Anasayfa / Şirket Haberleri / Üniversite Gibi Şirket Borusan Akademi

Üniversite Gibi Şirket Borusan AkademiBorusan Grubu’nun eğitim ve gelişim süreçlerini geliştirmek amacıyla yapılan bir Yalın 6 Sigma Siyah Kuşak projesinin sonucu ortaya çıkan Borusan Akademi’nin temelleri 2006 yılında atıldı. Borusan Grubu’nun tüm eğitim ve gelişim faaliyetleri bir akademi altında toplandı.
İşe ilk olarak bir konsey kurulmasıyla başlandı. Grubun stratejik hedeflerine yönelik bir çalışma yapabilmek için Borusan Grubu şirketlerinin üst düzey yöneticileri konseye üye seçildi. Borusan Holding CEO’su Agah Uğur’un başkanlığını yaptığı konseyde Borusan Oto Genel Müdürü Tijen Çıdam, Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Yalın 6 Sigma Genel Müdür Yardımcısı Semra Akman, Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı Canan Ercan Çelik, Borusan Makina Servis İş Makinaları Ülke Direktörü Murat Erkmen, Borçelik Genel Müdürü Erkan Kafadar ve Borusan Holding İnsan Kaynakları Müdürü Burcu Akar Kuyucu yer alıyor.

2 fakülte 2 dekan
Akademide, kişisel ve mesleki eğitimler ile Yalın 6 Sigma fakültesi eğitimleri, şirket bünyesindeki eğitim merkezinde verilirken, liderlik ve satış konularında Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi, EDU ile işbirliğine gidilmiş. Liderlik fakültesi ve satış fakültesi olmak üzere iki fakülte kurulmuş. Liderlik fakültesinin dekanlığına Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, satış fakültesinin dekanlığına ise Borusan Oto Genel Müdürü Tijen Çıdam getirilmiş. Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Yalın 6 Sigma Genel Müdür Yardımcısı Semra Akman, “Tüm eğitimleri akademi çatısı altında topladık ama liderlik ve satış konusunda, iki konuda özel bir gelişim isteği keşfettik. İK’nın değil herkesin katkısı olsun, sahibi de iş tarafından gelsin istedik. O nedenle fakültelerin dekanları bir nevi sponsor gibi, fakülteye sahip çıkan onun ruhunu organizasyona anlatan, kendi tarzını yansıtan kişiler olarak seçildiler” diyor.

Dekanlar, fakültenin stratejilerini belirliyor, proje sunumlarına gidiyor, ilk derslere giriyor, hedef belirliyor, içerik geliştiriyor, çalışanların süreci sahiplenmesini  sağlıyorlar.

Her iki fakültede de katılımcılar yılda 2 dönem (her dönem 4-6 gün sürüyor) Sabancı Üniversitesi kampusunda konaklamalı eğitim alıyor. Eğitim sürecince kampustan ayrılmak yasak. Bu sayede işten tamamen kopmaları, eğitime konsantre olmaları amaçlanıyor. Eğitimler ise oldukça sıkı. Geçme ortalaması 70.

Liderlik fakültesi 6 yıl
Toplamda 6 yıl süren ve bugüne kadar 252 kişinin katıldığı liderlik fakültesinin programları, değer odaklı yönetim, strateji yönetimi, insan ve ilişki yönetimi, değişim ve yenilik yönetimi olmak üzere dört boyutta ele alınıyor. Bu doğrultuda, eğitim içerikleri strateji yönetimi, finans, hukuk, satış ve pazarlama, tedarik zinciri, insan kaynakları, kişisel gelişim modülleri olmak üzere farklı alanları kapsıyor; programın bütünü bir MBA niteliği taşıyor. Program kapsamında outdoor aktiviteler, şirket üst yönetim ekibi ile sohbet toplantıları, şirket dışı yöneticiler ile liderlik paylaşım toplantıları, makarna – çikolata yapımı/ritm atölyesi gibi akşam aktiviteleri, iş simülasyonları, sunumlar bulunuyor. Öğrenciler, her dersten sınava giriyor, başarısız olmaları durumunda bütünlemeye kalıyorlar.

  Coldwell Banker’in En Yeni iki Ofisi Ankara’da Açılıyor

Liderlik fakültesi dekanı Kaan Gürgenç, “Okulu kurarken önceliklerimiz biraz farklıydı, Borusan grubu yaptığı işlerde büyüyecek, yaptığı işleri farklı coğrafyalarda yapacak ve yeni işlere girecek. Dolayısıyla Borusan, yolunu bilen liderler yetiştirmek amacıyla yola çıktı. Bu anlamda da salt üst düzey yönetici yetiştirmek gibi bir anlamı yok okulun o yüzden 3 sınıfımız var. Hedefimiz sıfırdan bir adayı 6 senenin sonunda da genel müdür yardımcısı olabilecek seviyede donatmaktı. Ama krizde öncelikler değişti elde ettiğimiz kâra yapışmak, onu bırakmamak ön plana çıktı, büyüme hedefleri bir miktar geride kaldı. Sonuçta her kim varsa etrafımızda onlardan bir adım önde olmak adına bir şeyler yapıyoruz. Liderlerin fark yaratıp bir adım önde olmasını istiyoruz.”

Satış fakültesine ise Borusan Grubu’nda satışla ilgili iş yapan neredeyse herkes  gidiyor. Toplamda 637 kişiye eğitim verilmiş. Satış fakültesi dekanı Tijen Çıdam, “Müşteri ile teması olan herkesi gönderdik. Amacımız şuydu; şirketlerimizde de satış konusunda ortak bir dil oluşturmak. Halbuki liderlikte daha seçici davranıyoruz” diyor.

4 yılın bütçesi 9 milyon dolar

Borusan Akademi çatısı altındaki eğitimlere son 4 yılda 9 milyon dolar bütçe ayrılmış. 2011 sonu hedeflenen rakam ise 2.260.659 milyon dolar. 2008-2009’daki krizde de eğitime ara vermeyen Borusan, bir takım tasarruf tedbirlerini devreye sokmuş ama projenin içeriğine dokunmamış.
Satış ve liderlik fakültelerinin ardından 1 yıldır inovasyon fakültesi için çalışmalara devam eden Borusan Akademi, yeni ürün ve yeni hizmet süreçlerini yönetebilecek, şirketi harekete geçirebilecek profildeki çalışanları hedefliyor.

Rakamlarla Borusan Akademi

Borusan Akademi’de son 4 yılda:
10.500 kişi eğitim aldı.
185.000 saat eğitim yapıldı.
1.692 kişi Yalın 6 Sigma eğitimlerine katıldı.
8.254 kişi ortak eğitim programlarına katıldı.

Akademi ilk mezunlarını 2011’de verdi:
-Satış Fakültesi’nden 266 kişi,
– Liderlik Fakültesi’nden 28 kişi,
– Yalın 6 Sigma Fakültesi’nden18 kişi mezun oldu.

Aktif fakülte öğrenci sayısı:
Satış fakültesi programında 181 kişi eğitime devam ediyor.
Liderlik fakültesi programında 191 kişi eğitime devam ediyor.
Yalın 6 Sigma Fakültesi’nde 20 kişi siyah kuşak eğitimine devam ediyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir