Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Uzakdoğu’nun deride yeni gözdesi Türkiye

Uzakdoğu’nun deride yeni gözdesi TürkiyeUzakdoğu’nun deride yeni gözdesi Türkiye

4-6 Eylül tarihleri arasında Şangay’da düzenlenen Ali China Leather Exhibition’a (Çin Deri Fuarı-ACLE) odak ülke olarak katılan Türkiye, Uzakdoğu ile deri alışverişini en üst seviyeye taşımayı hedefliyor. Türkiye, 62 firmayla katıldığı fiıaıda İtalya’yı bırakarak, ev sahibi Çin’den sonra en yüksek katılımı sağlayan ülke oldu. İstanbul Deri ve Deri Mamulleri ihracatçılan Birliği (İDMİB) ve Deri Tanıtım Grubu (DTG) Başkanı Lerni Tolunay, sektörün 2011 yılını 1.44 milyar dolar ihracatla kapattığını belirtirken,
Türkiye’nin deri ihracatında 2023 hedefinin de 10 milyar dolar olduğunu hadrlattı.

Bu gelişmelerin sadece Çin’le sınırlı kalmayacağını ekleyen Tolunay, şunlan söylüyor: “İhracat yaptığımız önemli pazarlar arasında, Çin ve Hong Kong başta olmak üzere, Uzakdoğu ülkeleri de bulunuyor. Çin’e 2011’de deri ihracatımızda yüzde 80 oranında artış yakalanmış olması, Çin pazannın kalitesi ve tasanmıyla ön plana çıkan Türk derisine ilgisinin arttığının en büyük göstergesi oldu. Hong Kong ve diğer bölge ülkeleri de eklendiğinde Uzakdoğu’ya toplam deri ihracatımız 125 milyon dolara yaklaşıyor. Hedef 2013 yılında Uzakdoğu’ya deri ihracatında 150 milyon dolara ulaşmak.”

  Ekonominin YönüYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir