Anasayfa / Şirket Haberleri / Uydu kapasitesi dolunca Yunanistan uydusu kiralandı

Uydu kapasitesi dolunca Yunanistan uydusu kiralandı

TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Özkan Dalbay, kullanımda olan uyduların kapasite doluluklarının yüzde 91’e ulaştığını, Türkiye’ye de yurt dışından gelen taleplere de yetmediğini belirterek, 2013 yılına kadar idare etmek için Yunanistan uydusu Hellas Sat’tan kapasite kiraladıklarını bildirdi.

Dalbay, TÜRKSAT 4A ve 4B uyduları için sözleşmelerin imzalandığını ve tasarım çalışmalarının başladığını anlattı.

Tasarımı 3 ay içerisinde tamamlanacak uydular için ihaleyi kazanan firma ile TÜRKSAT uzmanlarının tasarım detayları konusunda işbirliğine gittiklerini belirten Dalbay, uyduların malzeme siparişlerinin verildiği söyledi.

Dalbay, ”TÜRKSAT 4A’yı Kasım 2013’te, 4B’yi ise Şubat 2014’te uzaya göndereceğiz. Bu tarihler testlere bağlı ama normal şartlarda bu tarihlere fırlatılacak” diye konuştu.

Kullanımda olan 2A ve 3A uydularında yüzde 91 doluluk oranına ulaşıldığını, bu nedenle de yabancı operatörlerden uydu kapasitesi kiraladıklarını kaydeden Dalbay, sözlerini şöyle sürdürdü:

”2013 yılının sonuna kadar mevcut uydularımızla nasıl idare edeceğimizin planlamasını yaptık. Eski uydularımızda kapasite doluluğu yüzde 91’e ulaştı. Türkiye’ye de yurt dışından gelen taleplere de yetmiyor. 2013’e kadar idare etmek için Yunanistan’ın uydusu Hellas Sat’tan kapasite kiraladık. Herhangi bir yörüngede verilebilecek hizmetleri yavaş yavaş bu kapasiteye kaydırıyoruz. Ancak televizyonları kaydıramıyoruz, onlar sabit. Bu da yetmeyecek. Önümüzdeki yılın ortalarında bir ilave kapasite daha kiralayacağız.”

Yunanistan’ın ekonomik kriz nedeniyle iç talebinin canlı olmadığını, tek uydusunun da kapasitesini dolduramadığını anlatan Dalbay, Türkiye’nin bu uydudan kiraladığı kapasiteyi geçen ay kullanmaya başladığını bildirdi.

Türkiye’nin yabancı operatörlerden kullandığı kapasitelerin, TÜRKSAT 4A ve 4B’nin hizmete girmesiyle bu uydulara aktarılacağını anlatan Dalbay, ”Bu zaten uydunun belirli bir oranını dolduracak. Yurt dışından bekleyen talepler de var. İlk aylarda uyduların yüzde 40-50’sini dolduracağımızı öngörüyoruz. 2-3 sene içerisinde bu oran yüzde 75-80’lere çıkar” dedi.

BAYKONUR UZAY ÜSSÜ’NDEN FIRLATILACAK
TÜRKSAT 4A ve 4B’nin Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılacağını bildiren Dalbay, şunları kaydetti:”Anlaşması yapıldı. Uyduların fırlatıldığı roket önemli. Baykonur’da fırlatma yapacak roket, uyduları neredeyse yörüngeye kadar taşıyor. Guyana’dan fırlatılan uydu, belirli bir yüksekliğe kadar kendi yakıtını harcayarak gitti. Yakıtını harcayınca uydunun manevrası için kalan yakıtı 20 yıllık bir ömre yetiyor. Baykonur’dan ise yörüngeye yakın bir noktaya bırakılacağı ve çok daha az yakıt harcayarak yörüngesine gideceği için uyduda manevra için daha fazla yakıt kalacak. Böylece uydu ömrü 30 yıl olacak. Roket 10 yıl avantaj sağlayacak. Aynı uydular Guyana’dan fırlatılsa 18-20 yıl ömürleri olur.”

4A ve 4B uydularının TÜRKSAT 3A gibi Avrupa’nın tamamı, Asya’da Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nin yanı sıra sahra altı Afrika’yı da kapsayacağını bildiren Dalbay, TÜRKSAT 4A ile birlikte Afrika’nın tamamına hem televizyon yayını gönderilebileceğini hem de internet hizmeti sunabileceklerini anlattı. Dalbay, ”Afrika’da çok iyi bir pazar var. Karasal telekomünikasyon altyapısı çok zayıf. Dünya ile iletişim için tek alternatif; uydu. 1 yıl önce tamamen Afrika’yı kapsadığımız bir uydumuz olsaydı bir ay içinde tüm kapasite dolardı. Bu bölgede özellikle data kapasitesi talebi var” değerlendirmesinde bulundu.

Afrika’da şu anda ABD ve Avrupalıların yönettiği uydu operatörlerinin hakim olduğunu ifade eden Dalbay, ”Afrika çok gelişen bir bölge. Doğal kaynaklarının tamamı keşfedilmiş veya açıklanmış değil. Afrika’da gelecek senelerde çok büyük bir doğal kaynak ve pazar mücadelesi olacak. Türkiye’nin Afrika’ya açılma stratejisi bizi de bu bölge için daha çok motive etti” ifadelerini kullandı.

TÜRKSAT 4B UYDUDAN İNTERNETİ GETİRECEK
Dalbay, yeni uydularda sadece Türkiye’ye yayın verilebilmesini sağlayan kapsama alanı özelliğinin de yer alacağını belirterek, ”2013 sonundan itibaren ‘canlı maç yayınlarında uyduda şifre konuyor’ şikayeti kalkacak” ifadesini kullandı.

Öte yandan 4B uydusuna yerleştirilecek ”K bant” sayesinde kapsama alanlarını daraltarak belirli bir bölgeye ulaşılabileceğini, böylece aynı anda bir frekansın daraltılmış kapsama alanlarına gönderilebileceğini kaydeden Dalbay, ”K bant sistemi ile uydudaki bant genişliğini 5 kat verimli kullanıyor çünkü çoğaltıyorsunuz. Bütün Türkiye’ye bir defa kullanacağınıza 5 kere kullanmış oluyorsunuz. Ayrıca bu sistemle daraltıldığında sinyalin gücü artıyor, frekansı 5 kata çıkarabiliyoruz, güç arttığı için aşağıdaki cihazların maliyeti düşüyor. Uydu üzerinden neredeyse karasal altyapıdan verilene yakın bir maliyetle son kullanıcıya internet götürme imkanı veriyor. Bu bant Türkiye’nin dışında bazı yerleri kapsayacak” şeklinde konuştu.

TÜRKSAT’ın 2014 başından itibaren uydu üzerinden, ”K” bandı kullanılarak internet hizmeti sunumunu yaygınlaştıracağını belirten Dalbay, 4B uydusunun ağırlıklı olarak data ve gerekli olması halinde televizyonlar için kullanılabileceğini sözlerine ekledi.
AA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir