Anasayfa / Ekonomi-Finans / Van’da potansiyel yatırım alanlarından biri de güneş enerjisi

Van’da potansiyel yatırım alanlarından biri de güneş enerjisiVAN GÜNEŞ ENERJİSİ VE TEKSTİLE ÇAĞIRIYOR

YATIRIM İÇİN EN CAZİP SEKTÖRLER
GÜNEŞ ENERJİSİ – TEKSTİL – TURİZM – İNŞAAT

van yatirimHatırlayın, teşvik sistemiyle 6. bölgeye yatırımcı çekmek üzere yapılan ziyaretlerin üçüncü durağıydı Van. Deprem felaketinin ardından yaralarını hala sarmaya çalışan kentte turizm, tekstil ve güneş enerjisi sektörlerinde önemli fırsatlar var. Her ne kadar deprem nedeniyle turizm alanında yatırımcıların iştahı kaçsa da, kentin yeni heyecanı tekstilkent projesi oldu. Kalkınma Bakanlığı’nın 35 milyon TL bütçe ile hayata geçirmeyi planladığı tekstilkent projesi hala gündemde. Yaklaşık 45 tesisin yer alması beklenen tekstilkent projesiyle 14 bin kişiye istihdam yaratılması hedefleniyor. 1 milyon 22 bin nüfuslu ilde toplam 300 bin işgücü bulunuyor ve bunun 41 bini işsiz. O nedenle 14 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen tekstilkent, kentin kaderini de değiştirecek bir proje olarak görülüyor.
Van’da potansiyel yatırım alanlarından biri de güneş enerjisi. Van, GEPA’daki güneş enerjisi global radyasyon ve güneşlenme süreleri değerleri ile GES (Güneş Enerjisi Santrali) elektrik üretim verimliliği açısından sahip olduğu uygun coğrafik ve iklim koşulları sebebiyle Türkiye’de birinci sırada olan bir kent.

Enerji Bakanlığı’nın 2013 yılı sonuna kadar Türkiye’de lisanslı olarak izin verdiği 600 megavatlık GES yatırımlarında Van 77 megavat ile ikinci sırada yer alıyor. 87 megavat ile en çok lisans verilen birinci il olan Konya’nın ardından gelen Van, bu yönde önemli yatırımları çekmeye başlamış bile. PV entegre üretim tesisi ve güneş enerjisi santrali alanında yatırımlar için somut girişimlerin başladığı Van’da kesinleşen yatırımların toplam bedeli 300 milyon Euro’yu aşıyor.

  Geleceğin Sektörü, Hevesli YatırımcılarYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Noel baba rallisinden faydalanabilecek 43 hisse

Aralık ayı yaklaşınca nefesler Noel baba rallisi için tutuldu. Analistler gelinen seviyeler ve mevcut görünüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir