Anasayfa / Haberler / Uzaydan Atlayış Canlı İzle

Uzaydan Atlayış Canlı İzleEkim 2012’de rekor sahibi paraşüt sporcusu Felix Baumgartner dünyanın önde gelen bilim insanlarını, mühendislerini ve doktorlarını içeren bir ekibin desteğiyle bir statosfer balonuna binerek Dünya yüzeyinden 36.576 metre yüksekliğe çıkacak – ve atlayacak. Görevin adı Red Bull Stratos.

Felix bu atlayışı yaparak havacılık tarihine geçecek. Sadece ABD Hava Kuvvetleri Albayı (Emekli) Joe Kittinger’in 50 yıldır zamanın testine dayanmış serbest düşüş yükseklik rekorunu geride bırakmakla kalmayacak, aynı zamanda kendi vücuduyla ses hızını aşan ilk kişi de olacak.

İnsan uçuşu imkanlarının sınırlarını zorlayacak bu görev sayesinde değerli bilimsel veriler ve teknolojik gelişmeler elde edilecek.

Avusturyalı sporcu Felix Baumgartner’in dünyanın merakla beklediği “uzaydan atlayışını” bugün yapması bekleniyor. Baumgartner şu an özel kapsülünün içinde gökyüzünde yükselişini sürdürüyor.

Ordudan emekli olan 43 yaşındaki paraşütçü, ABD’nin New Mexico eyaletinde yapacağı rekor denemesini, salı günü havanın fazla rüzgârlı olması nedeniyle ertelemişti.
Balonla gözyüzüne yükselen özel geliştirilmiş kapsülden atlayarak, serbest düşüşte ses duvarını aşan ilk insan olmak isteyen Baumgartner, “Çok heyecanlıyım. Umarım bu kez ertelemek zorunda kalmayacağız. Ne pahasına olursa olsun ses duvarını aşmak istiyorum” dedi.

Salzburglu sporcu, ABD’nin New Mexico eyaletindeki Roswell kenti yakınlarında yapacağı deneme için sabah erken saatlerde hazırlanmaya başladı. Daha önce, TSİ 15.45’te gerçekleştirileceği açıklanan atlayış 18.45’e ertelendi.

850 bin metreküplük helyum balonunun taşıdığı 1360 kilogram ağırlığındaki kapsülle gökyüzüne çıkacak olan Baumgartner, 37 bin metreye ulaştığında kendini boşluğa bırakacak.

Baumgartner, atlayışı sırasında stratosfer koşullarına uygun olarak tasarlanmış özel bir kıyafeti de deneyecek.

Başarılı olması durumunda Baumgartner, 1960’da saatte 988 kilometre hızla 31 bin metreden atlayan Joe Kittinger’in rekorunu kıracak.

  Şirketlerde Prim Sistemi Değişiyor Performansa Dayalı Ödemeye Dönülüyor

14 Ekim 1947’de California’daki Edwards Hava Üssü’nden Chuck Yeager, deneysel roket uçağıyla ses duvarını aşmıştı.

Baumgartner, Mart ayında yaptığı denemede 21 bin 800 metre irtifadan kendisini boşluğa bırakmış, saatte 587 kilometre hıza ulaşarak 3 dakika 33 saniye sonra New Mexico çölüne inmişti.

İŞLER YOLUNDA GİTMEZSE

Atlayış için beş yıldır çalışan Felix’in kaderi 20 dakika içinde belli olacak. Eğer işler kötü giderse yere saatte 1126 km hızla düşecek olan Felix’in kanı havayla aşırı sürtünmeden öyle ısınacak ki beyni infilak edecek hatta gözbebekleri yuvalarından fırlayacak.

Bu tür bir kabus senaryosunun gerçekleşmemesi ve paraşütçünün yere tek parça inmesi için beş yıldır mühendisler, doktorlar ve pilotlardan oluşan bir ekip tüm ayrıntıları gözden geçirdi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir