Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Uzun vade için hisse senedi cazip

Uzun vade için hisse senedi cazipUzun vade için hisse senedi cazip

Yüksektemettü veren istikrarlı şirketlerin hisse senetlerine yatırımın kazandıracağını belirten İŞ PORTFÖY GENEL MÜDÜRÜ DR. GÜRMAN TEVFİK, profesyonel olmayan yatırımcılara ise hisse senedine dayalı fonlara yatırımı öneriyor.

“Fon endüstrisinde hisse senedine yatırım yapan fonlar ön plana çıkacak.”

20 YILDAN fazla zamanoir fon endüstrisinin içerisinde aktif rol alan İş Portföy Genel Müdürü Dr. Gür-man Tevfik, bu piyasanın en deneyimli isimlerinden. 2004-2007 döneminde Avrupa Yatırım Fonları ve Portföy Yönetimi Birliği (EFEMA) yönetim kurulu üyeliği ve 2006 yılında Uluslararası Yatının Fonları Birliğinin (IIFA) başkanlığını da yapan Tevfik’in finans konusunda yayımlanmış altı kitabı ve çok sayıda makalesi bulunuyor. Tevfik, yüksek reel faiz döneminin sona erdiğinin anlaşılmasıyla, yatırımcıların farklı yatırım araçlarına yöneleceklerini ve buna bağlı olarak fon piyasasında spesifik alanlara yatırım yapan fonların sayısının artacağını söylüyor. Yatırımın uzun vadeli bir iş olduğuna dikkat çeken Tevfik, perakende ve eneıji sektörünün gelecek dönemde de yükseliş»» sürdüreceğini, bu alanda faaliyette bulunan mali yapısı güçlü ve iyi yönetilen şirketlerin yatırımcısına iyi getiriler sunacağını belirtiyor.

Avrupa’da riskler artıyor. Geleceğe dair resmi nasıl görüyorsunuz?

Avrupa Birliği’nin bir anlaşmaya varması zor. Birlik 27 ülkeden oluşurken, euro’yu kabul edenlerin sayısı 17- Ortak bir para var ama 10 ülke bunu kabul etmiyor. Para birliği olan ülkeler de ortak bir politika izlemekten kaçınıyor. Bir anlamıyla Avrupa Birliği’nin varoluş politikaları unutulmuş görünüyor. Ortaya çıkan faturayı ise kimse ödemek istemiyor. Bu da sorunların çözümünü zorlaştırıyor ve euro’ya ilişkin endişeleri artırıyor.

Euro nasıl ayakta kalacak?

Euro’nun geleceği, kurtarma konularından daha önemli. Nitekim Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet, “10 yıl sonra da euro olacak” diyor. Demek ki olmama ihtimali var. Olmama ihtimali, bir para birimi açısından çok tehlikeli bir durum. Tabii euro’da bir parçalanma olması, Avrupa’da ciddi bir küçülme, dünya ekonomisi için de büyük bir tehlike anlamı taşıyor. Euro’nun çökmesi durumunda, ABD ve dünya ekonomisi ciddi olarak küçülmeye başlar. Bu sorunu aşmanın tek yolu dünya parasını yaratmak. Euro krizi dünyayı büyük bir krize götürebilir, bunun için ciddi önlemler almak durumundalar ama kimse fatura ödemek istemiyor.
Bu ortamda yatırımcılara öneriniz nedir?

Yatırım beklentisi uzun, risk alma iştahı yüksek ve genç bir yatırımcı için hisse senedi fonuna yatınım her zaman öneriyorum. Global trendler gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere göre daha hızlı büyüyeceğini gösteriyor. Tarihinde hiç olmadığı kadar genç ve eğitimli bir nüfusa sahip olan Türkiye, hızla gelişen ve büyüyen bir ülke. Büyüyen ülkede yeni şirketler, yeni teknolojiler doğacak. Bu şirketler de hem iç hem de dış pazarın gelişmesine imkan sağlayacak. Böyle bir ortamda hisse senedine yatınm anlamlı. Keza fon endüstrisinde hisse senedine yatınm yapan fonlar ön plana çıkacak.

  Alışverişin canlandığı sonbaharda piyasalar

Neden hisse senedi?

Reel faizin düşük olduğu, hatta negatif faizin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği’ne baktığımızda negatif faiz söz konusu, Türkiye’de ise başa baş bir durum var. Yani faizli enstrümanlarda reel getiri sağlama imkanı kalmadı. Tabii likit kalmanın bedelinin para kaybetmek olduğunun anlaşılması yatınmcılan farklı arayışlara itiyor. Nitekim bugün altın, emtia fonlan bu ihtiyaçtan çıktı. Gelecekte bu fonlar daha da çeşitlenecek ve global emtia fonu, global teknoloji fonu, global eneıji fonu gibi daha somut fonlar kurulacak.

Hangi sektörler öne çıkıyor?

20 yıl önce perakende sektöründeki şirketler önemsenmezken bugün dünyanın en büyük şirketi Wal-Mart. Türkiye’de de perakende şirketleri daha da gelişip büyüyecek. Bunun yanı sıra eneıji sektörü çok önemli. Mali gücü kuvvetli, iyi yapı-landınlmış eneıji şirketlerine yatınm yapılabilir. Gerek enerji gerekse perakende yaşamımızın bir parçası. Bu iki sektörde maliyetleri düşürüp düşük ve kaliteli ürün satan şirketler, uzun dönemde kalıcı olacak. Ayrıca kimya, ilaç endüstrisinde çok büyük yenilikler ortaya çıkacak. İleride savunma sanayinde de önemli gelişmeler göreceğiz.

Şirketin nakit üretmesi, mali bünyesinin güçlü olması ve yönetim istik-rsn cok önsmlî. Ayiii zûmsnds viılv-sek temettü sağlaması yatınm için tercih nedeni. Yatınmcılara değeri düşük bu tür şirketleri bulup yatının yapmalannı öneriyorum. Temettü verimi yüksek, son beş yalda iyi temettü vermiş şirketlere bakmak lazım. Bazı şirketler yıllık faizin üzerinde temettü veriyor. Diğer yandan fiyat kazanç oram düşük olsa da bunun önümüzdeki dönem de iyi olmayacağım düşünüyorsanız, yani şirketin kârlılığını, pazarda payını sürdüreceğini düşünmüyorsanız fiyat kazanç oranının düşük olmasının çok da bir anlamı y7ok. Biz iyi y’önetilen ve istikrarlı şirketlere yatınım tercih ediyoruz, spekülasyona konu olan şirketlerden ise uzak duruyoruz. Ayrıca globalleşen şirketlere de önem vermekteyiz.

Dövizde beklentiniz nedir?

100 milyar dolar dış ticaret açığımız var. 50 milyar dolar da eneıji maliyetimiz var. Demek ki dış ticaret açığının önemli bir kısmı eneıjiden geliyor. Bunu da dış tasarruflarla finanse ediyoruz. Türkiye böyle bir dış ticaret açığı verdiği sürece hassas bir denge üzerinde duruyor. Her şeyin iyi gittiği bir ortamda sorun olmuyor ama dünyada bir çalkalanma olduğunda bu da sorun olarak karşımıza geliyor. Döviz açığı olanlar kapatmalı. Elinde döviz bulunduranlar ise 1,90 seviyelerinde satıp kârını realize edebilir. Hiç risk almak istemeyen yatırımcılar ise enflasyona endeksli bonolara yatınm yapabilir.

Kenan şanlı
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir