Şirket Haberleri

Türkye’de ‘girişimci’ kimliğin en güçlü temsilcisi Çukurova Holding

Üzerindeki kıskaç daralabilir

Mehmet Emin Karamehmet, 2013 kadar kritik bir yıl yaşamış mıdır bilinmez. Fakat hakkmdaki birçok mahkemede gelecek yıl hüküm kurulabilir. Başta Turkcell olmak üzere BMC’deki kararlardan bunalabilecek olan Karamehmet, Kuzey Irak’taki petrol arama ve çıkarma faaliyetleriyle huzur bulabilir.

mehmet emin karamehmetTürkye’de ‘girişimci’ kimliğinin en güçlü temsilcilerinden, 150’ye yakın şirketinde 35 binin üzerinde çalışanı bulunan Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Kara Mehmet’i, ‘2013 Yılının Kritik İsimler’i listemize koymamızın birden fazla nedeni var. Tabi en büyük ve ilk etapta gösterilebilecek neden Turkcell’de altı yılı aşan süredir devam eden ortaklar arasındaki hukuk savaşında sona gelinmiş olması.

2013’te Karamehmet açısından izlenecek en önemli konu Turk-cell’deki ortaklık sorununun çözümüne yönelik atılacak adımlar. Turkcell’de, Çukurova Grubu’nun yüzde 13-7, Rus Altimo’nun yüzde 13.2 ve İskandinav Telia Sonera Grubu’nun yüzde 37 payı bulunuyor.

DAVA SON AŞAMADA

Altimo ve Çukurova Grubu arasındaki davada son aşamaya gelindi ve 2013’ün ilk aylarında sonucun açıklanması bekleniyor. Davanın sonucuna göre Turkcell, Rus ortağın kontrolüne geçebilir. Ancak hükümetin ‘Turkcell, Türk kalmalı’ sözü de unutulmuyor. Burada SPK tarafından atanması beklenen üç bağımsız üyenin de Turkcell’e başta temettü olmak üzere birçok sorunu çözmesi bekleniyor. Turkcell ve bu konu ile ilgili gelişmeleri, diğer sayfalarımızda okuyabileceksiniz.Sanayici bir aileden gelen, iyi eğitim aldığı Türkiye’den sonra öğrenimini Londra’da devam ettiren, genç yaşında bir iş imparatorluğunun başına geçen Mehmet Emin Karamehmet, içinde bulunduğumuz yıl, Turkcell dışındaki gündemleri ile de adından çokça söz ettirecek.

Yakın zamanda gerçekleşen dağıtım ihalelerinde 6 milyar dolarlık işlem hacmine kadar çıkan, o dönemki ortağı Mehmet Kazancı ile düştüğü anlaşmazlık sonucu 92 milyon dolara yakın teminatı yakan Karamehmet, 2012’nin son dönemlerinde bir de BMC’den darbe yedi. Finans ve yönetim sıkıntıları yüzünden İzmir’in önemli sanayi gruplarından kamyon ve savunma sanayi araçları üreten BMC’de üretim durduruldu. Şirketin borcunun 400 milyon doları bulduğu söyleniyor. Iş Bankası’nın devreye girmesiyle ‘Kirpi’ üretimine yeniden başladı. Tabii her şey bu kadar kötü değil Karamehmet için. Örneğin İddia ve asıl nemlisi Kuzey Irak’taki petrol ve enerji faaliyetleri. Kuzey Irak’ta petrol çıkarma faaliyeti gösteren Genel Enerji’de İngilizlerle yapılan ortaklığın 2013’e yansımaları gelecek yıl yakından izlenecek.
Ortağı Mehmet Sepil ile altı petrol arama sahasının lisansına sahip olan ve ikisinde de aktif olarak petrol çıkaran Genel Enerji, bunalar Karamehmet için sakin bir liman iş evi de görebilir.

Turkcell’de ortaklık ve bağımsız üye sorunun kısa sürede çözülmesi bekleniyor.

■    Üzerinde birden fazla mahkeme hükmü var. Temyizlerden beklediğini bulamaması kıskacı daraltabilecek.

■    Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren Genel Enerji’de İngiliz ortakla birlikte büyüme ivmesi yakalayabilir.

■    BMC’deki sorunların giderilebilmesi için 2013 altın değerinde önem taşıyor.

■    Uzun süredir satmak istediği kimi yayın grupları, üzerinde ciddi baskı oluşturuyor.3 Yorum

  1. Ben İstanbuldan emekli Baş İş müfettişim.Emekli olduktan
    sonra Ankaraya rahmetli Hacı annemin olduğu eve gittim.İstanbuldan Yapı kredi Bankasında aldığım 200TL .olmuş 2.000.TL.Neadarını ödediğimi hatırlamıyorum.Rahmetli dedem Kara Mustafa onların amcası olurdu….2011 ocak ayında Hacı annemi kaybettiğim ikinci gün ruhuna hatim indirirken Bu Mehmet emin Karamehmet tarafından,İSTda MAL BEYANINDA Bulunmadığım için MAMAK CEZAEVİNE atıldım.Bir yakınım ödeyip çıkardı.Dilerim Allahdan En yakınını kaybettiğinde
    oda HAPSE GİRER.telefon numara.05359395457

  2. kurumsal sözünün zıttı bu holding için yazılmış. Grup şirketleri çayır gibi yönetiliyor, herkes birbirinin parasını yiyor, ve göz yumuyor. Taciz olayları, maaş ödememe olayları diz boyu. Çalışanlarıyla mahkemelik olmalarıyla, çıkardığı adamları tekrar işe almalarıyla ünlü bir kuruluş. yorumsuz.

  3. Bunalan bmc iscileri ve firmalar daha fazla beklemeyip icra davaları gene devreye girdigi ve iscilerin bırakıp gitmeleri sona getirecegini bilmiyormus gibi davranan cukurova holdinge tek bir cift sözüm var herseyimi kaybediyorum 1966 dan beri size hizmet eden sirketim battı bunun hakkını nasıl ödeyeceksiniz toprak kabul etmeyecek sizleri allahınızdan bulun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu