Anasayfa / Ekonomi-Finans / ‘Vatandaş da kazanacak, devlet de’

‘Vatandaş da kazanacak, devlet de’




Şimşek, AVM’de vatandaşa ‘yeniden yapılandırma broşürü’ dağıtacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu alacaklarının yeniden yapılandırması için “kazan kazan (win win) tanımlamasında bulundu ve “Yeniden yapılandırmada vatandaş da kazanacak, devlet de kazanacak” dedi. Bakan Şimşek, yeniden yapılandırmayla gerçekten yeni bir sayfa açmak istediklerini söyledi. Borçlu mükelleflere “Bu fırsatı mutlaka değerlendirin” çağrısı yapan Şimşek, “Tabii ki mükellef kararını kendisi verecek. Biz, onu bilgilendireceğiz, yeniden yapılandırmanın neler getirdiğini anlatacağız. Ama son kararı o verecek” diye konuştu. Yeni döneme, gerek kayıtdışılıkla mücadele, gerek vergi denetiminin etkinliği, gerekse vergi kayıp ve kaçağını takip bakımından çok daha güçlü gireceklerini kaydeden Maliye Bakanı, şöyle devam etti: “Bütün bu alanları güçlendiriyoruz. Sistem değişiyor. Buna dönük çok önemli ve köklü adımlar atılıyor. Bu adımlar etkisini yavaş yavaş gösterecek. Yeni döneme girerken kamu alacaklarında yeniden yapılandırmaya gittik. Mükellefe ödeme kolaylığı getirdik. Bu mükellefler için çok büyük bir fırsattır. Bizim için de büyük bir fırsat. Biz, kamu alacakları alanında yargının yükünün azaltılmasını istiyoruz. Takipteki dosya sayısının azaltılmasını hedefliyoruz.”



Şimşek, yeniden yapılandırmanın vatandaşa anlatılması için başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyük şehirlerdeki alışveriş merkezlerinde “Maliye Bilgilendirme Standları” açacaklarını söyledi. “Ben de standlara gidip oturacağım. Vatandaşın sorularına cevap vereceğim, broşür dağıtacağım” diyen Şimşek, tanıtımı kampanyaya dönüştüreceklerini ifade etti. Şimşek, idare olarak mutlaka vatandaşa, mükellefe ulaşmaları gerektiğine dikkati çekerek, bu amaçla esnaf, işadamları, sivil toplum kuruluşları ve muhasebeci, mali müşavirlerle toplantılar yapacaklarını kaydetti.

Elektrikli araçlar kilovata göre 3 ayrı sınıfta vergilendirilecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektrikli otomobilin Özel Tüketim Vergisi’ne tabi tutulmasında üçlü bir sınıflandırmaya gidileceğini açıkladı. Bakanlar Kurulu’nun ÖTV oranlarını sıfıra kadar indirme yetkisi bulunduğuna işaret eden Şimşek, şunları söyledi: “Bakanlar Kurulu, elektrikli binek araçları, normal otomobillerde olduğu gibi 3 ayrı kategoride vergilendirecek. Motor gücü 85 kilovata kadar olan otomobiller, motor gücü 85-120 kilovat arası olan otomobiller ve motor gücü 120 kilovatın üstü otomobiller… Bilindiği gibi normal otomobillerde de motor silindir hacmi 1600 cm3’e kadar olan otomobiller, 1600-2000 cm3 arası otomobiller ve 2000 cm3’ün üstü otomobiller olarak 3 sınıf bulunuyor. Bunlar da sırasıyla yüzde 37, yüzde 60 ve yüzde 84 ÖTV’ye tabi tutuluyor. Türkiye’de 85 kilovatın üstünde otomobil üretilmiyor. Bu durumda motor gücü 85 kilovatın altındaki elektrikli otomobiller önemli. Elektrikli otomobillerde 3 kategoride yeni ÖTV oranları belirlenecek. Bu da kısa süre içinde tamamlanacak.”






İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir