Anasayfa / Şirket Haberleri / UPM, Myllykoski’yi Satın Aldı

UPM, Myllykoski’yi Satın AldıUPM-Kymmene Corporation; Myllykoski Corporation ve Rhein Papier GmbH (‘Myllykoski’) firmasını satın almak üzere bir anlaşma imzaladığını açıkladı. Satın alınan işletmenin değeri 900 milyon avroyu buluyor.

Myllykoski’nin Almanya, Finlandiya ve ABD’de 7 baskı kağıdı fabrikası bulunuyor. Bu fabrikaların yıllık toplam kağıt üretimi kapasitesi ise 2,8 milyon ton. Myllykoski ayrıca, Finli enerji şirketi Pohjolan Voima Oy’un tahmini değeri 70 milyon avro olan yüzde 0,8’lik payına sahip bulunuyor. Satın alma işleminin ardından UPM Group’un varlık bilançosu yaklaşık 1,6 milyar avro artacak.

Satın alma işlemi, 5 milyon UPM hissesinden oluşan güdümlü hisse senedi ihracı üzerinden finanse edilecek. Hisselerin mevcut pazar değeri yaklaşık 60 milyon avro. Uzun vadeli borç düzenlemeleri ise 800 milyon avroyu buluyor.

Satınalma işlemi, mutat kapanış koşullarına tabi bulunuyor. Bunlar arasında, düzenleyici otoritelerin onayı da yer alıyor. Myllykoski, işlemler tamamlanıncaya kadar UPM’den bağımsız olarak faaliyetlerini sürdürecek. İşlemlerin 2011’in ikinci çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor.

Satın alma işleminin, yaratılacak sinerji sayesinde özellikle 2012 ve sonrasında yılda 100 milyon avroyu aşan mali fayda yaratması bekleniyor. Söz konusu fayda, büyük ölçüde üretim, lojistik ve tedarik faaliyetlerinin daha verimli hale getirilmesi ve çakışan faaliyetlerin azaltılması sonucu elde edilecek. Ortak faaliyetlerdeki yeniden yapılandırma ve yatırım maliyetlerinin 100-150 milyon avroya yaklaşacağı tahmin ediliyor.

Satın alma işleminin 2011’in ikinci yarısından itibaren UPM’nin nakit akışı üzerinde, 2012’de ise hisse başına kazançta pozitif etki yaratması bekleniyor.

İşlemlerin tamamlanmasının ardından, UPM’nin uzun vadeli yabancı kaynaklarının devamlı sermayeye oranının yüzde 8 artacağı düşünülüyor. Eylül 2010 sonunda, bu oran yüzde 51 olarak gerçekleşmişti. UPM, satın alma işleminden, bir kereye mahsus olmak üzere yaklaşık 300 milyon avroluk kazanç sağlayacak.
UPM CEO: Güç birleşimi gerekli
UPM’nin Başkanı ve CEO’su Jussi Pesonen, UPM’nin Avrupa’daki kağıt operasyonlarının maliyet verimliliğini ve kârlılığını artırmaya odaklandığını söylüyor: ‘Bu işlemle birlikte, UPM’nin nakit akışını ve orta vadeli kârlılığını artırmak için gerekli koşulları yaratıyoruz.’

  Balık Ağı Dokuyan Çeşitler Mensucat Yurdışında Temsilcilikler Açacak

Pesonen, müşterilerinin içinde bulunduğu zorlu çalışma ortamına da dikkat çekiyor: ‘Elektronik medya, basılı medyanın karşısında gittikçe artan bir zorluk olarak duruyor. Basılı medya buna yalnızca tatmin edici içerikle değil, aynı zamanda mükemmel rekabetçi maliyetlerle de karşılık vermek zorunda. UPM, grafik sektörünün potansiyeline güveniyor. Hedefimiz, müşteri beklentilerini karşılayabilen, rekabetçi bir oyuncu olmak.

Myllykoski, hiç şüphesiz, baskı kağıdı pazarındaki lider tedarikçilerden biri. Son derece açık fikirli bir yaklaşımla, yeni iş konseptleri ve teknolojilerinden faydalanıyor. Burada çalışan herkes çok profesyonel ve müşteri odaklı bir yaklaşıma sahip. Bu yaklaşım ve bilgi birikimi, UPM ile de çok iyi örtüşüyor.’

Baskı kağıdı pazarının kârlılığı, son on yıldır çok düşük seviyelerdeydi. Talep artışı, Avrupa dışındaki pazarlara kayıyor ve Avrupa pazarı etkinliğini yitiriyor.

Pesonen, ‘Avrupa pazarının geleceği için güçleri birleştirmek ve üretimi daha verimli hale getirmek gerekiyor. Bunun anlamı, kâr getirmeyen üretim kapasitelerini ve yatırımları sonlandırmak, böylece maliyet verimliliğini artırmaktır,’ diyor.

Pesonen şöyle devam ediyor: ‘Kağıt, UPM’nin ana işkollarından biri. Hedefimiz, tartışmasız maliyet liderliğini yakalamak, ayrıca Çin ve diğer gelişmekte olan pazarlarda büyümek. Öte yandan, UPM içindeki farklı işkollarının dengeli bir biçimde büyütülmesi de ilgi alanımız dahilinde. Kağıt işkolunun Avrupa’daki faaliyetlerinin konsolidasyonu sonucunda, diğer işkollarımızdaki büyüme planlarımızı uygulamak için çok daha iyi finansal kaynaklara sahip olacağız.’

UPM Raflatac Hakkında:

UPM Tasarlanmış Ürünler iş kolunun bir parçası olan UPM Raflatac, kendinden yapışkanlı etiket malzemelerinde dünyanın lider tedarikçilerinden biri olup, HF ve UHF radyo frekanslı tanımlama (RFID) etiket ve çerçevelerinin bir numaralı üreticisidir. UPM Raflatac, 5 kıtada 13 fabrikadan oluşan global bir hizmet ağına sahip olup, dünya genelinde satış ofisleri ve kesme ve dağıtım terminalleri kanalıyla faaliyet göstermektedir. 2.600 çalışanı olan UPM Raflatac’ın 2009 yılı satışları yaklaşık 0,95 milyar Avro (1,3 milyar Amerikan Doları) olarak gerçekleşmiştir. Daha ayrıntılı bilgi www.upmraflatac.com adresinden edinilebilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Hangi Klimayı Tercih Etmeli

Geçtiğimiz yıl ÖTV teşvikinin de etkisiyle bir milyon klima satıldı. Türkiye, split klimada Avrupa’nın üretim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir