Anasayfa / Teknoloji / Uzaydaki Uydular Suçlu Arıyor

Uzaydaki Uydular Suçlu ArıyorYerden Libya’daki durum hakkında yeterli bilgiyi alamayan batı dünyası, Libya’da Kaddafi rejimi tarafından insan hakları ihlalini belgelemek için uydu görüntülerini kullanıyorlar.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, isyancılar hükümeti devirmeye bakarken, yeryüzünden orada neler olduğunun belgelenmesi çok zor oluyor. Gözlemcilerin kasabalara girmelerinin engellendiğini söyleyen uzmanlar, çatışma boyunca uydu görüntüleriyle okullar ve hastaneler gibi mevcut altyapı görüntülerini karşılaştırıyorlar. Uzmanlar, çatıların bozulup bozulmadığına, yangın belirtisi olup olmadığına bakıyorlar.
Araştırma ekibi ticari şirketlerden satın aldıkları görüntülerin yanında Google Images ve Google Maps’in uydu fotoğraflarını kullanabiliyor. Araştırma ekibi yeni bir görüntü için 10 bin dolar ya da 5 kilometrelik alanı kapsayan bir uydu görüntüsü için 400 dolar ödemek zorunda kalıyor. Bugünlerde ticari uydular 40 santimetre ve hatta 20 santimetreye kadar küçük çözünürlük sunuyorlar. Fakat Amerikan hükümeti çözünürlüğü 50 santimetreyle sınırlandırıyor.

Advancement of Science Amerikan Derneği (AAAS) zaten insan hakları konularına anlayış getirmek için diğer uzaktan algılama teknolojisini araştırıyor. AAAS tarafından sağlanan analizler, Darfur, Georgia ve Zimbabwe gibi yerlerdeki insan hakları ihlallerini kapsayan uluslararası duruşmalarda kullanıldı.

  Panel Kırtasiye, Şimdi de Coloud Kulaklıklarını Satışa SunduYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerli Telefon Pazarı ve Yerlilik Oranları

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın “iPhone boykotu” çağrısı ve yerli üretim telefonların kullanımını teşvik eden konuşmasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir