Anasayfa / Turizm ve Tatil / Türkiyenin Termal Kaplıca Turizmindeki Durumu

Türkiyenin Termal Kaplıca Turizmindeki DurumuHedef 100 bin yatak kapasitesi!
Termal kaynaklar bakımından zengin olan Türkiye, bünyesinde çok sayıda kaplıca ve ılıca ihtiva ediyor

Ülkede toplam bin 400 kaynak merkezi bulunuyor, fakat bu alanların 100’ünden turizm amaçlı yararlanılabiliyor. Kaplıca ve ılıca varlıklarının iyi değerlendirilemediğinden dert yanan sektör, termal kaynaklara önem verilmesi halinde ülkeye döviz akacağına kanaat getiriyor.
Afyon Termal Turizm İşletme Derneği (ATTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Acar, “Maalesef doğal kaynaklarımızı yeterince kullanamıyoruz. Eğer elimizde olanı iyi değerlendirir, dinlenme ve eğlenceden önce sağlık altyapısını oluşturursak termal turizmden 50 milyar dolar gelir elde ederiz.” dedi.

Türkiye’nin termal turizmde 20-25 bin yatak kapasitesinin olduğuna işaret eden Ali Acar, bu sayının ilk etapta 100 bine çıkarılmasını, ardından da kademe kademe artırılması gerektiğini vurguladı.

Acar, iktidarın 8-10 senedir aldığı kararlar ve verdiği teşvikler ile sektörde kıpırdamalar olduğunu kaydederken, “Umuyorum, bu alan daha da güçlenecek, orta vadede ülkemize ciddi oranlarda döviz getirecek.” öngörüsünde bulundu.

Dışarıdan termal turizm için gelenlerin yüzde 3’e tekabül ettiğini bildiren ATTİD Yönetim Kurulu Başkanı Acar, Zafer Havalimanı hizmete girdiği zaman bu oranın yüzde 25-30’ları bulacağını dile getirdi.

Cihan

  Yabancı turistin yerini yerli turist aldıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir