Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Üreticide Tüketicide Outlet Mağazalarına İlgiden Çok Memnun

Üreticide Tüketicide Outlet Mağazalarına İlgiden Çok MemnunOUTLET’TE HİBRİT MODEL

Ancak Türkiye’de Amerika’dan farklı olarak daha hibrit bir model oluşmuş durumda. Yurt dışında şehir dışına kumlan AVM’ler Türkiye’de şehir merkezlerinin içine kadar sızdı. Susurluk’taki yol üstü Ulusoy Outlet ile Aydın’daki benzer yatırımlar sayılmazsa, çoğu şehir merkezinde yapısal olarak normal AVM forma tında gelişti.

Bu durum Türkiye’de gerçek anlamda outlet olmadığı yorumlarıyla sık sık eleştirilse de son derece başarılı projeler olduğu bir gerçek. Outlet AVM’lerin ziyaretçi sayıları ve ciro rakamları da bu başarıyı ortaya koyuyor. Üstelik tüm eleştirilere rağmen pek çok marka en çok ciroyu outlet mağazalarında yapıyor. Örneğin outlet AVM konseptini en iyi uygulayan şirketlerden biri olan Viaport, 2012 yılını 20 milyon ziyaretçi ile kapattı. AVM, 2013’te ziyaretçi sayısını yüzde 20 artırmayı hedefliyor. Türkiye’nin önemli AVM yatırımcılarından Artaş Grubu’nun bünyesinde bulunan outlet AVM ArmoniPark’ın yılda 10 milyon ziyaretçi ağırladığını söyleyen Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 2013’te için ise bu sayıyı daha da yukarıya taşıyarak aylık ziyaretçi sayısını 1 milyonun üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor.

EN YÜKSEK CİRO OUTLET’LERDE

Rakamların da ortaya koyduğu gibi fiyat duyarlı Türk tüketicisi out-let’leri benimsemiş durumda. Bugün outlet’ler hem yatırımcı hem perakendeci hem de tüketici açısından cazibesini korumaya devam ediyor.

Perakendecilerin en çok ciro yaptığı mağazalar arasında outlet AVM’ler önemli bir yer tutuyor. Örneğin Mavi’nin en çok ciro yapan üçüncü mağazası Viaport AVM’de yer alıyor. Sabri Özel’in ise en çok ciro yapan ikinci mağazası İstanbul Optimum Outlet’te, üçüncü mağazası ise İzmir Gaziemir Outlet’te bulunuyor. Bu tablo sadece hazır giyim markaları için geçerli değil üstelik. Örneğin ev aletleri markası Tefal’in de en çok iş yapan ikinci ve üçüncü mağazası Viaport Outlet ve İstanbul Optimum Outlet olarak sıralanıyor.

YENİ YATIRIMLAR YOLDA

Elbette pozitif rakamlar yeni yatırımların da önünü açıyor. Yatırımcılar yeni projeler için yer arıyor. Via Properties’in gündeminde İstanbul’un Avrupa Yakası’nda outlet alışveriş merkezi açmak var. Optimum Outlet AVM’lerin yaratıcısı Rönesans Grubu da fırsat kollayan gruplar arasında. İzmirli Karakaşlar Grup, Uşak ve Urla’da iki outlet AVM açmaya hazırlanıyor.
Diğer taraftan yakın dönem planları içinde yine İstanbul’da çalışmaları olacağını belirten Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

  Türkiye, ilaçta dünyanın en büyük 16’ncı pazarı

Süleyman Çetinsaya, Türkiye genelinde çıkan fırsatları her zaman değerlendirmeye açık olduklarını ve sektörün ve bölgenin ihtiyaçlarını gözeterek konsept belirlediklerini söyleyerek yatırım sinyalleri veriyor.

YABANCI İLGİSİ

2013’te yabancı yatırım ve ortaklıklar açısından hareketli olması beklenen AVM pazarında outlet tarafında da önemli gelişmeler gündeme gelecek. Outlet kasabaları konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden olan İtalya’dan Serravalle Designer Outlet by McArthurGlen, Fox Town gibi markaların önümüzdeki dönemde Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Lüks markaların outlet fiyatına satıldığı alışveriş konsepti ile Avrupa’nın dokuz şehrinde faaliyet gösteren Chic Outlet Shopping’in Türkiye’yi markaja alan şirketlerden biri. Şirket önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yatırım yapabileceğinin sinyallerini veriyor.

Outlet’lerin ilgi odağı olmaya devam edeceğini söyleyen Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “Henüz uluslararası outlet işletmecileri Türkiye’ye gelmedi. Bu süreçte Türkiye’nin yerli zincirleri oluştu. Türkiye’nin büyümesi ilgi çekiyor ve önümüzdeki dönemde yabancı yatırımcıların Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz” diyor.

POTANSİYEL ANADOLU’DA

Genel olarak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde kapasitenin dolu olduğu ifade edilse de inside AVM Danışmanlık Kurucu Ortağı Muzaffer Güloz, gerçek anlamda AVM kon-septinin çok az olduğunu ve yeni yatırımların geleceğini söylüyor. Özellikle İstanbul Anadolu Yaka-sı’nda yer arayışında olan grupların olduğunu belirtiliyor.

Bunun dışında geçiş noktasında bulunan Anadolu şehirleri potansiyel taşıyor. Turistik bölgelere yakın yol üzeri şehir kenarlannda açılacak outlet AVM’lere ihtiyaç olduğunu belirten Avi Alkaş şöyle devam ediyor:

“Şehrin az biraz dışında açılacak outlet merkezleri hem bölgedeki üretimin canlanmasına hem de yüksek sezon ürünlerine erişemeyen tüketicilerin ürünlerine ulaşabilmesine imkan sağlayacaktır. Aynca sahte ürün satışlarının önüne geçilmesine de etki edebilir.”

OUTLET’E ÖZEL ÜRÜN

Outlet’lerde sezon sonu, seri sonu, ikinci kalite, ihracat fazlası ve defolu olmak üzere beş kalem ürün satılıyor. Ancak Türkiye’nin kendi ihtiyaçlarına yönelik yeni outlet yapısında sezon ürünleri de kendine yer buluyor.

AVM sektöründeki en önemli danışmanlık şirketlerinden olan KDM’nin Genel Müdürü Murat İzci, “Artık sezon ürünleri de outlete girdi. Tüketici çeşit talep ediyor. Saydığımız ürünler artık yetmiyor. Önümüzdeki dönemde bütün markalar outlet mağazalarına özel ürünler geliştirmek zorunda kalacak” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir