Anasayfa / Kariyer ve İş / Üretken ve Yaratan Bir Kurum Kültürü

Üretken ve Yaratan Bir Kurum KültürüÜretken ve Yaratan Bir Kurum Kültürü IQ ya da EQ Testi Gerektirmiyor

Tüm şirketler üreten, yaratan ve geliştiren elemanları arıyor. Zeka testlerinden tutunda kişilik testlerine kadar her derde deva testlerden geçiyor adaylar. Bana kalırsa işe alımlarda mutlaka bakılması gereken en önemli özellikler şunlar:

Kişinin işe ve hayata olan heyecanı: heyecanını canlı tutabilenler üretkendir, ataştırandır ve en önemlisi meraklıdır. Heyecanı olmayan birinin heyecanlıymış gibi yapması da çok zordur. Bu yüzden heyecanı yüksek olanla olmayanı farketmek kolaydır. Heyecanı olan kişi fikirlerin kimden çıktığıyla uğraşmaz, fikirleri güçlendirmeye odaklanır. Heyecanı olanların içsel motivasyonları yüksektir. Yükseldikçe heyecanı düşen yöneticileri aynı koltukta tutmakla heyecanı olmayanları işe almak üretken ve yaratan bir kurum kültüründen uzaklaşmaktır. (Meditation and Brain, Richard Davidson, PHD) (Self Awareness and Personal Development) (The Art of Engagement, Jim Haudan)
Açık ve destekçi davranış: Şirketler takım oyuncusu olmalısınız diye tutturup durur. Neden takım oyunculuğu önemlidir bunu düşüne durun. Ben size daha önemli bir özellik söylemek isterim. Açık düşünce sahibi olmak insanlara, yapmak istediklerine destek olmayı gerektirir. Açık düşünceye sahip olanlar farklı yaklaşımlar ve değişimler karşılarına konduğunda tehdit edildiklerini, konumlarının sallantıda olduğunu düşünmezler. Aksine merak içerisinde öğrenmek, deneyimlemek ve katılımcı olmayı tercih eder. Şirkete ve etrafındakilere destekçidir. Motive eder, yüceltir, paylaşır, katılır, hareketi hızlandırır. (A Meeting of Mind-Richard Davidson, PhD) (Mindfullness without Meditation) (Unlocking Psychological Wealth with Robert Biswas-Diener, PhD -audio) (Neurobiology of Emotions)

Gerisi hikaye. Eğer hayata ve işinize karşı heyecanınız varsa, açık düşünce ve destek davranış gösterebiliyorsanız, en iyi şirketler sizin kıymetinizi bilir. Kültür değişimlerini de bu tür insanlar getirir.

Yazan : Fatmanur Erdogan : Kariyeryolculuğu.com

  İş yaşamının tabularıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir