Anasayfa / Şirket Haberleri / Ulubaşlar ve Proton birbirlerine uğur getirdi!

Ulubaşlar ve Proton birbirlerine uğur getirdi!Ulubaşlar ve Proton birbirlerine uğur getirdi!

Jet Fadıl’ın distribütörlüğünde itibar kaybı yaşayan Malezyalı Proton, sekiz yılda ancak kendini toparlayabildi. 2004 yılında, Ulubaşlar’a geçen distribütörlük sayesinde Proton, piyasada yer bıdınaya çakşıyor. Ulubaşlar, şimdi bu markayı başta Kuzey Irak olmak üzere Ortadoğu ve Afrika’da da pazarkyor.

O hayaller gerçek olsaydı Siirt’in hali böyle mi olurdu? Bugün Gayri Safi Milli Hasıla’dan aldığı pay 0.5 bile olmayan Siirt, o yatırım hayalinin reali-ze olmasıyla bu payını yüzde l’e çıkarmaz mıydı? Kişi başına gelirde Türkiye ortalaması 10.000 doların üzerindeyken, Siirt’te kişi başına düşen gelir en azından bugünkü seviyesi olan 3 bin 800 doların üstüne, 5 bin dolara yaklaşmaz mıydı?

Hangi hayallerden mi söz ediyoruz? Hatırlamadınız mı? Namı diğer “Jet Fadıl”, Fadıl Akgündüz’ün hayallerinden tabii ki. Siirt’te boş bir araziye kondurduğu tabeladaki ‘Proton Fabrika Projesi’nden…

19901 yılların başında inşaatla başlayan Akgündüz’ün hikayesi durmak bilmemiş ve tüm kanallarda yapılan canlı yayınla Proton’un Türkiye’de, hem de Siirt’te üretim törenine kadar yükselmişti. Fakat o büyük sözler ne yazık ki hayal olarak kaldı. Bırakın üretimi, Proton ile yolu bir şekilde kesişenler, neredeyse uzun süre servis bile alamadılar.

YENİ DİSTRİBÜTÖR

İşte o Proton’un daha basiretli tüccarların eline geçtiğinde, sahiplerini nerelere taşıdığı, Ulubaşlar Holding’in hikayesinde açıkça görülebilir. Fadıl Akgündüz’ün, 2001’te arkasında birçok mağdur bırakarak Proton’un distribütörlüğünü elinden çıkannak zorunda kalmasının ardından devreye girmişti Ulubaşlar. Malezyah marka, 2004’ten bu yana daha çok inşaatla anılan Ulubaşlar bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor.

O günden bugüne Türkiye operasyonlarını sessiz sedasız yürüten ve markayı yıllık bin adetlik bir satış hacmine ulaştıran Ulubaşlar’ın asıl hedefi ise dış pazarlarda büyütmek. Bunun ilk adımıysa Kuzey Irak oldu. Şimdi sırada hem yeni markalar hem yeni ülkeler var. Ulubaşlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Uluş-baş projelerini Ekonomist’e anlattı.

ÇIKIŞI ELEKTRONİK

1971’de Niğde’de kurulan Ulubaşlar, uzun yıllar elektronik sektöründe dağıtımcı olarak faaliyet gös-tenniş. Yıllar içinde inşaatta da büyümeye başlayan şirket, 1985’te İstanbul’a taşınma karan almış. İstanbul’da bir dönem tekstil ile de uğraşan Ulubaşlar, 1991’de Kia bayiliği alarak otomotiv sektörüne girmiş. Bu bayilik halen devam ediyor.

Uzun yıllar farklı sektörlerde işler yapan şirket, otomotivde büyüme isteğiyle bir markanın distribütörlüğünü almak istemiş. Ziya Ulubaş, o döneme ilişkin şunları söylüyor:
“O dönemde tüm markalar zaten Türkiye pazarındaydı. Açıkçası pazarda olmayan sadece Proton vardı. Bizim için riskli bir karardı aslında. Geçmişte yaşananlar nedeniyle arkasında birçok mağdur bırakmış ve zarar görmüş bir şirketti sözkonusu olan. Ama diğer taraftan önümüzde Kia örneği de vardı. Kia’nın İhlas biinyesindeyken hali ile bugünkü hali arasında dağlar kadar fark var. Benzer şeyi Seat için de söyleyebiliriz. Sonuçta markaya inandık ve yatırım yapma kararı aldık.”

YURTDIŞINDA BÜYÜYECEK

  Nivea'nın Yeniden Medenileş Reklamına Tepkiler Yağıyor

Fadıl Akgündüz’ün markayı bırakmasından sonra Ulubaşlar’ın Pro-ton’u Türkiye pazarına tekrar girmesini ikna etmesi yaklaşık 3 yıl sürmüş. 2004’te de distribütörlük anlaşması imzalanmış.

Ulu Motor, Malezyah üreticinin sadece Türkiye değil, aynı zamanda da bölge üssü olarak konumlanmış. Örneğin Avrupa pazarında Almanya, Romanya, Hollanda, Danimarka’da Proton kullanan müşterilerin ihtiyacı olan yedek parçalar Türkiye üzerinden tedarik ediliyor.

Proton’un da bünyeye katılmasıyla sekiz yılda büyüyen ve cirosu 20 milyon liranın üstüne çıkan Ulubaş-lar’ın Türkiye’de 37 adet Proton bayisi bulunuyor. Şirketin yıllık satışı yaklaşık bin adet. Mevcut satış rakamlarından Ulu Motor da çok memnun değil. Ziya Ulubaş’a göre, model çeşitliliğinin az olması ve hala toparla-namayan imaj markanın en önemli problemleri olarak duruyor.

KUZEY IRAK PAZARI

Böyle olunca da şirket satış hacmini yurt dışında yapmaya karar vermiş. Bunun ilk adımıysa yaklaşık üç yıl öne girilen Kuzey Irak pazarı olmuş. Erbil’de bir satış organizasyonu kuran Ulu Motor, üç yıldır Kuzey Irak’ta Proton satıyor. Bu operasyonda Türkiye bir merkez görevi görüyor ve araçlar doğrudan Türkiye üzerinden gidiyor.

Kuzey Irak pazarının son derece aç ve rekabetçi bir yapıda olduğunu söyleyen Ziya Ulubaş, yaklaşık bin adetlik satış hacmine ulaştıklarını dile getiriyor. Böylelikle Ulu Motor Kuzey Irak ile birlikte 2 bin aracın satış işlemini gerçekleştirmiş oluyor.

AFRİKA’DA BÜYÜYECEK

Ulubaşlar’m hedefi otomotivde uluslararası bir oyuncu olmak. Bunun içinde birçok farklı pazara girmek hedefleniyor. Malezya ile yakın ilişki içinde olduklarını söyleyen Ziya Ulubaş, yakın coğrafyada Proton’un olmadığı pazarlarda markanın distribütörü olmak için anlaşmaya vardıklarını söylüyor.

Dolayısıyla Kuzey Irak ile başlayan dışa açılma yeni ülkelerle de devam edecek. Örneğin Libya pazarıyla ilgili her anlamda anlaşmaya varılmış durumda. Hatta numune araçlar dahi gönderilmiş. Iç karışıklığın sona ermesiyle birlikle Libya pazarına girilecek. Nijerya ve Angola da radarda ve çalışmalarına başlanan ülkeler. Nijerya’yı bir üs olarak kullanıp çevre ülkelerde de satış yapılması hedefleniyor. Tıpkı Kuzey Irak’ta olduğu gibi Afrika ülkelerine de ürünler İstanbul üzerinden gidecek.

KAMYON PAZARINA GİRDİ

Otomotiv sektöründe büyüme kararı alan Ulubaşlar, Proton’un yanına yeni markalar eklemek için de kolları sıvadı. Bunun ilk adımıysa geçen yıl atıldı ve Çek Cumhuriyeti kökenli ticari araç üreticisi Avia’nın distribütörlüğü alınması oldu.

Avnıpa’nın önemli otomotiv üretim merkezlerinden biri haline gelen Çek Cumhuriyeti’nde 1919 yılında kuaılan Avia, hafif ticari araç sektöründe söz sahibi bir şirket.

Son bir yıldır 7.5 ton, 10 ton ve 12 tonluk kamyon satmaya başlayan Ulu Motor, birkaç ay içerisinde 15 tonluk modelini de Türkiye’ye getirecek. Avia için Türkiye genelinde 24 adet servis kuruldu. 74 bin 900 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulan kamyonlardan bu yıl yaklaşık 400 adet satış bekleniyor.

EMRAH GURKAN / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir