Anasayfa / Ekonomi-Finans / Ünlü spekülatörden piyasaların kaderini değiştirecek kehânet!

Ünlü spekülatörden piyasaların kaderini değiştirecek kehânet!Milyarder yatırımcı ve spekülatör George Soros, borç kriziyle boğuşan Avrupa’nın yeni önlemler almasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Bugün Viyana’da katıldığı bir panelde açıklamalarda bulunan Soros, zayıf Euro Bölgesi ekonomilerinin ortak para biriminden çıkışına olanak sağlayacak bir mekanizmanın devreye sokulmasının zorunlu olacağını ve bunun ise kaçınılmaz gözüktüğünü kaydetti.

Ekonomik çöküşün kıyısındayız” diyen Soros, Yunanistan’daki kriz durumunun yaratacağı sonuçlarının çok kolay yayılabileceğini aktardı. 80 yaşındaki spekülatör, ayrıca finansal sistemin son derece kırılgan olduğuna dikkat çekti.
“Sanırım bir çoğunuz, Avrupa krizinin aslında Euro merkezli olduğunu konusunda hemfikiriz” diyen Soros, bunun bir anlamda finansal kriz olduğunu ve giderek geliştiğini ifade etti. Bunun öngörülebilir bir durum olduğunu belirten G. Soros, bir çok kişinin bunun farkında olduğunu söyledi. “Yetkililer aslında zaman kazanmakla meşgul” diyen Soros’a göre, zaman oluşan krize karşı mücadele zamanı.
İLK DAVOS’TA DİLE GEDİRMİŞTİ
28 milyar dolarlık varlığı yöneten Soros ayrıca, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumunda, para birliğinin dağılabileceğine dikkat çektmişti. Soros, o dönemde yaptığı açıklamada, Avrupalı politikacıların iki vitesli ekonomiyi ve Euro’nun çökme riskini (gerçekleşmesi zor gibi görünse de) ele almaları gerekiğini aktardmıştı.

Avrupalı lideler geçen hafta Yunanistan’ı kurtarma konusunda söz vermişti. Güven oyu alan Papandereou hükümeti de bu kapsamda 111 milyar dolarlık bütçe kesintisi yapacak. Yatırımcılar ise Yunanistan’daki bu durumun diğer Euro Bölgesi ülkelerine (İrlanda, Portekiz ve İspanya) yayılmasından endişe ediyor.

Euro, 1991 yılında 11 AB üyesiyle (Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Finlandiya, Avusturya, Portekiz, İspanya ve İrlanda) hayata geçmişti. Yunanistan ise bu ortak para birimine 2001’de geçen 12’inci üye olmuştu. Euro’nun en yeni üyesi ise bu yılın ocak ayında birliğe katılan Estonya.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.