Anasayfa / Şirket Haberleri / Uludağ İçecek Jenerik Marka Konumuna Geldi

Uludağ İçecek Jenerik Marka Konumuna GeldiULUDAĞ ESİNTİSİ SINIRLARI AŞTI

Bölgesel oyuncu olma vizyonunu benimseyen Uludağ İçecek’in Genel Müdürü Mete Öz, Frutti meyveli maden suyu ürünü ile Irak’ta jenerik marka konumuna geldiklerini kaydediyor.

Sektörünüz rekabetin yoğun olduğu bir alan ki bu kapsamda Uludağ içecek adına nasıl bir tablo çizebilirsiniz? Bu kapsamda faaliyet alanını kategorilere ayırmak gerekiyor. Uludağ İçecek olarak 4 ayrı kategoride, 22 ürün çeşidi ve 79 ambalajla ürün üretiyoruz. Kategorilere göre rekabet koşulları değişiyor. Gazlı içecek kategorisi, maden suyu kategorisi ki onu da sade ve meyveli- aromalı olarak ikiye böldük, ferahlatıcı meyve suları. Dört kategorinin ikisinde lideriz. Limonatayı ilk defa ambalajlayıp piyasa süren şirketiz. Bu pazarda lideriz, meyveli maden suyu kategorisinde de Mayıs itibariyle liderliğe oturduk. Diğer iki alanda da ilk üç markanın içerisinde yer alıyoruz.

Uludağ’ın su ürün grubunda olmamasının nedeni nedir? Şuan 4 ana kategorimiz bulunuyor, giderek de büyüyen bir firmayız. 2001’de 2 kategori ve 4 ürün vardı, ürün sayımızı 10 yıl içerisinde 5’e katladık. Çok fazla ürün çıkaran, en inovatif firmalardan biriyiz. Su ürün grubu tamamlamamız gerekli bir unsur, orta vadede su alanında da olacağız. İçecek ile ilgili alkolsüz tüm kategoriler hedefimiz içerisindedir ki su da bunun bir parçası.

İhracat alanında önemli vizyonunuz var… Kendi çevre ülkeleri içerisinde bölgesel bir global oyuncu olmanın adımlarını attık. Yatay büyüme planlarımız zaten var. 40 ülkeye ihracat yapıyoruz. Irak’ın bizim için önemli bir yeri var. Frutti meyveli maden suyu ürünümüz orada jenerik bir marka oldu. Yakın bir zamanda da Arapça reklamlarımız başlayacak. Globalleşme anlamında, markalarımızın ardından pazarlama enstrümanlarım da kullanarak o ülkedeki pazardan ciddi pay aldık. Bunu diğer komşu ülkelere yaymayı planlıyoruz. Irak’a kendi markamız ile gidiyoruz. Kuzey Afrika ülkelerine ürün satıyoruz fakat reklam ve pazarlama olarak o pazarlara henüz girmedik. Suriye komşu olmasına rağmen orada karışıklık söz konusu. .. Bu süreç geçtiği zaman burası da düşündüğümüz ülkelerden biri konumunda. Hedeflediğimiz bölgeler içerisinde Kuzey Ortadoğu ve Kuzey Afrika bulunuyor. Doymuş pazarlardan ziyade o bölgeler, marka yatırımları ile daha kolay büyüyebileceğimiz, markalarımızı daha rahat oturtabileceğimiz pazarlar konumunda. Planlarımızda bahsettiğim alanlar içerisinde, çevre ülkelerde, bölgesel bir marka, güç olma amacımız bulunuyor.
Biraz rakamlara değinirsek 2012 yatırım planlarınız nedir? 201l’de tesis ve makine yatırımımız 6 milyon Euro oldu, her yıl rutin olarak satış dağıtım kanallarına 1-1,5 milyon Euro arasında yatırım gerçekleştiriyoruz. 2011 yatırımlarımız 7-7,5 milyon Euro’ya yakındı. 2012’de tesis ve makine yatırımları 10 milyon Euro civarında olacak, satış ve dağıtım kanallarına yapılacak yatırımla 11-11,5 milyon Euro’ya ulaşan yatınm yapılacak.

  Cantek Akıllı Soğutma Makineleri

2001’den itibaren ciddi büyüme gerçekleştirdiniz… 2001’den bu yana 10 katın üzerinde büyüdük. 2012’de 260 milyon t ciro hedefliyoruz. Şuandaki gidişatımız bu hedefimizi yakalayacağımızı hatta geçeceğimizi gösteriyor. 40 milyon fc ihracat planlıyoruz. Ciro kınlımında ise dört kategori de dengeli diyebilirim. Kategoriler birbirine çok yakın ki bu da güzel bir tablo, çünkü masanın dört ayağı da yere sağlam basıyor…

Marka algısı anlamında nasıl bir konumdan söz edebiliriz… 2007’de Kalder’in tüketici memnuniyeti anketinde içecek alanında birinci çıktık. Lezzetli ürünler yapıyorduk ama 2008 yılında uzun süreli bir suskunluktan sonra, ulusal iletişime başlamıştık. Ulusal iletişim ve kampanya yoktu ama o kadar değişik ve lezzetli ürün çıkarmışız ki ulusal iletişim bütçesi ayırmadan müşteri memnuniyetinde içecek alanında birinci çıktık. Zaten 2008’den itibaren de gerekli pazarlama yatırımlarım yapıyoruz, markalarımızı sürekli ayakta ve zihinde tutmaya çalışıyoruz.

Uludağ markasının global oyuncular kadar etkisi yapması için stratejiniz var mı? Kategori bazında değerlendirirsek, gazlı içecek alanında global anlamda daha dominant 1-2 oyuncu var. Dört kategoride faaliyet gösteriyoruz, gazlı içecek dışındaki üç alanda global oyuncuların çok üzerinde pazar payımız söz konusu. Ciromuzun yüzde 80’ini de oradan geliyor. Marka algımız var ki ciromuzun yüzde 80’inin geldiği yerde global oyuncuların çok üzerinde rakamlara sahibiz. Ayrıca genç ürünlerimiz zaten bulunuyor. Eskiye dayanan yıllardır ürettiğimiz gazoz, maden suyu gibi ürünleri de genç tutmaya çalışıyoruz. Bunların dışında yeni ve genç jenerasyon ürünler çıkarmaya devam edeceğiz. Tamamen genç ve yeni jenerasyon ürünlerle büyüme stratejimiz bulunuyor.

Dağıtım ağında nasıl bir yol izleniyor? Uludağ İçecek direkt dağıtımlarını İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de yapıyor. Toplam satışın da, ciro payı olarak yüzde 48-49’u direkt dağıtımdan ki toplu tüketimlerle zincir mağazalarla birlikte bu yüzde 60-65’lere çıkıyor.

4 büyük şehirde kendimiz direkt dağıtım yaparken, Anadolu’da 168 bayimiz bulunuyor. Kendi direkt dağıtım ağımızın ve münhasır bayimizin olması, yeni bir ürün çıkardığımızda piyasaya penetrasyon olarak çok hızlı girebilme avantajı sağlıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir