Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Türkiye’nin Notu Yatırım Yapılabilir Seviyede

Türkiye’nin Notu Yatırım Yapılabilir SeviyedeUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors (S&P), Türkiye’nin yerel para cinsi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkardı. Alınan karara göre Türkiye’nin notu BB(+)’dan BBB(-)’ye yükseltildi. Türkiye’nin not görünümü ise pozitif olarak belirlendi.

İki kademelik not artırımı gerçekleştiren S&P, böylece Türkiye’yi TL bazında yatırım yapılabilir ülkeler kategorisine çıkaran ilk reyting kuruluşu oldu.

S&P Türkiye’ye en son 1992 yılında BBB notu vermiş, sonrasında Türkiye’nin notu bir daha asla yatırım yapılabilir seviyeye çıkmamıştı.
Türkiye’nin döviz cinsi notu ise halen yatırım yapılabilir seviyenin altında. S&P notun daha güçlü mali tablo ve sosyal güvenlik reformlarıyla artacağı mesajını verdi.

Kuruluş, Türkiye’nin yerel para cinsinden kısa vadeli kredi notunu ”B”den ”A-3”e yükseltirken, ülkenin döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunu ”BB”, kısa vadeli kredi notunu da ”B”de bıraktı.

Kuruluştan yapılan açıklamada, ülkenin kredi notunun artırılması kararının, Türkiye’nin finansal sistemindeki iyileşmenin devam etmesi, ülkenin mali sektöründeki toparlanma ve derinlik kazanan yerel piyasalara ilişkin görüşlerini yansıttığı ifade edildi.

S&P, Türk bankacılık sisteminin yeterince sermayelendirildiğini ifade ederek, devletin, kamu bankalarındaki paylarını azaltmasını beklediklerini belirtti.

Kuruluş, ülkenin yerel ve yabancı para cinsinden kredi notları arasındaki farkın, Standard and Poor’s’un merkezi hükümet kredi kriterlerini Haziran ayında revize etmesinden kaynaklandığı vurguladı. Bu kriterler, merkez bankalarının bağımsız para politikaları uygulamasını, dalgalı döviz kuru rejimini ve yerel borçlanma piyasalarının derinliğini yansıtıyor.

  Hizmet sektörü Turquality Programı’na alındıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir yorum

  1. günaydın diyelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir