Kariyer ve İş

Uyumsuz çalışanı kazanmak

Uyumsuz çalışanı kazanmak

AMERİKA’DA yapılan bir araştırmanın sonuçları, işyerlerinde çalışan personelin yüzde 94’ünün normal davranışlara sahip olduğunu ortaya koymuş. Herhangi bir nedenle uyumsuz olanların oranı ise yüzde 6… Tabii bu uyumsuzluk teşhisi kişiye ve görevine göre değişiyor. Ancak bir gerçek var ki sorunlu azınlık, yöneticinin zihnini sessiz çoğunluktan daha fazla meşgul edebiliyor.

İngiliz uzman Barry Woolf, yönetilmesi zor insanlar ya da anti sosyal tipler olarak tanımladığı bu kişileri sınıflandırmış. Ve yöneticilerin bu kişileri nasıl yönetmesi gerektiğine dair notlar almış. Her ne kadar araştırma Amerika’da yapılmış olsa da tiplemeler tüm dünyaya uyarlanabilecek türden. Bu noktadan hareketle söz konusu anti sosyal tipleri kaleme almaya çalıştım…

Zorba: En önemsiz ayrıntılardaki aksama durumunda bile bağırıp çağırır.

Oyunbozan: İşyerindcki sorunların çözümüne hiçbir katkıda bulunmaz. Ancak işler ters gittiğinde “Ben demedim mi” der.

Dönek: Ortaya çıkan sorunlarda hiçbir hatasının olmadığını iddia eder. Ve suçu başkalarının üzerine yıkmaya çalışır.

İnatçı: Yöneticilerin tüm uyarılarına rağmen işleri kendi bildiği gibi yapmaya devam eder.
Mızmız: Olayın üstüne gidip çözüm üretecek yerde sızlanmayı ve yakınmayı tercih eder.

Dedikoducu: işyerinde asıllı asılsız söylenti yayar.

Titrek: Aşırı sinirlidir. Durmadan parmaklarını çıtlatır. Tırnaklarını yer. Ve telaşlanmaktan asıl işlerini yapacak zaman bulamaz. Bu tipler karar vermekten de sürekli kaçınır.

Yarıncı: Üstlendikleri işleri bir türlü sonuçlandırmaz, normal zamanda bitiremezler.

Primadonna: Kadın olmanın dezavantajlarından ustalıkla kaçınırken avantajlarına büyük bir rahatlıkla sahip çıkar.

Geveze: Çalının etrafında dolaşmayı sever. Çok konuştuğu halde nedense can alıcı konuya temas etmez ve sadede gelmez.

Sizin de mutlaka dikkatinizi çekmiştir, normal davranışlara sahip olmayan bu kişiler hayatın her alanında mevcut. Ancak bu tür anti sosyal kişilerin bir kalemde harcanacak elemanlar olmadığını belirtelim. Hatta sorunlu davranışları bir tarafa bırakılacak olursa çoğu çalışkan ve yaratıcı kişilerdir. Ve unutmamak gerekir ki demokrasi ve hoşgörü döneminde yöneticiye kafa tutan bu kişilerin duygusal motifler ve geleneksel yöntemlerle cezalandırılması onaylanabilecek bir davranış değildir.

21 ’inci yüzyılın modern yöneticisi bu tipleri kazanabilir. Öncelikle yönetilmesi zor kişilere karşı esnek ve hoşgörülü olmak gerekiyor. Onların kişiliklerini değil davranışlarını değiştirmek çok önemli. Bir yönetici kendisini sinirlendiren hatta öfkelendiren davranışlar karşısında daha objektif olmaya çalışmalı. Dertleri dinleyip şikayetlerin özünü yakalayabilmeli. Böylece o sorunlu yüzde 6’yı kazanabilir.

OĞUZ DEMİR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu