Anasayfa / Şirket Haberleri / Uludağ Meyveli’den Kuzey Irak için yatırım

Uludağ Meyveli’den Kuzey Irak için yatırım

Uludağ Meyveli’den Kuzey Irak için yatırım

1912 yılında Sultan 5’inci Mehmet Reşad Han’ın imzasıyla madensuyu alanında ilk ruhsatı alan şirketlerden biri olan Uludağ, iç pazardan sonra yurt dışında büyüyor. Almanya’daki satışlarla önemli bir başarı yakalayan firma, meyveli madensuyu ile Kuzey Irak pazarında da tutuldu. Şirket, ikinci ihracat pazarı haline gelen Kuzey Irak’taki siparişler nedeniyle Güneydoğu’daki sınır illerinden birinde yatırım kararı aldı.

Türkiye’nin en eski madensuyu markalarından biri olarak 100 yılı geride bırakan Uludağ İçecek, Doğu’da yatırım planlıyor. Son bir yıldır Kuzey Irak’ta ‘Frutti’ markalı meyveli madensuyu satışlarıyla istediği performansı yakalayan Uludağ, Türkiye’nin buraya sınır illerinde tesis yatırımını gündemine aldı.

Bu yıl 300 milyon TL ciro hedefleyen ve bunun 40 milyon TL’sini yurt dışı satışlardan elde eden şirketin sadece Irak’a satışı 35 milyon şişeye ulaştı.

350 MİLYON ŞİŞELİK DOLUMMadensuyu, meyveli maden suyu, limonata ve meşrubat kategorilerinde yılda 350 milyon şişe dolum yapan Uludağ markasının ürünlerini 40 ülkeye ulaştırdığını söyleyen Uludağ İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erbak, hedeflerinin özellikle Ortadoğu’da güçlenmek olduğunu dile getiriyor.

Kuzey Irak’ta son bir yıldır ciddi bir satış rakamına ulaştıklarını belirten Erbak, özellikle televizyon ve outdoor ilanlann bu satış artışında etkili olduğunu kaydediyor. Erbak “Doğuda bir yatırım planımız var. www.myfikirler.com Kapasite artışımız tamamlandığında Ankara’nın doğusunda, özellikle Ortadoğu’dan gelen talepleri karşılamak üzere mutlaka bir tesisle yer almak istiyoruz.

Bunun için henüz bir lokasyon belirlemedik fakat yeni teşvik yasasım inceliyoruz ve kendimize uygun bir yer bulmak üzere çalışıyoruz” diyor.

KAPASİTEYE 18 MİLYON

Şirketin Uludağ Yenice mevkiin-deki mevcut tesislerinde de kapasite artımıak üzere yatırım planladıklarım söyleyen Mehmet Erbak, bu yatırımın 18 milyon Euro tutannda olacağını ifade ediyor. Bıı yatırımla meşru-bat ve limonatada kapasitenin yüzde 70 civarında artacağını belirten Erbak, şunları söylüyor:

“Şu an cironun yüzde 30’unu meyveli, yüzde 15’ini sade maden-suyundan, yüzde 35’ini limonata, yüzde 20’sini ise meşrubattan elde ediyoruz. Cironun artış hızını ise yeni ürünlerle yükselteceğiz. Bu nedenle ciddi bir kapasite artışına gittik. Bu kapasite artışında hedef yeni ürünler de üretebilmek. Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor, umarım en yenilikçi ürünleri sunarız. Böylece 22 çeşit olan ürünlerimizi daha da artırma imkanı buluruz” diyor.

Sibel Atik / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir