Anasayfa / Kariyer ve İş / Ücret Politikaları ve Uygulamaları

Ücret Politikaları ve Uygulamaları

En yüksek ücret zammında ilk üçteyiz

Şirketlerin büyük çoğunluğu 2013’te çalışanlarının ücretlerine yüzde 6-12 oranında zam yaptı ya da yapacak. Peki bu oranla gelişmekte olan ülkeler kategorisinde en yüksek ücret artışı gerçekleştirecek üçüncü ülke konumunda olduğumuzu biliyor muydunuz?

yuksek ucret zammiÜcret politikaları ve uygulamaları yalnızca yüksek motivasyon elde etmede önemli bir rol oynamakla kalmaz. Bu politika ve uygulamalar aynı zamanda, stratejik hedeflere ulaşılmasını sağlamaları ve kurumsal kültürü desteklemeleri nedeniyle de hayati bir önem taşır, işte bu yüzden ücret seviyelerini olduğu kadar zam oranlarını belirlemek de önemli bir zorluktur şirketler için.

Son 5 yıla bakıldığında şirketler, ücret artışlarının seyrini belirlerken, o dönemde ülkeyi ve bulundukları endüstriyi yakından etkileyen global ekonomik verilerin yanında, kurumsal ve bireysel iş sonuçlarına dair somut verileri de kullanıyor. Ancak hala enflasyon oranını baz alarak zam yapan şirketler olduğunu da vurgulamak gerekiyor.

KAÇINCI SIRADAYIZ?

Peki bu yıl şirketlerde ortalama zam oranı kaç oldu veya olacak? Olacak diyoruz çünkü, kimi şirket zamlı maaşları çalışanlarına Ocak ayında verirken kimi şirkette bu Mart hatta Haziran ayına kadar uzayabiliyor. Ücret araştırmaları konusunda çalışan şirketlerden aldığımız bilgiye göre bu yıl ücret artış oranlarının yüzde 6-12 arasında planlandığı görülüyor.

Türkiye’de olduğu gibi dünyada da ücret araştırmaları yapan bir şirket olan Towers Watson’a göre Türkiye, gelişmekte olan ülkeler kategorisinde Rusya (yüzde 9) ve Kazakistan’dan (yüzde 9) sonra 2013’te en yüksek ücret artışı gerçekleştirecek üçüncü ülke. Türkiye’yi izleyen ülkeler, BAE (yüzde 5), Polonya (yüzde 4), Çek Cumhuriyeti (yüzde 4).Türkiye’de son yıllarda enflasyon oranındaki düşüşe paralel olarak, şirketlerin baz maaş odaklı ücret yönetiminden performansa dayalı değişken ücret yönetimine geçtiğini belirten Towers Watson Türkiye Ücret Araştırmaları Yöneticisi Kerem Tuzlacı, “Türkiye gelişmiş ekonomilerle karşılaştırıldığında, baz maaşın toplam gelir paketi içindeki payının yüksek olduğu ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ancak Türkiye’nin, içinde bulunduğu yapısal değişimle, performans kültürünü kurum içinde yaygınlaştırmayı hedefleyen ve buna bağlı değişken ödül bileşenlerinin ön plana çıkarılmaya başlandığı yeni bir döneme girdiğini de söylemek gerekiyor” diye konuşuyor.

ŞİRKET BÜYÜKLÜĞÜ ETKİLİ

Kârlılığın yüksek olduğu endüstrilerde ve şirketlerde, çalışanları ve performansları ödüllendirmek adına artış oranlarının daha yüksek olduğunu söyleyen Micheal PageGroup Türkiye’nin Genel Müdürü Pietro Valdes, şirket ölçeklerinin hem zam oranlarını, hem de profesyonellerin ünvanlannı değiştirebildiğine de vurgu yapıyor. Valdes konuşmasına şöyle devam ediyor:

“Küçük ve orta ölçekte yer alan bir işletmede ünvanlar bazen biraz daha kolay alınabilse de, yapılan işin içeriği de daha geniş çaplı olabiliyor. Kurumsallık açısından biraz daha az yol almış bir şirkette ve görece küçük ve orta ölçekte, zam oranları konusunda esnek yaklaşımlar gözlemleyebiliyoruz.”

2012’de 38 sektör içinde gerçekleşen maaş artışlarının yüzde 6.8 ila 10.9 arasında değiştiğini söyleyen Hay Group Türkiye Genel Müdürü Sylvia DeVoge ise 2013’te, en yüksek ve en düşük maaş artış yiızdeleri arasındaki farkın daraldığını gözlemlediklerini belirtiyor.

EN YÜKSEK ARTIŞ PERAKENDEDE

En yüksek zammın yüzde 9-2’yle perakende sektöründe gerçekleştiğini söyleyen DeVoge, 2012’de bu oranın yüzde 9 olduğunun da altını çiziyor. DeVoge, bunu perakende sektöründe agresif büyüme beklentilerinin bir yansıması olarak gördüğünü belirtiyor.

Towers Watson Türkiye Ücret Araştırması da De Voge’u doğrular nitelikte. Araştırmaya göre 2013 yılında en yüksek ücret artışı perakende (yüzde 9), hızlı tüketim ürünleri – FMCG (yüzde 8) ve otomotiv (yüzde 8); en düşük artış kimya (yüzde 7.9), teknoloji – telekom (yüzde 7,1) ve finans (yüzde 6) sektörlerinde gerçekleşti ve gerçekleşecek.

Araştırmalar da ortaya çıkan bir başka bulgu ise bazı departmanlardaki çalışanların baz ücrette daha fazla kazanıyor olması. Örneğin mühendislik, IT ürün geliştirme ve yazılım, pazarlama departmanları baz ücrette daha fazla kazanıyor. Toplam gelirle bakıldığında ise en çok kazanan fonksiyonların satış, pazarlama, kanal satış ve müşteri yönetimi olduğu görülüyor.

Fatoş Bozkuş / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir