Şirket Haberleri

Türkiye’yi koşturan Finspor dünyaya açılıyor

finspor ürünleri, finspor, Ebruli markalı pilates ürünleri, koşu bandı, kondisyon bisikleti, vücut geliştirme cihazları, egzersiz bilgisayarı, spor salonu açmak, spor salonu işletmeciliği

Türkiye’yi koşturan Finspor dünyaya açılıyor

Türkiye’ye ilk koşu bandını, romatizma olan bir yakını için ithal eden Finspor’un kurucusu Cevdet Tuna, aşırı talep üzerine asıl işi olan hırdavatı bırakarak bu işe girdi. Geçen yıl vefat eden Tuna’nın bıraktığı yerden ailesi işe devam ediyor. Bugün her türlü fitness ve spor malzemesi satan mağazaları ile bilinen Finspor zinciri bu yıl yurt dışına da açılacak.Bir ülkedeki spor salonu sayısının nüfusa bölerek elde edilen veri, bu ülkede spora olan ilgiyi ortaya koyuyor. Buna göre Avrupa ülkelerindeki oran yüzde 15, yani her 100 kişiden 15’i aktif olarak sporla uğraşıyor. Almanya’daki oran yüzde 12’lerde iken Kuzey Amerika’da yüzde İllerde.

Türkiye verileri ise 10 binde 4.5 gibi çok düşük bir seviyede. Bu veri nedeniyle sektöre adım atmakta çekingen davrananların sayısı çok olsa da bu durumu bir potansiyel olarak görenlerin sayısı da az değil.

1974’te kuruldu. Finspor, sektörde var olmayı seçip, Türk insanına sporu sevdirmeyi amaçlayan şirketlerden. Firmanın temelleri 1974 yılında Cevdet Tuna tarafından Karaköy’de küçük bir hırdavat dükkanında atılmış.

1980’li yıllarda ithalatın kolaylaşması ve talepler nedeniyle spor aletleri sektörüne yönelen Tuna, Türkiye pazarına soktuğu dünyaca ünlü markalar, açtığı perakende mağazalar ve yürüttüğü spor salonu projeleriyle Finspor’u aynı kulvarda göründüğü rakiplerinden farklı bir yere oturtmayı başardı.

14    MAĞZASI VAR

Tekstil ve ayakkabı dışında, koşu bantlarından vücut geliştirme cihazlarına, kondisyon bisikletlerinden egzersiz bilgisayarına kadar pek çok iiriinü tüketicilerle buluşturan bir konsept yarattı. Ancak sürekli yenilik peşinde koşan ve projeler üreten Tuna, geçen yıl geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat etti.

Bu acı kaybın ardından Tuna Ailesi’nin ikinci kuşağı işe sahip çıktı.

15    yıldır Finspor’da Tuna ile omuz omuza çalışan damadı Ari Aker genel müdürlük koltuğuna oturdu ve markayı daha ilerilere taşımak için kolları sıvadı.

Bugün itibariyle 14 mağaza ve 200 çalışana ulaştıklarını belirten Aker, “2012 sonuna kadar 25 mağazaya ulaşmayı pkınlıyoaız. Geçen yıl 40 milyon dolar olan ciromuzu da bu yıl 48 milyon dolar ciroya çıkarmayı hedefliyoruz. Iran, Türk Cumhuriyetleri ve Arap ülkelerinde mağaza açmak gibi planlarımız da var” diyor.

37 YILLIK FİRMA

Finspor’un öyküsü 37 yıl öncesine dayanıyor. O yıllarda Karaköy’de küçük bir dükkanda hırdavatçılık yapan Cevdet Tuna, satabileceği farklı ürünlerin peşindeyken bir yakınının romatizma rahatsızlığı nedeniyle kendisinden kondisyon bisikleti ithal etmesini istemesi üzerine bu alanı keşfediyor.
İtalya’dan dört adet kondisyon bisikleti ithal ediyor ve dükkana koyuyor. Bir anda yakınına getirdiği de dahil olmak üzere hepsi satılıyor. Türkiye’de bu alanda bir açık olduğunu fark ediyor.

Bunun üzerine de hırdavatçılığı bırakıp kondisyon ve spor aletleri ithal etmeye karar veriyor. Böylece Türkiye’nin ilk ve tek spor ekipmanları perakendecisi konumuna geliyor.

35 MARKA SATIYOR

Karaköy’deki dükkan ithal edilen ürünlerin teşhiri için küçük gelmeye başlayınca firmasını 1992 yılında Beşiktaş’ta daha büyük bir mağazaya taşıyor. Finspoı’un zamanla kondisyon aletlerinin dışında spor ürünlerini de ithal etmeye başladığını belirten Aker, şunları söylüyor:

“Cevdet bey piyasada olmayan dünyada çok rağbet gören ürünleri Türkiye’ye getirmeyi başardı. Bugün bünyemizde 35’i aşkın uluslararası marka bulunuyor. Spor yapmak isteyen herkes bütçesine uygun ürünü Finspor’da bulabiliyor. Ne Türkiye’de ne de dünyada böyle bir konsept yok. ABD’cle sadece fıtnessçılar var, aksesuar satmıyorlar. Spor mağazaları ise genelde spor tekstili ağırlıklı.”

BAŞKANLARIN KOŞU BANDI

Finspor perakende de sektöründe hızla büyüyor. Bu yıl İzmir, Antalya, Anadolu yakasında Bağdat Caddesi’nde ve Doğu Anadolu’da da mağaza açmayı planladıklarını söyleyen Aker, “2009’un sonunda açtık e-ticaıet sitemizi açtık ve çok iyi satışlar yapıyoruz, internetten en çok masan tenisi masası satıyoruz. En çok doğudaki iller ve okullar alıyor. internetten koşu bandı da çok satıyoruz.”

TOPTAN SATIŞ DA YAPIYOR

Üç yıldır yurtdışında anahtar teslim spor salonu projeleri de üstlendiklerini de söyleyen Aker, Afganistan, Tiirki Cumhuriyetler, Kuzey Irak ve Kazakistan’da projeler yaptıklarını. KKTC’de de birçok üniversitenin spor salonunu inşa ettikleri belirtiyor.

Faaliyet gösterdikleri diğer bir alanın ise toptan satış ve bayi ayağı olduğunu ifade eden Aker, “Carrefour, Metro, Real, Praktiker gibi pekçok zincir mağazaya da ürün veriyoruz. Bu kanalda orta gruba hitap eden bir marka geliştirdik. Adı Fox Fitness. Bu markanın koşu ve yürüyüş bandlarının satışları çok iyi gidiyor” diye ekliyor.

Finspor mağazalarında en çok satılan ürün Ebruli markalı pilates ürünleri. Ebru Şallı’nın televizyonda spor yapmayan Türk halkına spor yapmayı sevdirdiğini gözleyen firma, ortak bir proje geliştirmek için Şallıya teklif götürmüş. Olumlu yanıt gelince de hemen çalışmalara başlanmış. Geliştirdikleri pilates ürünlerini yurt dışında ürettirdiklerini dile getiren Finspor Genel Müdür Yardımcısı Bülent Şencan, “Geçen yıl 250 bin adetin üzerinde rekor bir Ebruli ürünü sattık. Sadece elastik banttan bir haftada 24 bin adet satıyoruz” diyor.

ÖZLEM BAY YILMAZBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu