Anasayfa / Ekonomi-Finans / Ucuz Elektrik Uygulaması Artık Evlerde

Ucuz Elektrik Uygulaması Artık EvlerdeUcuz elektrik, 9 milyon meskene de girecek

EPDK, bugüne kadar sanayi kuruluşları ve ticarethanelere sağladığı ucuz elektrik uygulamasını meskenlere de açtı.

Elektrik faturası 150 TL’yi aşan tüketicilere çeşitli avantajlar getirildi. Türkiye genelinde 27.4 milyon faturalı mesken müşterisi var. Yapılan hesaplamalar bunların yüzde 30’luk diliminin ucuz elektriğe dahil olabileceğini ortaya koyuyor.

Elektrikte serbest rekabetin önünü açan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), en son aldığı karar ile meskenlere de uzandı. Geçen ay başından itibaren yürürlüğe giren kanun ile elektrik faaırası 150 TL ve üstü tüketiciye çeşitli avantajlar getirildi. 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’na dayalı olarak alınan karar ile serbest tüketici limiti yıllık 25 bin Kwh’ten 5 bin Kwh’e düşürülmesi piyasada yeni ve etkin bir rekabeti beraberinde getirdi.

Tüm Türkiye’de hali hazırda 27.4 milyon elektrik faturası ödeyen mesken bulunuyor. Bu sayı yıl sonunda 30 milyonu bulacak. Yapılan hesaplamalara göre bu rakamın yüzde 30’luk kısmı, 1 Şubat’tan itibaren avantaj sunulan tüketici gaıbunu oluşturuyor. Yani ortaya çıkan hali hazırda 9, yıl sonunda da 10 milyona ulaşacak mesken, elektrik satan 30’a yakın oyuncu açısından büyük bir rekabet alanı olacak.

FATURA YÜZDE 10 KÜÇÜLECEK

Tüketiciler, tedarikçisini değiştirmek suretiyle, elektriği daha ucuza satan perakende satış şirketlerinden yaklaşık yüzde 10’a varan indirimlerle elektrik alabilecek. Tüketiciler, mevcut tedarikçisinden alacağı ‘borcu yok’ belgesiyle fiyatını uygun bulduğu yeni bir tedarikçiye geçiş yapıp, hemen uygulamadan yararlanabilecek ve elektriği ucuz kullanabilecek.

HIZLA YAYGINLAŞACAK

Uygulamadan bugüne kadar 27 binden fazla sanayi kuruluşu ve ticarethanenin yararlandığına dikkat çeken Bilkent Üniversitesi Enerji Hukuku ve Politikası Öğretim Görevlisi Şahin Ardıyok, “Türkiye’deki meskenlerin yüzde 70’inde yıllık elektrik tüketimi ortalama 3 bin kwh. Yeni uygulamadan ilk etapta meskenlerin yüzde 30’luk kısmı yararlanabilecek. 2014’te bu oran yüzde 70’lere yaklaşırken, 2015’te ise limitin tamamen kaldırılması ile birlikte meskenlerin tamamı rekabetçi fiyatlarla elektriği ucuza kullanabilecek” diyor.

Serbest tüketici limitinin aşağıya çekilmesinin en önemli etkisi, sağlanacak rekabet ortamının hem fiyat, hem de hizmet kalitesini tüketici lehine değiştirmesi olarak gösteriliyor. İndirim konusunun ise tamamen şirketlerin müşteri ile arasındaki ticari bir konu olduğunu, bir standardı olmadığını belirten Enerji Ticareti Demeği (ETD) Başkanı Mustafa Karahan, “Serbest tüketici sayısı çok hızlı artacak. Dağıtım şirketlerinin aynşması sonrasında tedarik firmaları arasında ciddi bir rekabet yaşanacak. Ancak 2015 yılında zaten tüm tüketiciler serbest tüketici olacak ve bu süre içerisinde piyasa rekabet açısında önemli bir sınav verecek” diyor.
ŞİRKETLERİN İNDİRİM REKABETİ

Perakende satış sektöründe müşteri hizmet kalitesini arttıran, özelleştirmeler sonrası bilgi teknolojileri alt yapısını ve strateji yapılanmasını en erken tamamlayan firmaların bir adım daha öne çıkacağı öngörülüyor. Mevcut piyasa koşullarında müşterilere uygulanacak net bir indirim oranını telaffuz etmenin zor olduğunu belirten Deloitte Türkiye Enerji, Doğal Kaynaklar ve İnşaat Endüstri Lideri Sibel Çetinkaya, burada şirketlerin serbest piyasada enerji tedarik etme kabiliyetleri ve satın alma güçlerinin önemli bir unsur olarak ön plana çıkacağını söylüyor. Çetinkaya, “Mesken grubu müşterilerinin mevcut fiyatlarına göre yüzde 10 civarında bir indirim söz konusu olabilir. Ancak bu rakamın mutlak bir referans olarak alınmaması gerekiyor” diye ekliyor.

  400 Bin Ton Makarna İhracat Ediyoruz

TEDARİKÇİ SEÇME HAKKI

Mevzuatta serbest tüketici, mevcut tüketimi EPDK’nın onaylamış olduğu limitin üstünde olan gerçek veya tüzel kişi olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla farklı gerçek kişilerin birara-ya gelerek limitin üstüne geçmeleri mümkün değil. Gerçek veya tüzel kişiler ancak kendilerine ait olan farklı noktalardaki elektrik aboneliklerini bir arada toplayarak bu limitin üstüne geçebiliyor.

Apartman veya sitelerde ortak kullanımda olan aydınlatma, havuz, spor salonu, otopark ve benzeri gibi aboneliklerin yıllık tüketimlerinin belirlenen limitin üzerinde olması durumunda, ilgili abonelikler için tedarikçi seçme hakkına sahip olunuyor. Ancak, bir sitede veya bir apartmanda oturan farklı gerçek kişiler birara-ya gelerek bu limitin üstünde değerlendirilemiyor.

KİŞİYE ÖZEL TARİFELER

Piyasada elektrik tedarikçisi firmalar arasında rekabetin artacağını ve müşteri ihtiyaçlarının daha iyi etüt edilerek ‘kişiye özel’ tarifelerin oluşacağını düşünen Anadolu Grubu Enerji Sektörü Koordinatörü Tuğban Ak-soy, “Tüketiciler de puant saatlerden ziyade elektriğin ucuz olduğu atıl kapasite saatlerine yöneleceklerdir” diyor.

Elektrik tüketimi daha düşük miktarda olan müşterilerinde yaklaşık yüzde 10’luk bir artışın gerçekleşmesini beklediklerini söyleyen Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak ise “Portföyümüzde sayı ve hacim olarak en düşük pay meskenlere ait. Tüketiciler bilgilendikçe daha çok meskene ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Ancak ilk etapta 10 bin meskene ulaşabileceğimizi öngörüyoruz” diyor.

MESKEN ORANI DÜŞÜK

Portföyünde otellerden hastanelere kadar 2 bin 500 civarında müşteri bulunan Eren Enerji, şu anda çok az bir mesken grubuna hizmet veriyor. Eren Enerji Genel Müdür Yardımcısı Özgür Şimşek, internet üzerinden satış, e – fatura, e – beyanname gibi alternatiflerin sektöre dahil olmasıyla mesken müşteri grubuna verdikleri hizmetin artacağına dikkat çekiyor.

Portföyünde bulunan yaklaşık 400 adet tüzel müşteriye ait yaklaşık 17 bin sayaca hizmet veren Akenerji ise serbest tüketici limitindeki düşüşün kısa vadede çok fazla etkisini beklemiyor. Türkiye’deki mesken abonelerinin büyük oranının tüketiminin hala limitlerin altında yer aldığını ve hali hazırda mesken tarifesi müşterilerine hizmet vermediklerini söyleyen Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, “Limitin sıfıra inmesinden sonra ilginin çok artacağı aşikâr. 2015 yılı hedefimiz 600 bin ile 1 milyon arası mesken abonesine hizmet vermek” diyor.

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 Yılında Yatırımınızı Burcunuza Göre Yapın

2019 yılında yatırım yapacak girişimciler için iş dünyasının burç yorumlarını, ekonomiyi neler bekliyor tüm detaylar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir