Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Türkiye’nin ilk hidrojen teknesi

Türkiye’nin ilk hidrojen teknesi

İTÜ’nün farklı bölümlerinde eğitim gören lisans ve lisansütü öğrencileri Türkiye’nin ilk hidrojen teknesi Martı’yı Haliç’te yüzdürmek için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan haber bekliyorlar. Türk Loydu tarafından klaslanan, İTÜ’lü öğretim üyeleri ve sponsorların desteği ile hidrojen enerji sistemi ile çalışan tekne 4 yıllık bir uğraş sonunda elektrik sistemi ve tasarımı tamamlanarak kullanıma hazır hale geldi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, önümüzdeki günlerde kabul ederse Türkiye’nin ilk hidrojen teknesi Martı-İTÜ Haliç’e onun elleriyle indirilecek. Görkemli bir törenle suya indirildikten sonra Haliç’te hem hidrojen teknolojisi ile ilgili yolcularını bilgilendirecek, hem de Koç Müzesi, Minyatürk’e uğrayarak İstanbul’un tanıtımına katkıda bulunacak. Tekne, 600 bin TL’ye mal oldu.

Öğrenciler şirket gibi çalıştı
İTÜ’nün farklı bölümlerinden lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan İTÜ İstiklal Projelendirme ve Uygulama Topluluğu, İTÜ’lü öğretim üyeleri ve sponsorların desteğiyle hidrojen enerji sisteminin uygulanabilirliği, teknenin elektrik sistemi ve tekne tasarımı konusunda titizlikle çalışarak son aşamaya geldi.

Martı-İTÜ yüksek istikrar ve manevra kabiliyeti açısından katamaran (çift gövde) yapıda tasarlandı. 8.13 metre boyunda ve 3.2 metre eninde olup 1 kaptan, 1 mürettebat ve 6 yolcu kapasitesine sahip. Tam yüklü durumda 7 kW güç ile 7 knot hız yapabiliyor.
Uluslararası Hidrojen Enerji Teknolojileri Merkezi (UNIDO-ICHET) ve Hidrodinamik Tersanesi’nin platin sponsorluk, Elta Gemi ve HABAŞ’ın altın sponsorluk yaptığı ve yirmiden fazla özel kuruluş tarafından maddi ve manevi destek alan Martı-İTÜ Türkiye’de alternatif enerji kaynakları kullanılarak yapılacak projelere öncü olacak.İTÜ İstiklal Projelendirme ve Uygulama Topluluğu, yoluna bünyesinde barındırdığı Vesta-Atık Tekne Projesi ve gelecek projelerinden Hidrojen Üretimi & Dolum İstasyonu Projesi ve İnsansız Deniz Aracı Projesi devam edecek.

Geleceğin enerji sistemi
Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği Bölümü mezunu olan teknenin kaptanı Murat Gürhan (23), teknenin tasarımının, gemi inşaatla ilgili bölümlerin, teknik yazılımın kendilerine ait olduğunu söylüyor: “Hidrojen teknesi tamen çevreci. Biz egzosumuzdan tamamen saf su atıyoruz. Elektrik motoru da kullandığımız için tekne aynı zamanda çok da sessiz. Hidrojen enerji sistemi geleceğin enerji sistemi. Hidrojen çok yüksek kapasiteli, yüksek enerji içeriğine sahip. Hidrojen üretim ve dolum tesisimiz önümüzdeki sene uygulamaya geçecek. İnsansız deniz aracının da mühendislik ve tasarım işleri de sürüyor.

Martı’nın Teknik Özellikleri
Martı-İTÜ’de, hidrojenin yakıt hücresinde kullanılarak elektrik enerjisinin elde edildiği hidrojen enerji sistemi kullanılıyor ve elektrik üretimi 8.5 kW (kiloWatt) net güç kapasiteli PEM tipi yakıt hücresi güç modülünden sağlanıyor. PEM tipi yakıt hücresi içerisinde hidrojen oksijenle birleşerek ürün olarak elektrik enerjisi, su ve bir miktar ısının açığa çıktığı elektrolizin tam tersi bir elektrokimyasal tepkime oluşuyor. Yakıt hücresinde kullanılacak hidrojen, 200 bar basınçta sıkıştırılmış gaz olarak iki adet hidrojen tankından sağlanıyor. Tanklardaki hidrojen, yakıt hücresine gönderilerek sistem çalışmaya başlıyor ve havadan alınan oksijenle yakıt hücresi içerisinde gerçekleşen reaksiyonlar sonucu elektrik üretiliyor. Bu işlem esnasında açığa çıkan ısı, deniz suyu ile soğutma yapılarak (ısı değiştirici ile) ortamdan uzaklaştırılıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir