Anasayfa / Şirket Haberleri / Türkiye’nin ilk global sosyal medya ağı Oblogi

Türkiye’nin ilk global sosyal medya ağı OblogiTürkiye’nin ilk global sosyal medya ağı

İlk Türk global sosyal medya ağı Oblogi, Facebook’a rakip olma iddiasıyla geliyor. 11 dilde yayınlanacak Oblogi’nin kurucusu Levent Cem Aydan, sitenin ilk yılında en az 500 milyon kullanıcıya ulaşmasını hedeflediklerini söylüyor. Kullanıcılarına profilleri üzerinden para kazanma imkanı da sağlayacak olan Oblogi, şimdiden yabancı yatırımcıların takibine girmiş durumda.

OblogiTürkiye’de toplam 35 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Internet kullanımının en hızlı arttığı mecraların başında ise kuşkusuz sosyal medya yer alıyor. 31 milyon Facebook, 6 milyon ise Twitter kullanıcısının bulunduğu Türkiye, Foursquare kullanımında ise dünya toplamının yüzde 2.1’ini kullanıcılar oluşturuyor. Bu haliyle girişimcilerin ve yatırımcıların da ilgi odağına giren bir alana dönüşmeye başladı. Zira artık start up olarak sayılabilecek girişimlerin bile bu alana ilgi göstermeye başladığını söylemek yanlış olmaz. İşte Oblogi bu girişimlerden biri.

Türkiye’de sosyal medya kullanıcı sayısının her geçen gün artmasından ve gördüğü ilgiden yola çıkan genç girişimci Levent Cem Aydan, ‘İlk Türk global sosyal medya ağı’nı kurmaya karar verdi. Kurucusu olduğu 1 Sosyal Medya Ajansı’nda ekibiyle birlikte uzunca bir süre çalışan Aydan, ‘Oblogi’ adını verdiği sosyal ağını yakın bir tarihte kullanıcıların hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

Güncel tutulabilecek

Dünyada kullanıcıların özgürleşmesi ve interaktif pazarlama avantajlarından yararlanabilmeleri için yola çıktıklarını belirten Aydan, 11 ayn dilde yayınlanacak olan Oblogi’nin kullanıcılarına aynı zamanda para da kazandıracağını söylüyor. Kullanıcıların profillerinde çıkan reklamlardan gelir elde edebildiğini belirten Aydan, şöyle devam ediyor:

“Oblogi’nin, şu ana kadarki hiçbir global sosyal ağda bulunmayan özellikleri, yenilikleri ve buna bağlı yeterliliği kullanıcılara sunması nedeniyle Facebook’u tahtından indireceğine inancımız tam. Oblogi dünya üzerinde ilk kez bir hikayeye sahip olan, dünyanın en bağımlılık yapan oyun türü olan MMORPG’lerin tecrübe ve yeni özellikler kazanma özelliğini kapsayan, içerisinde blog (günce) tutabilecek, oyunlar oynayabilecek, paylaşımlar yapılabilecek, kullanıcılar çeşitli avantajlardan faydalanabilecek ve tüm bunlan yaparken hayatlarını daha özgür bir hale sokacak ilk sosyal medya ağı olacak.”

500 milyon kullanıcı hedefliyor
Hedeflerinin internet kullanan herkes olduğunu ve bir yıl içinde dünya çapında en az 500 milyon kullanıcıya ulaşmalarının kaçınılmaz olacağını belirten Aydan, Oblogi’nin yepyeni özellikler, farklılıklar ve hayatı kolaylaştırabilecek uygulamaları içerisinde barındırmasının Facebook’tan çok daha popüler olması için yeterli bir neden olduğunu söylüyor.

  Avea’dan Öğrenciler İçin, MobilÖğrenci!

Aydan, “Referans sistemimizin, sunduğumuz avantajların ve yeniliklerin, özellikle de oyunlaştırma sisteminde kullanıcı sayısını artırmaya yönelik sistemlerin bu kadar büyük bir hedef oluşturmamızda birer etken olduğunu söyleyebiliriz. Oblogi Team adındaki yapımız ise bu hedefi daha da kolaylaştıracak bir unsur olacak” diyor.

Tecrübe puanı kazanılacak

Oblogi ekosisteminin en temel yapıtaşı, oyun mekaniklerinin kullanıcıların ve şirketlerin sosyal ağ kullanma alış-kanlarına göre sisteme entegre edilmesi. Kullanıcılar ve kurumlar Oblogi’ye girdiklerinde, bazı avantajlara ilk baştan, birçoğuna ise tecrübe puanlan, rozetler ve başarılar kazandıkça sahip olabiliyorlar.

Bloggerlar, arkadaş arayanlar, pazarlama yapmak isteyenler, freelance iş arayanlar, gündemi takip edenler, e-ti-caretçiler ve internetten alışveriş yapan tüm kullanıcılar, ve daha birçok niş kesim Oblogi içerisinde birbirleriyle entegre bir şekilde, özel fırsatlara sahip oluyorlar. Oblogi’nin kullanıcılara e-ticaret satış ortaklığı, reklam modelleri ve hizmet sektörüne yönelik sistemler üzerinden para kazandıracağını belirten Aydan, sitenin ilk başlangıçtan itibaren kullanıcılara ve kurumlara açılacağını ifade ediyor.

Oyunla avantaj yakalayacak

Facebook gibi dünyanın en iddialı rakibine karşı nasıl bir strateji izleyeceklerini sorduğumuz Aydan, sorumuza şöyle yanıt veriyor:

“Facebook geçtiğimiz ay popüler fotoğraf paylaşım sosyal ağı Instagram’ı satın aldıktan sonra, geçen ay Instagram’a oyunlaştırma elementlerini katacağını duyurdu. Trend ve sektör analizleri oyunlaştırma modelinin, önümüzdeki yıllarda ne kadar hızlı bir şekilde dünyayı etkisi altına alacağını gösterdi. Oyunlaştırma çatısı altında toplanan ve her niş seg-mente avantajlar sunan Oblogi, diğer sosyal ağları bir rakip olarak görmüyor çünkü Oblogi şimdiye kadar yaratılan tüm sosyal ağları bir arada barındıran, ayrıca çok daha fazlasını sunan bir akıllı ağ.”

Yabancı yatırımcının ilgisini çekiyor

Oblogi’nin bir kelime anlamı olmadığını ancak ilk duyulduğu anda bir tebessüm ve merak hissi uyandırdığını ifade eden Aydan, 2011 yılının yaz aylarında aklına gelen bu fikrin ekipteki arkadaşlarının da katkısıyla kısa sürede projeye dönüştüğünü söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Gelen tepkiler ve medya ilgisi de doğru yolda ilerlediğimizi gösterir nitelikte. Şimdiden sektördeki ciddi oyuncuların ilgisini çekmeye başladık. Hatta yabancı yatırımcıların bizimle temas kurma girişimleri sözkonusu olmaya başladı. Biz Oblogi’de sadece finansal büyümeyi değil, kullanıcı gelişimi ye hayatı kolaylaştırabilmeyi ön planda tutuyoruz. Kullanıcılara kendi dijital pazarlamalarını yapabilecekleri çok farklı sürprizlerimiz de olacak. Eğlenceli, paylaşımcı, yaratıcı ve girişimci bir dünya yaratacağız.”

Burcu Tuvay
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir