Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Uzun Vadeli Yatırımcılar İçin Yatırım Fonları

Uzun Vadeli Yatırımcılar İçin Yatırım FonlarıTürkiye’de yatırım fonları ve özellikle de bireysel emeklilik fonları, uzun vadeli yatırımcılar açısından önemli enstrüman haline gelmeye başladı. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre yaklaşık 3 milyon katılımcı sayısına ulaşıldı. Portföy büyüklüğü ise 18.6 milyar TL. Yatırım fonları tarafında 3-5 milyon fon sahibinin 28 milyar 575 milyon TL’lik yatınmının olduğu görülüyor. Sadece bunun 1 milyar. 336 milyon TL’si hisse ağırlıklı A Tipi fonlar. Kalan bölüm ise ağırlıklı likit olmak üzere B tipi fonlar.

NE YAPMALI?
Fon yatırımcılarının özellikle BES yatırımcısının gelinen seviyeler ve beklentiler sonrasında önemli kararlar alması gerekiyor. BES yatırımcısı bir yıllık sürede altı kez fon dağılım oranını değiştirebiliyor. BES fonlanna bakıldığında yatınmcının getirisi düşük ancak risksiz TL faiz enstrümanlara ilgi gösterdiği görülüyor. BES’te yatırımcinin hisse senedi tarafında da çekimser hareket ettiğini söylemek mümkün. Yüzde 14 seviyesi düşük bir oran. Ancak risk algılaması yüksek BES ya-tırımcılannda bu oran yüzde 50’lerin üzerinde. Bu yatırımcılara, belli miktarlarda TL faize geçiş yapmalan tavsiye ediliyor. Yine düşük hisse oranına sahip yatınmcılar ise endeksin 65-OOO’lere ve altı seviyelere gerilemesi durumunda hisse oranını artırabilir.

RİSK ALGISI ÖNEMLİ

Yatırım fonları tarafında ise Kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen açıklamalar ve Orta Vadeli Plan’a vurgu yapan Ata Portföy Genel Müdürü Mehmet Gerz, Türkiye piyasalarında yılın son çeyreğinde başlayacak olası yükseliş potansiyeliyle birlikte risk alabilen yatırımcılara hisse senedi fonlarını öneriyor. Risk toleransı daha düşük yatırımcılara ise Karma Fon, Özel Sektör Tahvil Fonu ve Tahvil/Bono fonlarına yatırım öneriyor.

Ekonomist

  2012 Yılında Bulunan Petrol ve Gaz KuyularıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir