Anasayfa / Haberler / Van Gölü’nün incisi marka oluyor

Van Gölü’nün incisi marka oluyorVAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Kadın istihdamını desteklemek için “Van Kadınları Balık Köfte Yaparak İstihdama Katılıyor” projesi hazırladı.

Proje kapsamında 50 kadın kursiyere çeşitli konularda eğitim veriliyor. Proje Koordinatörü YYÜ Ziraat Fakültesi Su ürünleri Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Kenan Güllü, projelerinin, Van-Hakkari-Bitlis ve Muş bölgesinde kadın istihdamı programı çerçevesinde desteklenen en büyük proje olduğunu söyledi. Doç. Dr. Güllü, “Özellikle balık köfteyi önemsedik. Kurs sonunda başarılı olan 20 kursiyerimiz, Van Gölü İncisi olarak belirlenen markayla balık köfte yapacak. Bu köfteler hem bu bölgede hem diğer bölgelerde satışa sunulacak” dedi.

YYÜ Ziraat Fakültesi Su ürünleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Güllü tarafından hazırlanan “Van Kadınları Balık Köfte Yaparak İstihdama Katılıyor” projesi, kadın istihdamının desteklenmesi hibe programı kapsamında YYÜ tarafından yürütülüyor. Toplam bütçesi 437 bin 058 Euro olan projenin 43 bin 705 Euro’luk bölümü YYÜ tarafından karşılanıyor. Van’da işgücüne katılmamış kadınların istihdam edilebilirliğini arttırmayı amaçlayan bu proje, 2 Ağustos 2010 tarihinde eğitim yerlerinin oluşturulması ve balık işleme ünitesi kurulumu çalışmaları ile başladı. 50 kursiyerin katıldığı proje kapsamında, kadınlara, balık köfte ve salamura balık yapımı, yaşlı-çocuk bakımı, girişimcilik, sosyal güvenlik ve ilk yardım eğitimleri veriliyor.

VAN GÖLÜ İNCİSİ MARKA OLACAK

Proje koordinatörü Doç. Dr. Kenan Güllü, hazırladıkları “Van Kadınları Balık Köfte Yaparak İstihtama Katılıyor” projesinin Van, Hakkari, Bitlis ve Muş illerini kapsayan bölgede kadın istihdamı programı çerçevesinde desteklenen en büyük proje olduğunu söyledi. Özellikle balık köfteyi önemsediklerini belirten Doç. Dr. Güllü, “Projemiz başlamadan önce 20 kişinin biraraya gelerek oluşturacağı şirketin müracaatını yaptık. Burada yapılacak köfteler için tescil edilen marka da “Van Gölü İncisi” olarak belirlendi. Üretilecek köfteler bu marka adı altında gerek burada gerekse diğer bölgelerde satışa sunulacak. Biz kadınlara bir sanayii devretmiş olacağız. Ama devrettikten sonra da onları yalnız bıkamayacağız. Her zaman destekçileri olacağız” dedi.
GELENEKSEL BALIK KANSEROJEN ETKİ OLUŞTURUYOR

  Amerikada Eğitimin En Kolay Yolu

Van’da su ürünleri sektöründe gelişme sağlanmadığını da anlatan Doç.Dr. Güllü, “Burada balıklar endüstriyel olarak işlenmemiş. Balıklar geleneksel olarak tüketilmiş. 1997 yılında YYÜ tarafından yapılan bir araştırmaya göre, aşırı tuzlanan balıklar insan sağlığını uzun vadede ciddi oranda etkiliyor. Kanserojen bir etki oluşturuyor. Aşırı miktarda tuz asititeyi arttırdığı için balıkta hem proteini hem de yağı bozuyor. Aşırı miktarda mineral yüklemesi olduğu için uzun vadede kanserojen etkiye sebebiyet veriyor. Biz kursiyerlerimize balıkların işlenmesi için gerekli metotları öğreteceğiz. İnci kefalı avının yasak olduğu dönemlerde mevcut alabalık üreticilerinin balıkları da kadınlar tarafından bu ünitede işlenip fileto balık olarak vakumlanıp paketlenip sunulacak”

VAN İNCİSİ TEK

“Diğer bölgelerimizde de balık köfte yapılıyor. Ancak bizim balık köftemizi önemli kılan dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan İnci Kefali. Dolayısıyla başka yerde de yapılmıyor. Van’da komşu iller ve bölgeye bu köfteler pazarlanacak. Hammaddemiz çok ve çevre ülkelere de gönderilecek. Bu kurs sonunda da kursiyerlerimizi Marmara bölgesine götüreceğiz. Bu gezide paketleme pazar durumlarını görebilecekler. Arkasındanda şuanda hazırlamakta olduğumuz, 280 metre kare kapalı alana sahip balık işleme ünitesini başarılı olan 20 kadına bırakacağız” diye konuştu.

KADINLAR MUTLU

Kursa katılan kadınlar da oldukça mutlu. Kursiyerlerin çocukları kreşte eğitim alırken anneleri de kursta bilinçleniyor. Kursa gelen kadınların yol ve yemek giderleri de yine proje kapsamında ödeniyor. Kursiyer kadınlar bu sayede hem eşlerinin kendilerine, hem de kendilerine olan güvenin arttığın söyledi. Kursiyer Hamiyet Sürücü, projeyle tanıştıktan sonra kendi işini de kurabileceğini belirterek, “Bu kursa katılmamın istihdam dışında diğer bir nedeni ise bilgilenmek bilinçlenmekti. Kaliteli eğitim alıyoruz. Bilmediğim çok şeyi burada aldım. Haklarımı öğrendim. İstihdam olarak yaşlı ve çocuk eğitim var. Ben belki balık köfte kısmında yer alamayacağım fakat yine bir iş kapısı var benim için. Ayrıca Van Balığını koruma bilinci arttı. Bu çok önemli çünkü bende etrafımı bilinçlendirebileceğim” dedi.

Gülay ÖZEK / VAN, DHA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir