Haberler

Üniversitelerde Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisansı

Yeditepe Üniversitesi

Üniversitelerde Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisansı

Sosyal Medya Yönetimi olgusu, artık Türkiye’de yükseköğretimde kendisine yer buluyor. Değişik üniversitelerde lisansüstü programlar açılıyor ve bu önemli alana yetişmiş insan kaynağı sağlanıyor. Yeditepe Üniversitesi tarafından yeni kurulan Sosyal Medya Yönetimi (MBA) Yüksek Lisans Programı, bu alandaki değişik programlar arasında, inovatif ve rekabetçi yapısı ile sektörün ihtiyaç ve taleplerine uygunluğuyla göze çarpıyor.Program hakkında bilgi veren programın kurucusu ve yürütücüsü Doç. Dr. Aykut ARIKAN: “Sosyal Medya Yönetimi günümüzün modern işletmesinin temel süreçlerinden biri haline geldi. Bu süreçte, üretim, pazarlama, satış, insan kaynakları vb. bir dizi temel işletme süreci, kendini yeniden tanımlamaya başladı. Bunun nedeni, sosyal medyayla birlikte yaşanan temel kırılmanın, bilgi tüketicisinin aynı zamanda onu üreten haline gelmesi, yani tüketim ve üretim süreçlerinin iç içe geçmesinden oluşan yeni bir sürecin ortaya çıkmasıdır” diyor. Sosyal medyada, değişik nedenlerden dolayı yönetilemeyen markaların büyük bir yıkımla karşılaşacağını vurgulayan ARIKAN, bu durumun üstesinden gelmek için, firma ve marka stratejisiyle, sosyal medya stratejisinin hizalanması gerektiğini kaydediyor.

Yeditepe Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi (MBA) Yüksek Lisans Programı’nın, bu yeni işletmecilik ve marka yönetimi ihtiyacına yanıt oluşturmak amacıyla, Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilimdalı altında bir uzmanlık alanı olarak yapılandırıldığını açıklayan ARIKAN, program, iş dünyasındaki değişik kademelerde, Sosyal Medya Yönetimi’yle ilgilenen ve bu alanda ilerlemeyi hedefleyen profesyonellerle, alanın günümüzde ortaya çıkmaya başlayan uzman/yönetici profiline hitap ettiğini belirtiyor.

Programdaki dersler, bu yaklaşım çerçevesinde çeşitlilik gösteriyor. İlk dönemde, Sosyal Medyada İçerik ve İfade, Sosyal Ağlar ve Ağ Temelli İş Modelleri, Çevrimiçi İtibar Yönetimi: Sosyal Medyanın Yasal Yönleri & Etik, Sosyal Salgınlar ve Viral Döngüler ile Sosyal Medya Pazarlaması başlıklarında beş ders yer alırken, bunu ikinci dönemde, Bilgi Yönetimi & Wikiler, Sosyal Medya Araştırmaları: Takip ve Söylem & Duyarlılık Analizi, Kitle İstihdamı (Crowdsourcing) & Sosyal İçerik, Sosyal CRM & Değişen Müşteri Deneyimi ve “Sosyal Medyada Çeşitliliği Yönetmek: Kültürlerarası İletişim izliyor. Öğrenciler, Yaz okulunda alabilecekleri Etkenler & Kritik Kitle ve Sosyal Mobilite: Konum Temelli Sosyal Medya adlı iki ders ve bir Bitirme Projesi’yle, toplam bir yıl içinde mezun olabiliyorlar.
Programla ilgili tüm detaylara, programa giriş koşulları ve iletişim bilgilerine; http://www.yeditepe.edu.tr adresinden Öğrenci adayları bölümü – Öğretim başlığının altında yer alan Lisans Üstü linki – Sosyal Bilimler Enstitüsü başlığından ulaşabilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi Hakkında:

Üniversitemiz, İstanbul Eğitim ve Kültür (İSTEK) Vakfı tarafından 4142 sayılı Yasa ile 1996 yılında kurulan Yüksek Öğretim Yasası çerçevesinde kamu tüzel kişiliği, mali ve idari özerkliği olan bir vakıf üniversitesidir. Kurucusu Bedrettin Dalan’dır. Üniversitemiz, Türkiye’nin birçok alanda öncüleri olan seçkin, başarılı, uzman akademik ve yönetsel kadroları ile Atatürkçü düşüncelerin ışığında, onun ilke ve inkılaplarına tam bağlı laik, çağdaş, araştırmacı ve yenilikçi, temel kültür konularına ve teknolojiye hakim, dünya kültürüne erişmiş, kendi özbenliğini güçlendirmiş gençler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Yeditepe Üniversitesi, çağdaş eğitim program ve uygulamalarıyla bilgi çağına dönük bir eğitim yapmaktadır. Üniversitemizin ana yerleşimi “26 Ağustos Yerleşimi “adını taşımaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi dışındaki tüm lisans ve yüksek lisans eğitimi 2000/2001 Akademik yılından beri 26 Ağustos Yerleşiminde yapılmaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu