Anasayfa / Haberler / Üniversite tercihi yaparken bunları unutmayın!

Üniversite tercihi yaparken bunları unutmayın!

Üniversite tercihi yaparken bunları unutmayın!

Hayatınızı etkileyecek üniversite tercihi sırasında öyle noktalar var ki, onları yapmak sizi yüzlerce kişinin önüne geçirebilir. Uzmanların görüşleri eşliğinde bu noktalan derledik.

HAYATIMIZ boyunca birçok tercih yapıyoruz. Ama bazı tercihler var ki, yaşamımızın akışına, geleceğimize ve yaşam biçimimize yön veriyor. Meslek ya da daha geniş anlamıyla kariyer tercihlerimiz de bunlar arasında önde geliyor, tşte bu aşamada çok kapsamlı düşünmek ve her koşulu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Gelecekte etkili olabilmek, önce “nitelikli” sonra “donanımlı” olmak gerekiyor. Geleceğin dünyasını, akademik birikimin yanı sıra, kişisel donanımı ve gelişimi önemseyen kişiler şekillendirecek. Bu nedenle doğru meslek seçimi yapabilmek için önce mesleğin tanımına bakmak gerekiyor, işte, tercih sırasında dikkat edilmesi gerekilen faktörler…

✓    Dikkatli olun

Her geçen yıl barajı geçen ve sınava katılan öğrenci sayısındaki artış ve kontenjan sayılarının yükselmesi, tercih yapılırken dikkatli olunması gerektiğini ortaya koyuyor. Bu şartlar altında daha sağlıklı ve hedefine ulaşan tercihler yapabilmek için dikkatli olmak şart. www.myfikirler.com Gençler mutlaka, kendi ilgi ve beklentilerine uygun bölümleri tercih etmeli.

✓    Kendinizi tanıyın

Tercih yaparken ÖSS puanını göz önünde bulundurmalısınız. Rakipleriniz içinde aldığınız yer sizin girebileceğiniz üniversiteleri sınırlar, bu nedenle öğrenciler genelde puanlarının uygun olabileceği bölümleri tercih etme eğiliminde olurlar.

Fakat doğru olan bu gerçeği göz ardı etmeden kişilik özelliklerinize, beklentilerinize uygun, severek yapabileceğiniz ve kendinizi gerçekleştirebileceğiniz bölümleri ve meslekleri seçmeye çalışmak. Bunun için öncelikle bireyin kendini iyi tanıması gerekiyor.

✓ Destek alın

Öğrenci profesyonel destek almalı. Rehber öğretmenler, dershanelerin rehberlik birimleri ve kariyer merkezleri uyguladıkları çeşitli testlerle en iyi yolu bulmada yardımcı oluyor.

✓    Bilgi edinin

Türkiye’deki bütün üniversite ve bölümlerle ilgili bilgi sahibi olma şansınız olmayabilir. Fakat üniversite tanıtım günler ve web sayfaları her zaman yol gösterici. Örneğin; aynı bölümde iki farklı üniversite seçeneğiniz var. Bu durumda bölümlerin ders içeriklerini, bulabiliyorsanız akademik yayın sayılarını ve akademisyenlerinin en azından unvanlarını inceleyebilirsiniz. www.myfikirler.com

✓    Alternatifler belirleyinBir bölüme takılıp kalmayın, istediğiniz bölüm ile ortak özelliklere sahip, başka bölümlerin de olup olmadığını da araştırıp, geçişli bölümleri de göz önünde bulundurarak tercih listenizde alternatif yaratın. Tercih listenizi puanınıza bakarak değil, başarı sıranızı göz önünde tutarak hazırlayın.

✓    Doğru sıralama yapın

Tercih listenizde kendi başarı sıranızdan yüksek tercihlere yer verdikten sonra ise, kendi başarı sıranıza yakın ve denk on ya da on iki tane tercih yapmalısınız. Önemli olan tercih sırası değil, puan sıralaması. Son olarak da son altı veya sekiz tercihinizde girmek istediğiniz bölüm ve üniversiteleri göz ardı etmeden, inebildiğiniz başarı sırasına kadar tercihlerinizde yer verin.

✓    Alan dışı tercihlerinizde başvuru tarihlerini kaçırmayın

Alan dışı ya da ortak alan tercihi yapmayı düşünen öğrenciler yazacakları alan dışı bölüm tercihlerini istek sıralarına göre listelerine yerleştirmeli. Bu programlara başvuru yapmak için, bizzat okula sınav sonucunuz ile başvuru tarihlerinde gidebilirsiniz. Hem merkezi yerleştirme ile yerleştirdiğinizde ve hem de özel yetenek sınav sonucunda başarılı olarak okula girdiğinizde ikisinden birini tercih etmek size kalır.

Bunlara dikkat edin

ÖSYM tercih kılavuzunu inceleyin. Yeni açılan bölümleri, okulların ve bölümlerin özel koşullarını, yerleştirme önceliklerine bakarak değerlendirin okulun uluslararası değişim programlarının [Socrates-Erasmus] var olup olmadığını öğrenin. Unutmayın ki ileride iş hayatına başlarken yurt dışı deneyimine sahip olmanız ve yabancı dil becerinizin gelişmiş olması size diğer adaylar karşısında avantaj sağlar.

•   İstediğiniz bölümün veya mesleğin Türkiye’deki ve dünyadaki istihdam koşullarının girişim süreci, gelecekteki durumu ile ilgili bilgi almaya çalışın.

•   Mesleğin ya da bölümün durumunu değerlendirirken beş altı yıl sonrasını (mezuniyet yılını] göz önünde bulundurun. Örneğin şu anda ataması yapılabilen bir öğretmenliğin beş yıl sonra yeterince ataması olmayabilir.

•   Tercihlerinizde objektif olun, duygusal tercihlerde bulunmayın. Arkadaş ve dostlarınıza uygun olan şehirler, üniversiteler ya da bölümler size uygun olmayabilir, size yetmeyebilir ve sizi mutsuz edebilir.

•    Yatay veya dikey geçiş yapabilmek, başarıyı yakalamakta kolay değil, hatta daha zordur. Dolayısıyla yatay veya dikey geçiş düşüncelerine güvenerek tercihlerinizi yapmamalısınız.

•    Geleceğiniz için kariyer planı yapın. Unutmayın ki üniversite diploması size bütün iş kapılarını açmayacaktır. Uzmanlaşabileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz çalışma ortamlarına ve imkânlara sahip üniversite ve bölümleri öncelik
Sadece maddi beklentilerinizi karşılayacağını düşündüğünüz meslekleri seçmek sağlıklı bir yaklaşım değildir. Unutmayın kişiler kendilerine uygun olmayan mesleklerde başarılı olamadığı için çok para kazanma imkânı da bulamaz.

•   Önemli olan yaptığınız mesleğin en iyisi olmaya çalışmaktır. İyi bir üniversite ve iyi bir akademik eğitim, mesleğinizin en iyisi olmak yolunda sizi avantajlı konuma getirecektir.

•    “Bir yere gireyim de neresi olursa olsun!” Bu düşünce, size geçici bir rahatlama sağlayacaktır. Fakat uzun vadede bütün mesleki yaşantınızı göz önünde bulundurarak hareket etmeli ve kolaycılığa kaçmamalısınız.

•    Yurtdışında eğitim almayı tercih ediyorsanız, alacağınız diplomanın denkliği olup olmadığını öğrenin. Türkiye’de geçerliliği olmayan üniversiteleri tercih ederken iyi araştırma yapın.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir