Anasayfa / Kariyer ve İş / Vakıf Üniversitelerinin Başvuru Koşulları 2015-2016

Vakıf Üniversitelerinin Başvuru Koşulları 2015-2016İş dünyasının tercihi her zaman iyi eğitimli ve donanımlı adaylar oluyor. Siz. de yüksek lisans yaparak rekabette bir adım öne geçebilirsiniz. İşte, öğrenciler tarafından en çok tercih edilen vakıf üniversitelerinin başvuru koşulları…

ÜNİVERSİTELERİN yüksek lisans kayıtları başlamak üzere. Kariyerinde atılım yapmak isteyenlerin üniversite sonrası en önemli adımı olan mastır derecesi için hangi okulun seçileceği çok önemli. Eğitim uzmanları “Yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenler okulun prestijinden çok seçtikleri araştırma konusunun ilgili fakülteyle ne kadar uyumlu olduğuna bakmalı” diyorlar. Örneğin, bir okul biyomedikal mühendislik alanında bir numara olsa da, öğrencinin alanının önde gelen öğretim üyeleri başka bir okulda olabiliyor. Özetle fakültenin niteliği okulun prestijinden daha önemli.

İşte tüm bunun için yüksek lisans yapacağınız okul için işi sıkı tutup titiz bir araştırma yapmalısınız. Karar vermek ve bunu hayata geçirmek için zaman ayırın. Eğitim uzmanlarına göre, müstakbel öğrencilerin eğitime başlayacakları tarihten epey önce araştırmaya başlamalarında fayda var. Zira ne kadar erken adım atarlarsa olası eksiklerini o kadar erken tamamlama şansı buluyorlar. Peki, yüksek lisans programları için öğrencilerden hangi belgeler isteniyor? Okul seçerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

yuksek-lisans

KRİTERLER NELER?

Yüksek lisans “tezli” ya da “tezsiz” olmak üzere iki şekilde yapılıyor. Dileyen herkes istediği alanda yüksek lisans yapamıyor elbette. Yüksek lisans ilgili olduğunuz “enstitü” tarafından yapılıyor. Program başvuru tarihleri okullara göre değişiyor. Yüksek lisans için fakülte mezunu olmanız tek başına yeterli değil. Sizden belirli kriterlere uygun olmanız da bekleniyor. Örneğin, başvuru yapmak için “ÜDS/KPDS” dil sınavlarının birinden en az 35 puan almanız gerekiyor. Ancak bazı üniversitelerde dil şartı yok. Ayrıca sözel, sayısal yetenekleri ölçen ALES sınavdan en az 70 puan almanız gerekiyor. Bunların dışında lisans mezuniyet puanınız yani diploma notunuz da en az 2.5 olması gerekiyor.

Yüksek lisans programlarının ücretleri ise okullara göre değişiklik gösteriyor. Başarılı öğrenciler birçok okulda burs imkanı buluyor.

BEZMİÂLEM VAKIF ÜNİVERSİTESİ

12 yüksek lisans, 8 doktora

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi (BVÜ) yüksek lisans ve doktora programlan kariyerinde yükselmek isteyenlere yeni fırsatlar sunuyor. BVÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde kayıtlar 21 Ağus-tos’a kadar devam ediyor.

2012-2013 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini kabul eden BVÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü bugün güçlü eğitim kadrosuyla, 12 yüksek lisans (10 tezli, 2 tezsiz), sekiz doktora programı olmak üzere toplam 20 lisansüstü programda sağlık alanında 172 yıllık birikimiyle ve ileri teknolojiyle donatılmış laboratuvarlarıyla şehrin tam merkezinde yeni öğrencilerini bekliyor.

Türkiye’nin ilk sağlık üniversitesi olarak beş yıl gibi kısa bir sürede birçok ilke imza atan BVÜ, Lazer Destekli Diş Hekimliği Yüksek Lisans Programı’ndan Tıbbi Biyokimya Doktora Programı’na kadar sağlığın çok çeşitli alanlarında lisansüstü eğitim veriyor.

Üniversite, 2015-2016 güz döneminde dünyada ilk kez Afet Tıbbı Doktora eğitimine başlayarak bilim dünyasına yeni bir uzmanlık alanı kazandırdı. Dünyada bazı üniversitelerde afet tıbbı alanında mastır programları olmasına rağmen doktora eğitimi sadece BVÜ’de, afet alanında dünya çapında tanınmış olan Johns Hopkins Üniversitesi, Sheffield Üniversitesi ve Clevleand Clinic Foundation gibi üniversitelerle işbirliği içerisinde veriliyor. Program herhangi bir lisans ve yüksek lisans farkı gözetmeksizin öğrenci kabul ediyor.

Geleceğin bilim adamlarını, araştırmacılarını ve liderle rini yetiştirmeyi amaçlayan BVÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü, öğrencilerini çeşitli indirimler ve burs imkanlarıyla da destekliyor.

OKAN ÜNİVERSİTESİ

İş dünyasının ihtiyaç duyduğu alanlar

Okan Üniversitesi, lisansüstü programlarını sürekli güncelliyor. Üniversite’nin Lisansüstü Eğitim Dekanı Prof. Dr. Erdinç Telatar,“Bu yıl 21 bin öğrenciye ulaşan üniversitemiz lisansüstü eğitimde de fark yaratıyor. Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinde 70’e yakın yüksek lisans ve doktora programı var. Programlarımızı iş hayatına yönelik olarak güncelleniyor ve hem işe adım atacak öğrencilere hem de meslek içerisindeki öğrencilere yarar sağlayacak biçimde şekilleniyor” diyor.

Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde lojistik yönetiminden muhasebe ve denetime, bankacılıktan moda tasarıma, eğitim yönetimi ve denetiminden psikolojiye, çeviribilimden satış ve pazarlamaya, özel hukuktan spor yönetimine geniş bir alanda çok sayıda farklı yüksek lisans programı bulunuyor. Ayrıca işletme, muhasebe ve denetim, psikoloji, eğitim yönetimi ve bankacılık alanlarında altı farklı doktora programı ile eğitimini bir sonraki aşamaya taşımak isteyen adaylara da fırsatlar sunuluyor.

Programlar çalışanlara ve çalışma hayatına ek birikimlerle başlamak isteyen yeni mezunlara hitap ediyor. Farklı disiplinlerde kendisini bir üst seviyeye çıkartmak isteyenler ve disiplinler arası geçişlerde bilgi sahibi olarak rotasını çizmek isteyenler alternatiflerden, arzu ettikleri alanlarda seçim yapabiliyor.

Farklı alanlara yönelik açılan uzaktan eğitim programlarıyla da öne çıktıklarını belirten Telatar, “Yıllardır devam ettirdiğimiz ve bu alandaki tecrübemizin kanıtı olan İşletme Yüksek Lisans Progra-mı’nın yanı sıra 2013-2014 güz döneminde Bankacılık, Gayrimenkul Finansmanı ve Değerleme, Lojistik Yönetimi, Muhasebe ve Denetim Programları’nı da uzaktan eğitim yoluyla vermeye başladık. Bilgisayar üzerinden işlenen dersler ve sanal oturumlarla öğrenciler evlerinde sınıf ortamını yakalayabiliyor; kaçırdıkları dersleri daha sonra uygun bir zamanlarında geçmiş oturumları takip ederek ve dersi veren öğretim üyesinin sağladığı ders notları üzerinden yakalayabiliyorlar” diyor.

Bunun dışında, geçtiğimiz iki yıl içerisinde, günümüzün başlıca iletişim kaynağı sosyal medyayı daha iyi anlamak ve yönetebilmek için Pazarlama iletişimi Yüksek Lisans Programı’na, güzel sanatlar alanında kendini geliştirmek için Sinema Televizyon Yüksek Lisans Programı’na, Gastronomi Yüksek Lisans Programına başlandı. Bu sene Özel Hukuk, Spor Yönetimi ve Müzik Yüksek Lisans olmak üzere üç yeni program açıldı.

Telatar, üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Bilgisayar Mühendisliğinden Patlayıcı Mühendisliği’ne kadar farklı alanlarda yüksek lisans ve doktora programlarının yer aldığını belirtirken, Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde de beslenme ve diyetetik, spor fizyolojisi gibi sektörlerin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik lisansüstü programların bulunduğunu sözlerine ekliyor.

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ

62 programı var
İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü olmak üzere üç enstitü programı bulunuyor, Sosyal Bilimler Enstitüsü 44 yüksek lisans, 10 doktora, Fen Bilimleri Enstitüsü 13 yüksek lisans, beş doktora, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ise beş yüksek lisans ve bir doktora programından oluşuyor. Üniversitede toplam 62 yük- ‘ sek lisans ve 16 doktora programı var. Her öğrenci öncelikle mülakat sınavına tabi tutuluyor. Tezli programlar için ALES ve YDS, KPDS, ÜDS ya da TOEFL sonuç belgeleri gerekiyor. Tezsiz programlarda ALES zorunlu değil. Ancak programın eğitim dili İngilizce olması halinde yine YDS, KPDS, ÜDS ya da TOEFL şartı aranıyor. En son başvuru tarihi ise 9 Eylül 2015.

En çok ilgi gören programlar Psikoloji ve İşletme Ana Bilim Dal-lan’na bağlı yüksek lisans programları şeklinde sıralanıyor. İlk kez bu yıl öğrenci kabul edecek yeni açılan bölümler ise şunlar: Arap Dili Eğitimi Tezli Yüksek Lisans Programı, Uluslararası İlişkiler ve Terörizm Araştırmaları Tezli Yüksek Lisans Programı, Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat İncelemeleri Tezli Yüksek Lisans Programı, Özel Hukuk Tezsiz Yüksek Lisans Programı ve Kamu Hukuku Tezsiz Yüksek Lisans Programı.

  Memurluğa Girişte 70 Puan Zorunluluğuna Dikkat

İstanbul Aydın Üniversitesi yeni programlar açarken arz-talep dengesi göz önünde bulundurularak, ülkenin ihtiyacı olan meslekler seçiliyor. Bunlarm yanı sıra ulusal ve uluslararası alanda eğitime katkı sağlamak ve istihdamı arttıracak programlar geliştirilmesine de özen gösteriliyor. Program ücretleri 13 bin 500 TL ile 18 bin TL arasında değişiyor.

BAHÇEŞEHIR ÜNİVERSİTESİ

Yenilikçi programları çok ilgi görüyor

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde bulunan dört enstitüye (Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri) ait tüm bölümlerde her bir sınıf için 25 kişi ile sınırlı.

Bahçeşehir Üniversitesi Sos-T) ATT yal Bilimler Enstitüsü’nün yüksek lisans programlarında Finansal Ekonomi (İngilizce, tezsiz), İnsan Kaynakları, Klinik Psikoloji, Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler, Executive MBA öne çıkıyor.

Fen Bilimleri Enstitüsü’ndeki programlardan bazılar şunlar: Aktuarya Bilimi (Türkçe, tezsiz), Bilgisayar Mühendisliği, Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi, Bilgi Teknolojileri, Biyomühendislik, Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi, Ses Teknolojileri.

Eğitim Bilimleri Enstitüsü’ndeki programları ise söyle: Eğitim Teknolojileri, Eğitim Yönetimi ve Planlaması, İngilizce Dili Eğitimi, Yüksek Öğretim Yönetimi ve Liderliği, Okul Öncesi Eğitim, Eğitim Teknolojisi.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ndeki programlardan birkaç tanesi ise şöyle: Aile Danışmanlığı, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı, Hemşirelik Yüksek Lisans Programı, Sağlık Kurumlan Yöneticiliği Yüksek Lisans Programı, Sağlık Kurumlan Yöneticiliği Yüksek Lisans Programı, Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Programı, Kayropraktik Yüksek Lisans Programı…

SABANCI ÜNİVERSİTESİ

Dünya ölçeğinde programlar

Dünyadaki işletme fakültelerinin ancak yüzde 5’inde bulunan AACSB Akreditasyonu’na sahip Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi’nin yüksek lisans programları, öğrencileri iş dünyasında ileri noktaya taşıyacak bir içeriğe sahip. MIT Sloan School of Management’m bölgedeki tek stratejik ortağı olan Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesinde yeni mezunlar için tam zamanlı MBA ve MiF (Finans Yüksek Lisans), çalışanlar için Executive MBA (Yöneticiler için Yönetim Yüksek Lisans) ve MBA-YP (Genç Yöneticiler için MBA) programlan bulunuyor. MBA programı, uygulama ve teoriyi birleştiren, öğrencilerine, rekabetçi iş ortamını ve deneyimi kazandiran, yenilikçi. School of Management Çift Diploma ve MIT-Zaragoza Uluslararası Lojistik Çift Diploma olanakları ile katılımcılar küreselleşen ekonominin yöneticileri olarak yetiştiriliyor. Programın ilk yılının bitiminde, yaz dönemindeki zorunlu yurtdışı değişim programını veya yaz stajını tamamlayan öğrencilere, Kariyer Hizmet Ofisi kariyer planlama, iş-staj arama, profesyonel ilişki ağlarını kurma ve geliştirmede destek veriyor.

Program ücretleri ise şu şekilde sıralanıyor: Executive MBA 59 bin TL, MBA 39 bin TL, Finans Yüksek Lisans 27 bin TL, MBA-YP 39 bin TL.

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

İki yeni bölüm eklendi

İstanbul Bilgi Üniversitesi bu yıl ilk kez öğrenci kabul edeceği iki yeni yüksek lisans programı daha hazırladı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ve Yönetim Bilişim Sistemleri Uzaktan Eğitim programları. Üniversite bugüne kadar 50’yi aşkın lisansüstü programıyla 5 binin üzerinde mezun verdi.

Bilgi Yönetim Bilişim Sistemleri Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Programı (Management Information Systems-MIS), bilişim sistemlerinin sunduğu fırsat ve tehditlerin farkında olan ve bunları kullanarak hareket edebilen yöneticilere olan ihtiyaca yönelik olarak hazırlandı. Mottosunu “Bilişim Sistemleri ile Yönetim” olarak belirleyen program, bu alanda fark yaratabilecek yöneticiler yetiştirmeyi he-defliyor.

Yönetim Bilişim Sistemleri Programı mezunları, bilişim sistemleri ile yönetim yetkinliği kazanırken, stratejik düşünme, stratejik uygulama ve liderlik konulan üzerinde de çalışmalar yapıyor. Online olarak uygulanacak program çerçevesinde işletme yönetimi ve bilişim teknolojileri, disiplinler arası bir anlayış çerçevesinde ele almıyor. Bu bağlamda iş analitiği ve büyük veri (big data), veri kaynakları yönetimi, sistem analizi ve dizaynı, tasarım odaklı düşünme gibi konular, işletme yönetimi, girişimcilik, kurumsal kaynak planlama, B2B marketing gibi işletme konularıyla harmanlanıyor.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programında ise, tezli ya da tezsiz yüksek lisans imkanı bulunuyor. Tezsiz program yapısında, öğrenciler ilk yıl ilgi alanlarına göre seçecekleri dersler kapsamında eğitim alıyor, ikinci dönemde ise, yine tercihleri doğrultusunda seçebilecekleri bir konuda uygulama projesi belirliyorlar. Her iki programda da dersleriyle birlikte tez ve proje çalışmalarını başarı ile tamamlayan öğrenciler bilim uzmanı unvanı alıyor.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ

32 yüksek lisans, 19 doktora

Koç Üniversitesi’nde tezli ve tezsiz seçenekleri bulunan toplam 32 yüksek lisans, 19 doktora programı bulunuyor. Öğrenciler tıp ile mühendisliği; sosyal bilimlerle, idari bilimler ya da sosyal bilimlerle mühendisliği birleştirerek bir program oluşturabili-yor. Başvuru tarihleri enstitü ve programlara göre değişiyor. Bahar dönemi başvurularının tarihleri Ku.edu.tr ve Gradua-te.ku.edu.tr adreslerinden takip edilebiliyor.

işletme Enstitüsü programlarının 2016 -2017 Akademik yılı ücretleri Ocak 2016’da açıklanacak. Diğerleri ise şu şekilde sıralanıyor: MBA 44 bin TL, Executive MBA 64 bin 350 TL. Finans Yüksek Lisans 42 bin 350 TL. CEMS Uluslararası işletme Yüksek Lisans 46 bin 650 TL. Koç Uluslararası işletme Yüksek Lisans 44 bin TL

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ

Sağlıkta İddialı

Üsküdar Üniversitesi, lisansüstü eğitimlerle yeni kariyer fırsatları yaratıyor, dört enstitüde 13 farklı yüksek lisans programıyla mesleğinde uzmanlaşmak isteyenlere kariyer fırsatları sunuyor.

Davranış bilimleri ve sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi, akademisyenliğe adım atmak veya alanında uzmanlaşıp, mesleğinde derinleşmek isteyenlere farklı enstitü ve programlarda eğitim imkânı sunuyor.

Üniversitede yüksek lisans programları ise şu şekilde sıralanıyor: Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı, Nöropazarlama Yüksek Lisans
Programı, Fen Bilimleri Enstitüsü Moleküler Biyoloji Bilim Dalı Yüksek Lisans Programı, Biyomühendislik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hastane işletmeciliği Yüksek Lisans Programı (Tezli/Tezsiz), Iş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı (Tezsiz), Iş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı (Tezli), Nörobilim Yüksek Lisans Programı (Tezli-Tez-siz), Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Programı (Tezli-Tezsiz), Hemşirelik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı (Tezli-Tezsiz).

SANKO ÜNİVERSİTESİ

Hemşireler için program açtı

Sanko Üniversitesi, Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümlerinde eğitime devam ederken, Diş Hekimliği Fakültesi için hazırlıklar sürüyor.

Sağlık alanında, bilgi üretiminde ve toplumun beklentilerindeki gelişmeler, uzmanlık alanlarına duyulan gereksinimi artıyor. Bu gerçekten yola çıkan Sanko Üniversitesi, sağlıkla ilgili temel mesleklerden biri olan hemşirelik alanında güçlü bir hizmet sunulabilmesi için yüksek lisans programı açtı. Sanko Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından açılan Hemşirelik Tezli Yüksek Lisans Programı 2015-2016 güz döneminde ilk öğrencilerini kabul ede cek. Programa 15 öğrenci alınacak. İki yıllık (dört dönem) lisan süstü eğitim-öğretim ücreti 15 bin 500 TL.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir