Anasayfa / Girişimcilik / “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşbirliği Protokolü” imzalandı

“Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşbirliği Protokolü” imzalandı
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Adana Merkez Müdürlüğü arasında “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Adana Merkez Müdürlüğü arasında “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Adana ESOB Eğitim ve Hizmet Binası’nda Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Birlik Başkanı Kazım Barışık’ın makamında gerçekleştirilen protokol imza töreninde KOSGEB Adana Merkez Müdürü Hamit Sucu, ESOB Genel Sekreteri Sema Kartalmış ve esnaf odası başkanları ile oda genel sekreterleri de hazır bulundu.

KOSGEB Adana Merkez Müdürü Sucu, başta istihdam olmak üzere, ekonomik ve sosyal anlamda son derece hayati işlevleri yerine getiren girişimciliğin desteklenmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.Girişimcilik potansiyelinin sahaya çıkartılması, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması için imkanları seferber ettiklerini belirten Sucu, “Esnaf ve sanatkar kesimi toplumumuzun ekonomideki en önemli bölümünü teşkil etmektedir. Birliğimiz de bu kitlenin temsilcisi olarak bölgemizde çok aktif ve yapılması gerekenleri yapmakta, ilişkilerimiz en üst düzeydedir. İstihdam problemi Türkiye’nin, özellikle de Adana’mızın en önemli sorunudur. İşsizliğe çözüm için kurumsal olarak girişimciliği geliştirme programı ile işsiz ve iş kuracak gençlerimizin yapacakları faaliyetlere destek veriyoruz. Bu destek için de, gençlerimizin öncelikle ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nden geçmeleri gerekiyor. Bu eğitim protokolü çerçevesinde 90 kişi eğitime alınacak. Akabinde eğitimi tamamlayıp, sertifika alarak, iş fikirlerini içeren iş planlarını düzenli şekilde hazırlayıp KOSGEB’e getirenlere, iş kurmaları halinde hükümetimizin de açıkladığı gibi 27 bin liralık hibeyi takdim edeceğiz. Yetmediği takdirde 70 bin liralık geri dönüşümlü sıfır faizle 3 yıl vadeli destek sağlayacağız” dedi.

Birlik Başkanı Kazım Barışık da, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile işsizliği azaltmak adına böyle bir projenin hayata geçirilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Barışık, “Esnaf ve sanatkar çoğaldıkça ülkede işsizlik de azalır. Çünkü bir insan işyeri açtığında, onun eşi, çocuğu, kardeşi, akrabası da yanında çalışmaya başlar, işsizlik azalır, katma değer sağlanır” dedi.

Adana ESOB ve KOSGEB arasında imzalanan protokol gereği, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin gerçekleştirilmesi sağlanacak. Eğitim programını tamamlayarak mezun olan katılımcılar, kendi işini kurduğu takdirde KOSGEB mevzuatı çerçevesinde ‘Yeni Girişimci Desteğine’ başvurabilecek.

Eğitimlere kendi işini kurmak isteyen en az ilköğretim mezunu olan, daha önce diğer kurum ve kuruluşlarca düzenlenen girişimcilik eğitimine katılmamış olan gençler, kadınlar ve dezavantajlı grupların katılabileceği ifade edildi.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir