Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Türkiye’ye aşkı biten yabancı yatırımcılar

Türkiye’ye aşkı biten yabancı yatırımcılarSon bir yılda finanstan perakendeye, e-ticaretten enerjiye farklı alanlarda faaliyet gösteren yabancı şirketlerin Türkiye’den çıktığına ya da çıkma kararı aldığına şahit olduk. Bu çıkışların bir kısmında Türkiye ekonomisindeki gelişmeler, büyüme hızındaki düşüş ve kurlardaki değişim etkili olsa da, pek çoğunda şirketlerin kendi iç dinamiklerinin ve küresel stratejilerinin payı var.

yabancı yatırımcılar

Türkiye ekonomisi uluslararası yatırım çekme konusunda 2002 yılından bu yana önemli bir yol kat etti. Geçtiğimiz yıl tüm dünyada uluslararası doğrudan yatırımlar yüzde 16 azalırken, Türkiye, önceki yıla göre ufak bir artışla 12,5 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım çekti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre, 2015 yılının Ocak-Ağustos dönemine bakıldığında ise geçen yılın aynı dönemine göre uluslararası yatırımlarda yüzde 35’lik bir artış söz konusu.

Ancak yabancı yatırımlara dönük bu olumlu tablonun yanında son bir yılda Türkiye pazanndan çıkma kararı alan yabancı şirketler de var. Hem de bir hayli… 2015’in başından itibaren Limango’dan Groupon’a, Habi-tat’tan Lush’a kadar birçok yabancı şirket Türkiye’den çıktı. Uluslararası şirketlerin çıkış kararının arkasında ise makroekonomik gelişmeler, şirketlerin küresel/yerel strateji değişiklikleri, yerel rekabet ortamında başarılı olamamaları gibi faktörler yatıyor.

FİNANSTA ÖNEMLİ ÇIKIŞLAR

Türkiye’den çekilme kararı alan şirketler arasında finans ve perakende şirketlerinin ağırlığı dikkati çekiyor. Türkiye macerasına 1990’da başlayan küresel bankacılık devi HSBC, 2013’ten bu yana ülkemizdeki şube sayısını azaltıyordu. Gelecekte oluşacak büyüme fırsatlarını yakalayabilmek ve bankacılık sektöründeki yapısal değişikliklere ayak uydurabilmek adına kaynaklarını yeniden dağıtacağını açıklayan şirket, son olarak küresel küçülme planları kapsamında Türkiye ve Brezilya’daki faaliyetlerini durduracağını açıkladı. Şirket, Türkiye’deki operasyonunu devretmek için finans kuruluşlarıyla yaptığı görüşmeleri sürdürüyor. Bunlara yenilerinin de eklenmesi bekleniyor. HSBC gibi Yunanistan’ın en büyük bankası NBG de 2006’da aldığı Fi-nansbank’ı satarak Türkiye’den çıkma karan aldı.
Mart 2012 tarihinde Mira Menkul Değerler A.Ş.’yi satın alarak Türkiye’ye yatırım yapan ilk Rus finansal kurum niteliğini kazanan Renaissan-ce Capital de küresel daralma planları kapsamında İstanbul ofisini kapatma kararı alan şirketlerden biri oldu. Şirket, İstanbul ofisini kapatarak, Türkiye ile ilgili operasyonlannı Dubai ve Londra’ya taşıyacağını açıkladı.

Son dönemin en gözde yatırım alanlarından olan e-ticaret ve perakende sektörlerine satın almalarla giren pek çok yabancı olmuştu. Bunlardan biri de e-ticaret ve perakende devi Otto Group’tu. Şirket Türkiye’ye Li-mango markasıyla giriş yapmıştı. Özel alışveriş sitelerinin popüler olduğu yıllarda pazardaki en güçlü sitelerden biri olan Limango, 30 Mart itibariyle Türkiye’deki faaliyetlerine son verdi. Hemen arkasından ise Groupon faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. 2010 yılında ŞehirFirsati.com’u alarak Türkiye’ye giren şirket, ağustos ayında Türkiye’deki faaliyetlerine son verdi.

  Hazır giyimde İran’a ‘mecburi’ yatırım!

MAĞAZALARINI KAPATTILAR

Türkiye’ye 2007’de giren İngiliz mobilya markası Habitat da mağaza-lannı kapatarak yakın zamanda ülkemizden çıkma kararı aldı. Önümüzdeki beş yılda 45 mağaza açma hedefi varken aniden çıkış yapmasında, markanın Türkiye’deki temsilcilerinin aldığı karar etkili oldu.

Habitat’ın ardından 2011 yılında Türkiye pazarına giriş yapan DanimarkalI lüks dekorasyon markası Bo-Concept de Türkiye’de aradığını bulamadı. 53 ülkede 350’ye yakın mağazası bulunan BoConcept, Etiler, Nişantaşı ve Bağdat Caddesi’ndeki mağazalarını kapattı. DanimarkalI şirketin Türkiye pazarından çıkıp çıkmayacağı henüz net değil. BoConcept’in Türkiye’de yeni distribütör arayışında olduğu da söylentiler arasında.

Türkiye’den çıkan perakende markaları arasında doğal sabun ve kozmetik markası Lush da var. Marka Türkiye’deki tüm satış faaliyetlerini durdurdu ve var olan mağazalannı da kapattı. Son olarak ise 2013 yılı başından itibaren Türkiye’de ofis açan dünyanın önemli elektrikli ve şarjlı ev aletleri ve aksesuarları üreticisi Stanley Black & Decker’ın Türkiye ofisini kapatma karan aldığı bilgisi geldi. Daha önce Türkiye’de organik ve inorganik büyüme öngörüsü olan şirketin Türkiye ofis numarasına kimsenin cevap vermemesi bu söylentiyi güçlendiriyor.

ENERJİYE DE SIÇRADI

Türkiye’de 1992 yılından bu yana faaliyet gösteren Fransız devi Total, istasyonlarını sattı. Sektördeki kârlılık baskısı nedeniyle bu karan alan şirket, Türkiye’deki akaryakıt istasyonları ile ticari satış, tedarik ve lojistik varlıklarını Demirören Grubu’na sattı. Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz oyuncularından biri olan Statoil ise Türkiye irtibat bürosunu 15 Haziran’da kapatma karan aldı. Norveçli enerji devi Statoil’in bu kararında, Şahdeniz Projesi’ndeki tüm hisselerini Malezyalı Petronas şirketine satmasının etkili olduğu söyleniyor.

Son olarak ise Emare Spa Türkiye’den çıkıyor. 1998 yılında İtalyan Emare Spa ve Faik Çelik Holding ortaklığı ile kumlan Emarc-Çelik ortaklığından ayrılan şirket, ortağına hisselerinin yüzde 55’ini devretmeye hazırlanıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir