Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Uydu İşletmecileri, GSM ve İnternet Operatörlerine Rakip Oluyor

Uydu İşletmecileri, GSM ve İnternet Operatörlerine Rakip Oluyor

Günümüzde iletişim denince akla hemen GSM ve internet operatörleri geliyor. Ama artık onların karşısında zorlu bir rakip var: Uydu işletmecileri. Hizmetlerinin fiyatı sürekli ucuzluyor ve kapsama alanları genişliyor…

uydu isletmeciligiTELEKOMÜNİKASYON şirketlerinin kapsama alanı ve kesintisiz iletişim temalı reklam kampanyaları yürütmeleri boşuna değil. Çağımız iletişim çağı ve iletişimsiz kalmak artık pek çok insan için aç susuz kalmak kadar katlanılamayacak bir durum. İnsanların kesintisiz iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için iletişim şirketleri sürekli altyapı yatırımı yapıyor. GSM operatörleri ve sabit telefon operatörü her yıl yüzlerce milyon dolarlık yatırımı, insanların iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için devreye alıyorlar. Tüm bu yatırımların tek nedeni, daha fazla tüketiciye kesintisiz iletişim sunmak. Ancak piyasanın hakimi telekomünikasyon şirketlerine, günden güne ucuzlayan fiyatlarıyla zorlu bir rakip geliyor: Uydu iletişimi…

Türkiye’de uydu şirketlerinin telekomünikasyon şirketlerine rakip olma süreci Türksat’ın 2010 yılında “Kimse internetsiz kalmasın!” sloganıyla, karasal altyapının olmadığı yerlerde de uydudan internet hizmeti vermesiyle başladı. Ardından Avrupa’nın en büyük uydu iletişim şirketi Eutelsat,

2011 Eylülünde Türkiye pazarına yatırım yapmak için Eser Telekom’la bölgesel distribütörlük anlaşması yaptı. Şirket, Tooway adı altında şekillendirdiği teknolojisiyle bir buçuk yıl içinde özellikle iletişim hizmetlerinin sıkıntılı olduğu sınır illeri olmak üzere Türkiye genelinde pek çok ilde bayilikler verdi.

FİYATLAR HIZLA GERİLİYOR

Uydu iletişimi, henüz pazardan önemli bir pay alacak büyüklüğe ulaşmadı. Ancak büyüme hızı göz önüne alındığında ADSL ve GSM şirketlerine önümüzdeki dönemde ciddi bir rakip olacağa benziyor. Hizmetin fiyatları da hızla geriliyor. Örneğin Türksat uydudan internet hizmeti sunmaya başladığında 2 Mbps’ye kadar 1 veya 2 GB limitli internet erişimini aylık 36 dolardan başlayan fiyatlarla sunuyordu. Bugün ise 20 Mbps’e kadar sınırsız internet erişiminin fiyatı 12 TL’den başlıyor.

Eutelsat da 20 Mbps dovvnload, 6 Mbps upload hızındaki interneti ayda 75 liradan başlayan fiyatlarla dikkat çekiyor. Eutelsat Bölge Direktörü Ömer Karataş, “Sektörü kendi içinde ve kendi ölçekleri ile kıyasladığımızda inanılmaz bir değişim söz konusu. Kurumsal bir teknoloji evlere rahatlıkla girebilecek ekonomiklikte. Bugün var olan telli ve telsiz erişim sistemleri ile yarışabilir teknik kaliteye, hatta daha iyi değerleri sağlayan bir performansa sahip. Avrupa ve ülkemizde bir ilk olan 20 Mbps dovvnload/ 6 Mbps upload hızlarını 77 santimlik bir terminalden sağlamak, uydu sektöründe “uydunun fiberi” denilebilecek bir değişimdir. Fiyatlar iki üç yıl öncesine göre üçte bir, dörtte bir düzeyine geriledi.” diyor.

TEK SEFERLİK YATIRIM AVANTAJIFiyatların ucuzlaması bir yana uydu-cuların rekabette elini kuvvetlendirecek çok önemli başka etkenler de var. Şöyle ki, uyducular, yazının başında rakamlarla bahsettiğimiz diğer iletişim şirketleri gibi sürekli altyapı yatırımı yapmak zorunda değil. Uzaya fırlatılmış bir uydu aracılığıyla iletişim kurmak için kullanılacak çanak vs. gibi düşük maliyetli bir cihaz yeterli. Bu da uydu şirketlerine ciddi bir rekabet avantajı sağlıyor. Öte yandan uydu, her türlü doğal afet, savaş vs. gibi durumlarda kesintisiz iletişim olanağı sunuyor. Ömer Kara-taş, Türkiye’nin deprem riskiyle her zaman iç içe yaşayan bir ülke olmasının uydu iletişimi ihtiyacını artırdığına dikkat çekiyor. Depremin oluşturduğu tahribat nedeniyle kablolu altyapının ve GSM şebekelerinin işler hale gelmesi günler hatta haftalar alabiliyor. Oysa sadece bir ampul enerjisine ihtiyaç duyan uydu terminali ile kesintisiz iletişim kurmak mümkün.

“RADARIMIZDA TÜRKİYE VAR”

Türkiye’de büyüme potansiyeli taşıyan bu pastadan pay almak için pazara giren bir diğer global oyuncu ise Thuraya. Mobil uydu cihazları alanında dünyanın en büyük abone tabanına sahip şirketin CEO’su Samer Halavvi, aralarında enerji, medya, denizcilik, savunma ve STK’ların da bulunduğu çeşitli sektörlere iletişim çözümleri sunduklarından bahsediyor. Thu-raya’nın uydu filosu sayesinde, ulaşımı zor bölgelerde ses, veri, denizcilik bilgileri, kırsal telefon ve filo yönetimi hizmetleri sağlanıyor.

Dünyada 140’ın üzerinde ülkede, farklı kesimlerden kullanıcılar Thuraya’nın hizmetlerinden faydalanıyor. Kimler mi bunlar? Listede, gazetecilerden afet yardım ekiplerine, balıkçılardan avcılara, madencilerden denizcilere, gezginlerden devlet görevlileri ve askerlere uzanan farklı meslek grupları bulunuyor.

Üstelik Halavvi’ye göre liste müthiş bir hızla büyüyor. Her koşula dayanıklı, akıllı mobil uydu telefonları ve ge-nişbant cihazlarıyla, kırsal alanlar ve dağlık arazilerde kesintisiz iletişim sağlanıyor. IP genişbant modemleri ise dünyanın farklı yerlerinde afet yardım ve yönetim alanlarında kullanılıyor.

Thuraya’nın 2013’te hedeflediği pazarların başında ise Türkiye geliyor. Burada pazarın ciddi oranda büyüdüğünü vurgulayan Halavvi, Türkiye’de Teknomobil adlı bir hizmet ortağıyla işbirlikleri bulunduğunu belirtiyor. Bu işbirliği sonucunda Türkiye’de daha şimdiden farklı işlere imza atılmış. Örneğin şirket, Türk hükümeti için felaketlerden kurtarma amaçlı iletişim çalışmalarını desteklemeye yönelik bine yakın üyeliği aktifleştirmiş.

Halavvi, “Hükümetten mobil uydu hizmetlerine yönelik de talep geliyor. Suriye’deki karmaşa ve sınırda yaşanan problemler, hükümetin Thuraya’mn ürünlerine ve hizmetlerine olan talebini artırıyor” diyor.

Akıllı telefondan uydu telefonuna…

Türk mühendislerin tasarladığı yeni bir cihaz, kapsama alanı dışında kalma sorununu tamamen ortadan kaldırma iddiasında. Akıllı telefonlarda kullanılan koruma kapağı şeklindeki aparat sayesinde cep telefonları uydu telefonu olarak da kullanılabilecek. Mobil uydu haberleşmesinde Türkiye’de yer istasyonu olan tek operatör olan Globalstar Avrasya’nın, 2012 yılında TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiği araç takip cihazı bir kaç ay içinde piyasaya çıkacak. Tamamen yerli olarak üretilen cihaz hem GSM operatörleri hem de uygu üzerinden çalışabiliyor.

Piyasada bulunan diğer takip cihazları, uydulardan konum bilgisini aldıktan sonra, bu bilgiyi GSM üzerinden gönderiyor. Yeni cihazın uydudan da gönderme özelliği olacak. Sistemde, akıllı telefonlar, bluetooth aracılığıyla cihaza bağlanıyor ve uydu telefonuna dönüşüyor.

Şirket her akıllı telefona uygun koruma kapağı şeklinde kitler tasarlayacak. Böylece cep telefonlarıyla uydu üzerinden görüşme yapılabilecek. Cep telefonu, GSM kapsama alanı dışına çıktığında görüşme kesilmeyecek. Telefon GSM sinyalini yakaladığında otomatik olarak tekrar şebekeye dönecek. Dünyada bir ilk olacak cihaz, uydu telefonu satın almadan uydu aracılığıyla görüşme olanağı sağlayacak.

ZELİHA ALAGÖZ TEMİZ / PARA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir