Anasayfa / Kültür Sanat / Uygulamalı Matbaa Müzesi Tipo Atölyesi Açıldı

Uygulamalı Matbaa Müzesi Tipo Atölyesi AçıldıTürkiye’nin ilk “Uygulamalı Matbaa Müzesi” açıldı

Promat’ın Rahmi M. Koç Müzesi’nde kuracağı Matbaa Müzesi’ni ilk adımı olan Türkiye’nin ilk uygulamalı “Tipo Atölyesi”ni görkemli bir gece ile açıldı

Türkiye’nin ilk ve tek matbaacılık müzesini kurmaya hazırlanan Promat, Rahmi M. Koç Müzesi bahçesinde kurulan özel bir mekânda kurduğu müzenin ilk adımı 1950 ve 60’ların basım dünyasını yansıtan “Tipo Atölyesi” 21 Eylül Çarşamba günü Rahmi M Koç Müzesi’nde, Rahmi M. Koç tarafından açıldı.

Promat’ın yaptırdığı ek binada yer alacak Matbaa Müzesi’nin açılacak ilk bölümü ile ziyaretçiler kurşun harfler devrine yolculuğa çıkacak.

Türkiye’nin ilk uygulamalı “Tipo Atölyesi”nin açılışına Rahmi Koç, Ali Ağaoğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Cefi Hakko, Bekir Okan, Yaşar Okuyan, Abdülkadir Aksu ve Aykut Kocaman gibi iş, sanat, spor, siyaset ve cemiyet hayatının önde gelen isimleri katıldı.

Bir başarı öyküsü olan 20 yıllık geçmişinde, matbaa sektörüne kazandırdığı birçok projeye bir yenisini daha ekleyen PROMAT, hayata geçirmiş olduğu bu yeni projeyi iş, sanat, siyaset, spor ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerine verdiği davet ile tanıttı.

Promat grup şirketi Runway Interactive’in bu özel gece için hazırladığı üç boyutlu ses ve görsel gösteri matbaacılığın geçmişten günümüze olan hikayesini, binanın yapısal elemanlarını kullanarak anlattı. RGB ve CMYK renk tayflarının hikayesinin izlendiği proje, etkileyici ses tasarımları da kullanılarak izleyicilere unutmayacakları bir algı deneyimi yaşattı.
Burçin Büke’nin performansı renk kattı. Davet iş, sanat, spor, siyaset ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerini ağırladı. “Okan Bayülgen’in seslendirdiği özel bir filmin de gösterimi gerçekleştirildi.
Promat Matbacılık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ürkmezgil gecede yaptığı konuşmada “30 bin metrekare kapalı alanda sektörünün en gelişmiş binasında hizmet veren şirketimiz sektöründe pek çok ilkin uygulayıcısıdır. Hayata geçirdiğimiz bu çok özel proje ile 1997’den beri gerçekleştirmiş olduğumuz sosyal sorumluluk ve kültür sanat projelerimizi önümüzdeki dönemde de devam ettireceğiz. Promat olarak bu proje ile teknolojiye yaptığımız katkılarla değil, içinde bulunduğumuz sektöre yaptığımız katkılarla da, anılmayı hedefliyoruz. Bizim için önemli olan gelinen bu teknolojik sürecin ve tarihsel gelişimin öneminin herkes tarafından gözlemlenmesi” diye vurguladı.

  İsa Peygamber'in Çarmıha Gerilmesinin Resmedildiği Tablo Bulundu

PROMAT’ın 20.Yıl etkinlikleri kapsamında hayata geçen örnek projede, matbaa sektörüne uzun yıllar hizmet vermiş ve hala aktif olan baskı makineleri sergileniyor. İçeriğinde pek çok ilki barındıran projenin en dikkat çeken özelliği ise uygulamalı örnekleri ile ziyaretçileri tarihte gerçek bir yolculuğa çıkarıyor olması.

Bakmak için değil deneyimlemek için, “Yaşayan Atölye”.

Atölye’nin en önemli özelliği ise tarihi tipo tekniği, elle kurşun harf dizimi, metal klişeler ile baskı uygulamaları, kâğıt kesimi, ciltleme gibi tekniklerin konusunda uzman usta(lar) tarafından uygulamalı olarak sergileniyor olması. Teşhir değil “Yaşayan Müze” olarak büyük dikkat çekecek müzenin ilk adımı olan Tipo Atölyesi’nde ziyaretçiler önceden belirlenmiş zamanlarda yapılan uygulamalar ile baskı tarihinin geçmişini yeniden izleme fırsatı yakalayabilecekler.

Tipo atölyesinde ayrıca matbaacılık üzerine seçilmiş kitaplar, hurufat, klişe ve efemeralar da sergilenecek. Müzede özel olarak hazırlanan Okan Bayülgen’in seslendirdiği “Yazı, Kağıt ve Matbaanın Tarihsel Serüveni” isimli belgesel bir filmin gösterimi yapılacak ve bu özel DVD ve aynı isimli bir kitap meraklıların beğenisine sunulacak.

Tipo Atölyesi’nde bulunacak baskı makinelerin listesi:

1. Heilderberg maşalı baskı makinesi 1953
2. Brillant kesim makinesi 1951
3. Aybakar giyotin 1977
4. El pedalı baskı makinesi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Sattım!.. Aldım!.. Müzayede Evlerini Sizler İçin Araştırdık

Müzayededen eser alıp satmak artık çok daha kolay. Online müzayedecilik sayesinde bu alana yönelik ilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir