Kariyer ve İş

Türkler İşlerinden Zevk Alıyor

Ofis çözümleri sunan Regus’un 80’den fazla ülkede 16 bin profesyonelle yaptığı İş-Hayat Dengesi Endeksi Araştırması’na göre Türkler önceki senelere göre işlerinden daha fazla zevk alıyor. Üstelik daha çok çalışmalarına rağmen. Regus yöneticilerine göre ise işin sırrı Türkiye’de yayılan esnek çalışma saati ve ofis uygulamaları.

80’i aşkın ülkedeki 16 bin profesyoneli kapsayan Regus İş-Hayat Dengesi Endeksi Araştırması’na göre Türkiye’de insanlar 2010 yılına göre daha çok çalışmalarına rağmen, işlerinden daha fazla zevk alıyor. Üstelik evlerine veya kişisel uğraşlarına yeteri kadar zaman ayırabildiklerini hissediyor. Ofis çalışanlarının iş memnuniyetiyle, iş ve özel hayatı dengelemekteki başarılarını ölçen küresel endekste Türkiye 159 puanla, Avrupa ülkeleri (109) ve dünya ortalamasının (124) üstünde görünüyor. Avrupalılar evde geçirdikleri zamandan bize göre daha memnunlar, üstelik iş yerinde bizden daha az vakit geçiriyorlar. Ama Türkler, geçmiş yıllara göre daha fazla zevk alıyor.

Araştırmayı yaptıran Regus yöneticilerine göre ise işin sırrı Türkiye’nin büyük şehirlerinde giderek yayılan esnek çalışma saati ve ofis uygulamalarında yatıyor. İş memnuniyeti göstergelerini ve katılımcıların genel iş-hayat dengeleri hakkındaki görüşlerini, çalışma saatleri gibi gerçek hayattaki uygulamalar hakkındaki verilerle birlikte ölçen Regus İş-Hayat Dengesi Endeksi, 2010-2012 yılları arasında Türkiye’deki iş-hayat dengesinin iyileşmesinde yüzde 20’lik bir artışı kayda geçiriyor. Araştırmaya göre, Türkiye’de insanlar eskisinden daha çok çalışmalarına rağmen, işlerinden daha fazla zevk alıyor ve çoğunluk evlerine veya kişisel uğraşlarına yeteri kadar zaman ayırabildiklerini hissediyor.

Araştırma sonuçlarına göre;

– Mevcut Türkiye endeks skoru 159, yani dünya ortalaması olan 124’ün üstünde.
– Avrupa ülkeleri genellikle dünya ortalamasının altında kalırken, Çin, Brezilya, Hindistan ve Meksika gibi ülkeler dünya ortalamasının üzerinde bir skora sahip.
– Türkiye’de çalışanların yarıdan fazlası işlerinden daha fazla zevk alıyor (yüzde 70) ve çoğunluk evlerine veya kişisel uğraşlarına ayırdıkları zaman miktarından memnun (yüzde 58).
– Türkiye’deki çalışanların çoğunluğu (yüzde 82), iyi bir iş-hayat dengesi ve üretkenlik arasındaki bağlantıyı doğrulayarak, işlerinde 2010 yılında olduğundan daha çok başarı elde ettiklerini belirtiyor.
– Türkiye’den katılan çalışanların yarısından fazlası (yüzde 55) işyerlerinin, işyerinde veya dışında uzun yolculukların getireceği zorlukları kabul ederek, çalışanların işe geliş gidiş yolunda harcadığı zamanı kısaltmaya çalıştıklarını söylüyor.
Daha mutlu daha üretken

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Regus Türkiye Bölge Müdürü Erim Denel “İyi bir iş-hayat dengesi çalışanların sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmeleri için çok önemli, ancak bu endeks iş-hayat dengesinin ticari büyüme için de gerekli olduğunu göstererek bir çığır açıyor. Bu araştırma; üretkenliği, daha iyi ve daha esnek bir hayat tarzı ile bağdaştırarak şirketlere kesin kanıt sunuyor ve acilen kendi çalışma uygulamalarına göz atmaları için çağrıda bulunuyor” dedi. Denel, araştırmanın aynı zamanda daha mutlu çalışanların daha üretken olduklarını da doğruladığını ve katılımcıların önemli bir çoğunluğunun 2010’a kıyasla daha fazla başarı elde ettiklerini belirttiğini vurguluyor.

2010’dan bu yana yüzde 24 artış gösteren Regus İş-Hayat Dengesi Endeksi’nin küresel sonuçlarına göre,

– Küçük ölçekli şirketler 130 puanla, büyük şirketlerden daha yüksek bir iş-hayat dengesi puanına sahip.
– Katılımcıların yüzde 61’i iş hayat dengelerinin iyileştiğini, yüzde 69’u ise 2010’a kıyasla işlerinden daha fazla zevk aldıklarını bildirirken, yüzde 59’u aileleriyle veya evde geçirdikleri zaman miktarından memnun olduklarını söylüyor.
– Katılımcıların yüzde 74’ü işlerinde 2010’a kıyasla daha fazla başarı elde ettiğine inanıyor.
– Meksika, Brezilya, Hindistan gibi gelişmekte olan ekonomilerde, katılımcıların büyük bir kısmı 2010’a kıyasla işlerinden daha fazla zevk aldıklarını belirtiyor, bu da iş hayatındaki iyileşmelerin ekonomik ilerlemeyle paralel ilerlediğini gösteriyor.
– İngiltere, Belçika ve Japonya ölçeğin en alt sıralarında yer alıyor. Bu durum Batılı ekonomilerin ekonomik gerilemeden en çok darbe alanlar arasında yer aldığını ve Japon ekonomisinin de halen 2011 tsunamisinin etkilerinden arınmaya çalıştığını doğrular nitelikte.
– Katılımcıların yüzde 59’u 2010’a kıyasla iş yerlerinde daha fazla vakit geçirdiklerini düşünüyor. Özellikle Çin, Hindistan ve Almanya’daki çalışanlar iş yerlerinde 2010’a kıyasla daha fazla vakit geçirdiklerini hissediyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu