Anasayfa / Haberler / Türkiye’nin ilk Tarım ve Hayvancılık Kampüsü Açılıyor

Türkiye’nin ilk Tarım ve Hayvancılık Kampüsü AçılıyorYaşar, hayvancılık kampüsü kuruyor

Yaşar Topluluğu’nun tarım ve hayvancılık faaliyetlerini sürdüren şirketi Çamlı, üretici eğitimlerinin düzenleneceği ve Ar-Ge çalışmalarının yürütüleceği Türkiye’nin ilk ‘Tarım ve Hayvancılık Kampüsü’nu açacak.

Hayvancılık son yıllarda ülkemizde de yükselen bir trend olarak göze çarpıyor ve son 10 yılın en istikrarlı büyüyen sektörlerinden birisi olarak nitelendiriliyor. Eskiden tarımın bir alt sektörü olarak değerlendirilen hayvancılık, bugün başlı başına bir sektör haline dönüştü. Sektörün bu denli gelişmesinde güçlü sermaye gruplarının ilgisinin büyük etkisi var.

Yaşar Grubu da bunların başında geliyor. Grup, Selçuk Yaşar’ın öncülüğü ve girişimci kimliğiyle hayvancılık sektörüne birçok yenilik getirdi. Örneğin; 1985 yılında henüz Avrupa’da dahi hayvan refahı bilinmiyor-ken, kapalı damlarda besicilikten açıkta besicilik modeline geçerek hayvan refahı anlayışını Türkiye’de ilk kez hayata geçiren grubun, yine Türkiye’ye ilk et ırkı An-gus’u getirdiği biliniyor. Bugün ise Yaşar Topluluğu’nun tarım ve hayvancılık faaliyetlerini sürdüren şirketi Çamlı, yem üretiminden besiciliğe, balık üretiminden bitki besleme alanına kadar birçok iş ünitesini bünyesinde barındırıyor.
Bu işletme bünyesinde, üretici eğitimlerinin düzenleneceği ve Ar-Ge çalışmalarının yürütüleceği Türkiye’nin ilk ‘Tarım ve Hayvancılık Kam-püsü’niin de yer alacağım söyleyen Yaşar Holding Tanm, Hayvancılık ve Balıkçılık Grubu Başkanı Haşan Girenes , 15 milyon liralık yatırımın Türkiye’deki birçok yatırımcıya örnek teşkil edeceğini belirtiyor.

MERA ARIYORLAR

Çamlı’nın hayvancılık faaliyetleri büyükbaş ve hindi besiciliği altında toplanıyor. Manisa Beydere’deki büyükbaş süt ve besi işletmesinde, 20 dekar alanı hayvancılık tesisleri olmak üzere toplam bin 566 dekar arazide üretim yapılıyor. Hayvancılık tesisleri dışında kalan arazide ise yem bitkileri üretimi gerçekleştiriliyor.

Bugün işletmede bin 136 baş büyükbaş hayvan bulunmakta olup; bunun 400 adedini sağmal, 400 adedini gebe düve, geri kalanını ise genç hayvanlar oluşturuyor. İşletmenin günde 12 ton süt üretim kapasitesine sahip olduğunu belirten Girenes, “Çamlı, büyükbaş damızlık et ırkı işletmesi kurmak amacıyla son yedi yılda birçok proje hazırladı. Mera imkanlarının bulunduğu uygun bir bölge arayışı devam ediyor. Uygun bir alan temin edildiğinde bu alandaki projelerini faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz” diyor.

  Matemde bayraklar niçin yarıya indirilir?

KÜMESLERE ONLINE TAKİP

1997 yılında hindi üretimine de başlayan Çamlı, sözleşmeli üretim modeli ile hindi besi faaliyeti yürütüyor. Şirket, bugün Seferihisar’da bulunan 5 milyon yumurta kapasiteli kuluçkahanesi ve Ege Bölgesi’nin çeşitli illerindeki sözleşmeli üreticileri ile yüksek biogüvenlik normlarında üretim yapıyor. Üretilen hindiler, Pınar Et tesislerinde işlenerek yüksek kaliteli hindi eti ürünleri olarak tüketiciye sunuluyor. Hindi yemi üretiminden hindi etinin tüketiciye ulaştırılmasına kadar uygulanan tam entegre model ile tüm zincirin kontrol altında tutulduğunu dile getiren Girenes, “Türkiye’de ve dünyada ilk kez uygulanan ‘entegre otomasyon sistemi’ ile hindi kümeslerinin online takibini başlatan Çamlı, bu sistem ile üretim sürecinde verimlilik artışı elde ediyor. Çamlı, ürün portföyünü yeni türler ile genişletmek hedefinde’’ diye ekliyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir