Turizm Sektöründen Haberler

Türkiye’nin Turizm Sektöründeki Durumu

Türkiye'de Turizm Sektörü

Akdeniz’in turizm ülkelerinden olan Türkiye’de pazar çeşitlemesi değişti. İlk 10 ülke arasında son üç yılda sıralamada bir değişim yaşandı. Geçmişte birinci sırada yer alan Almanya yerini Rusya’ya bırakırken, daha önce çok yukarılarda yer almayan ülkeler de ilk 10 pazar arasına girmeye başladı.Bunda Türkiye’nin giderek ucuzlayan fiyatları etkili oldu. Türkiye’ye gelen turist profili fiyata duyarlı turistlerden oluşuyor. 2018 yılında 45,6 milyon turistten 29,5 milyar dolar gelir elde edilirken turist başına harcama 647 dolar oldu. Oysa 2014 yılında 41,4 milyon turistten 34,3 milyar dolar gelir elde edilmiş ve turist başına harcama 828 dolar olmuştu. Türkiye’ye ziyaretçi gönderen bölgelere bakıldığında, 2018 yılında Avrupa ülkeleri yüzde 44’ün üzerinde payla ilk sırayı aldı. Türkiye 2018’de Rusya’dan yaklaşık 6, Almanya’dan 4,5, İngiltere’den ise 2,2 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladı.

NASIL TOPARLANDIK?

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizmde son iki yılda yaşanan toparlanmada ana pazarlardaki yükselişin önemli katkısı olduğunu söylüyor. Bağlıkaya, Rusya’nın yanı sıra Almanya, İngiltere, Hollanda ve Fransa gibi Avrupa pazarlarında dikkate değer artışlar kaydedildiğini vurguluyor. Firuz Bağlıkaya, harcama potansiyeli yüksek pazarlar arasında yer alan Çin, Hindistan, ABD, Japonya, Güney Kore, Latin Amerika ülkeleri gibi pazarlarda yüzde 30-90 aralığında artışlar yaşandığına da işaret ediyor.

Turizmde geçen yıl yakalanan ivmenin bu yıl da sürdürülerek hem ziyaretçi sayılarında hem de turizm geliri anlamında Türkiye’nin dünya turizminde daha yukarılara çıkarılması amaçlanıyor. 2019 yılında 50 milyon ziyaretçi sayısına ulaşılması hedefleniyor. Firuz Bağlıkaya, “Bu hedef ilk başta biraz yüksek görünse de reel bir hedef. Zira 2018 yılını tarihin en yüksek yabancı ziyaretçi sayısıyla tamamlamış olsak da Avrupa pazarları açısından 2014 ve 2015 yıllarında yakaladığımız rekor düzeye henüz ulaşamadık” diyor.

50 MİLYON OLUR MU?

2014 yılında Avrupa’daki OECD üyesi ülkelerden gelen toplam ziyaretçi sayısı 16,4 milyon seviyesindeyken 2018 yılında 13,1 milyon düzeyinde gerçekleşti. Dolayısıyla sadece bu ülkelerden gelen ziyaretçi sayısında 2014 rakamlarına ulaşılması bile 3,5 milyon civarında artış anlamına gelecek. Keza ABD, Güney Kore, Japonya gibi pazarlarda da alınabilecek çok yol var. Balkan ülkelerinden, Doğu Avrupa’dan, Rusya’dan ve diğer pazarlardan gelen talep artışları da eklendiğinde 2019 yılında hedeflenen 50 milyon ziyaretçi sayısına ulaşılabileceğine vurgu yapılıyor.

Cornelia De Luxe Resort Hotel Genel Müdürü Ali Şahin, pazarlarda bir değişim yaşandığını, son iki yıldan bu yana Almanya’nın yerini Rusya pazarının aldığını söylüyor. Şahin, “Antalya’ya gelen turistlerin yüzde 36’sı Rus. Ardından Almanya geliyor. Hepsi ekonomik ürünleri tercih eden turistlerden oluşuyor” diyor. Ali Şahin, golfte Almanya -ve’lngiltere’nin en önemli iki ana pazar olduğunu belirtiyor. Şahin, mayıs ayına kadar Belek’te golf sahalarının yüzde 100 dolu olduğunu ifade ediyor ve şu anda yüzde 45’ler seviyesinde olan dolulukların yıl içindeki kârlılıklarına olumlu etki yaptığını vurguluyor.

EĞİLİMLER NASIL?

Antalya genelinde birinci pazar Rusya olurken Almanya ikinci sıraya düştü. İngiltere’den krizli dönemde de turistler gelmeye devam etti. Polonya Avrupa’nın hızlı büyüyen bir ülkesi olurken, ekonomisindeki rahatlama ile tatil talebi arttı. Kazakistan ve Romanya pazarları da üst segmentte villa gibi ürünlere talep göstermesi bakımından öne çıkıyor.Tesis ve hizmet kalitesi Türkiye’yi rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor. 2019’un iyi bir yıl olması beklenirken minimum 50 milyon turist hedefleniyor. 2020’de ise 70 milyon turist hedefinin yakalanması bekleniyor. Turizmciler turist başı geliri orta vadede bin dolara ulaştırmayı hedefliyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, nitelikli turistin sadece geldiği tesisi değil otel çevresini de beslediğini, turizm beldelerinin daha iyi yatırımlar yapmasını sağladıklarını vurguluyor. Ayık, Türkiye’nin doğası, tesislerinin kalitesi ve misafirperver yapısıyla özelikle Avrupa ülkelerinden gelen turistler tarafından tercih edildiğine dikkat çekiyor. Osman Ayık, ürün çeşitlemesi ve nitelikli turistlere yönelik ürünlerin artırılmasıyla turist başı harcamaların yükseltilmesi gerektiğini söylüyor.

DİKKAT ÇEKEN ÜLKELER

Çin, Japonya, Güney Kore, Hindistan, ABD, Latin Amerika ülkeleri gibi harcama potansiyeli yüksek pazarlardaki hacmimiz ise her geçen yıl artıyor. 2018’de Çin’den gelen turist sayısı yüzde 59 artarken, Hindistan pazarında yüzde 69, Japonya pazarında yüzde 66, Güney Kore pazarında yüzde 31,2 artış yaşandı. Brezilya, Arjantin gibi harcama potansiyeli yüksek Güney Amerika ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısı da yüzde 59,2 seviyesinde arttı. Bu yıl da bu pazarlarda yükseliş bekleniyor.

2018 yılında Türkiye için önemli bir pazar olan Ortadoğu ülkelerinden gelen turist sayısındaki artış da devam etti. Bahreyn, BAE, Katar, Irak, Kuveyt, Lübnan, Suudi Arabistan, Ürdün ve Yemen gibi Ortadoğu ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısı yüzde 28,5 arttı. Ortadoğu ülkelerinden gelen turist sayısındaki artışın bu yıl da sürmesi bekleniyor.

Uzak destinasyonlardan gelen turistlerde direkt uçuşun olması tercih nedeni olarak öne çıkıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mn bu ülkelere direkt uçuş konulmasına ve sefer sayısının artırılmasına yönelik çalışmaları bu pazarların gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Bu konuda yapılan çalışmaların önümüzdeki dönemde artarak devam edeceği ifade ediliyor.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu