Anasayfa / Haberler / Üniversite Tercihinde Adaylara İşin Uzmanından Öneriler

Üniversite Tercihinde Adaylara İşin Uzmanından Öneriler

Üniversite sınavına girildi ve puanlar alındı. Sırada işin en önemli kısmı, üniversite tercihi var. Bu süreçte adaylar ne yapmalı, ne yapmamalı; işin uzmanına sorduk.

GENÇLİKTE hayatın belki de en önemli dönemeci, üniversite tercihlerinin yapıldığı birkaç haftayı kapsıyor. Bu süreçte adaylar bir yandan zorluklarla boğuşurken bir yandan da kişisel istekleri ile puanlan arasında sıkışabiliyor. Üniversite tercihi söz konusu olunca Türkiye’nin önemli uzmanlarından biri olarak öne çıkan Doğru Tercih Projesi Genel Koordinatörü ve İstanbul Kültür Üniversitesi Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Burak Kılanç ise tercih dönemindeki başarının en az sınavlardaki başarı kadar önemli olduğunu belirterek öğrencilerin tercih dönemindeki her günü her saati çok iyi değerlendirmesi gerektiğini söylüyor.

Üniversite tercihi yapacak bir öğrenciyi ne gibi zorluklar bekliyor?

Tercihler sırasında adayları bekleyen en büyük zorluk, kişisel isteklerini, puanları ile sınırlandırmaktır. Adayın puanı ne kadar yüksek ise, tercih edebileceği (yerleşme olasılığı yüksek) bölüm sayısı o kadar fazla olur. Her ne kadar ülkemizin yükseköğretim sistemi senede yaklaşık 750 bin kontenjanı adaylar önüne sunsa da, gözde üniversite ve bölümlerin kontenjanları halen kısıtlı. Bu nedenle puan, halen öğrencilerin tercihlerini kısıtlayan en önemli faktör. Bu seneye özgü başka bir sıkıntı, 2012’de alan-içi alan-dışı katsayı farkının ortadan kalkması nedeniyle ortaya çıkacak. Adaylar kendi puan ve başarı sıralarını, hedefledikleri bölümlerin geçen sene oluşan taban puanlan vc başarı sıraları ile kaşılaştırmak isteyecekler. Ancak

2011    ile 2012 arasında katsayılar değiştiği için, bu seneyi geçen sene ile kıyaslamak mümkün olmayacak. Umarım bu konuda ÖSYM bir dönüştürme çalışması yapar ve bunu bir rehber olarak yayınlar. Yoksa tercih dönemi adaylar ve rehber öğretmenler için sıkıntılı geçebilir.

Bu süreçte öğrencilerin temel olarak dikkat etmesi gereken faktörler neler?

Tercih dönemindeki başarı en az sınavlardaki başarı kadar önemlidir. Bu nedenle tercih dönemindeki her günü, her saati çok iyi değerlendirmek gerekir. Üniversiteleri yerinde gezmek, yetkililer ile görüşmek, tercih edilecek meslekler ile ilgili o meslekten kişiler ile sohbet etmek, akla takılan tüm soruları cevaplamadan tercih yapmamak önemli.

Öğrenci özellikle hangi noktaları es geçmemeli? Hangi aşamaların özellikle üstünde durmalı?

Üniversitede geçirilecek 4-5 yıl, kişinin yaşamında çok önemli ve geri getirilemez bir zaman dilimini oluşturuyor. Bu nedenle tercih listesine yazılacak her üniversite ve her bölümün titizlikle incelenmesi gerekiyor. Öğrencinin eski dildeki karşılığı talebedir. Talebe talep etmekten gelir. Öğrenci talep eder, tşte tercih yaparken bunu akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Üniversite öğrenimi boyunca öğrenci talep edecek, yurtışında staj talep edecek, projelerine finans desteği talep edecek, asistanlık talep edecek, çift ana-dal okumayı talep edecek, Erasmus ile yurtdışına gitmeyi talep edecek vs…

Öğrenci talep ettiğinde bunu vermeye hazır, bunun altyapısını oluşturmuş üniversiteleri ve bölümleri tercih dönemi boyunca araştırmak ve bulmak gerekiyor. Bunun için de tercih dönemi ciddi emek ve konsantrasyon gerektiriyor.Öğrenci doğru bir tercih yapmak ve istediği bir bölüme yerleşmek için hangi temel şartları yerine getirmeli?

2012    Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda Tablo 3 ve Tablo 4’te tercih edilebilecek lisans ve önlisans programlan yer alıyor. Bu programların herbiri için geçerli detaylar bir satır boyunca veriliyor. Bu detaylarda özel koşullar kısmına özen göstermek gerek. O programı ilgilendiren özel koşul numaralarını kılavuzun arka sayfalarındaki “Özel Koşullar” bölümünde okumak ve değerlendirmek lazım. Bazı fırsatlar ya da uyulması gereken özel şartlar bu kısımda detayları ile anlatılıyor.

Bu süreçte öğrenci temel olarak hangi reflekslerle hareket etmeli? Öncelikle sınav puanlarını mı baz almalı yoksa hedeflerini mi?

Öncelik kişisel istek ve beklentiler olmalı. Puanlar ise bunları kısıtlayacak hayatın gerçekleri. Bu nedenle büyük düşünmek, gerçekler ile hedefleri çerçevelemek gerekiyor.

Öğrenci bu zorlu süreçte bir rehber danışmanla çalışmalı mı yoksa puanları doğrultusunda tercihlerini yapması yeterli mi?

Rehber danışmandan destek almak mutlaka fayda sağlayacaktır. Ancak esas olan adayın ve ailesinin bu konudaki çabası. Bu zorlu sürecin tüm yükünü rehber danışmana atmak, kolaycılıktan başka birşey olmaz.

Büyük bir rekabete sahne olan üniversite tercihlerinde öğrenciyi öne geçirecek faktörler var mı? varsa bunlar neler?

Tercihlerin matematiksel boyutu, özellikle son yıllarda etkin şekilde kullanılmaya başlayan bilgisayar programları sayesinde, artık çok da belirleyici olmaktan çıktı. Puanlarınıza, başarı sıranıza göre, ÖSYM’nin kılavuzundan bölümler seçmek eskisine göre çok daha kolay.

Tercihlerdeki başarı bu nedenle daha çok işin kişisel boyutuna kaydı. Yani adayın ve ailesinin kişisel tercihlerinin, hedeflerinin, beklentilerinin, kısıtlarının dikkate alınma ve harmanlanma becerisi, tercih kalitesini belirliyor.

Bir öğrenciyi “yanlış tercih”lere götürecek, yapılmaması gerekilen hatalar neler?

Adayın tam anlamı ile araştırmadan ve içine sinmeden tercih listesine aldığı her tercih yanlıştır. Bu şekilde tercih edilmiş bir bölüme yerleşmek ve sonradan o bölümde okumaktan vazgeçmek, pratikte bir sene değil iki sene kaybetmek demektir. Çünkü ÖSYM, tercih kullanıp bir bölüme yerleşenlere (açı-köğretimin kontenjansız programları hariç) bir sonraki sene puan cezası uygular. Bu nedenle bir sonraki sene sınava girerken yarışa geriden başlanır.

Sizin genel olarak bu süreçte öğrencilere ne gibi tavsiyeleriniz oluyor?

Verdiğim belki de tek önemli tavsiye, tercih döneminde derslerine iyi çalışmaları. Tercih döneminin her dakikasını araştırarak geçirmeleri. Üniversite yaşamı boyunca ne yapmak istediklerini belirlemeleri ve bu isteklerini karşılayabilecek altyapı ve hazırlıkta olan üniversiteleri araştırıp bulmaları. Bir diğer önemli konu da kişinin yerleştiği üniversitenin camiasına ait olacağı ve bu etiket ile yaşamı boyunca anılacağı. Bu da tercih döneminde unutulmaması gereken konulardan.

Bazı öğrenciler de tercihlerini ek kontenjanlar doğrultusunda kullanabiliyor. Bu aşamada öğrenciler nelere dikkat etmeli?

Sistemin kuralları gereği, adayın ilk tercih döneminde tercih edip yerleşe-mediği bir bölüme ek yerleştirme döneminde yerleşmesi mümkün değil. Bu nedenle adayların ilk yerleştirme döneminde yerleşebilecek bir tercih listesi hazırlamak, eğer sonuç vermiyor ise ek yerleştirme döneminde hedefleri küçülterek ikinci bir şans denemek doğrusudur.

Son olarak burs imkanlarından yararlanmak isteyen öğrenciler hangi unsurlara dikkat etmeli?

Vakıf üniversitelerinin burslu programlarını tercih ederken, bursun devam etme ve kesilme koşullarının dikkate alınması gerekir.

Bunun için hem kılavuzdaki özel koşullar incelenmeli hem de tercih edilecek üniversite ile (mümkün ise yüzyüze) irtibat sağlanarak bursluluk koşulları net olarak anlaşılmalı. Üniversite tercihi gibi burs programları yaparken de araştırararak ilerlemek en sağlıklı sonucu verir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir