Anasayfa / Kültür Sanat / Venedik’te Türkiye Pavyonu’na büyük ilgi

Venedik’te Türkiye Pavyonu’na büyük ilgi54. Venedik Bienali’nde dün açılışı gerçekleşen Türkiye Pavyonu büyük ilgi gördü. Plan B çantası ise kısa sürede tükendi
Dünyanın en önemli sanat olaylarından Venedik Bienali dün başladı. Bienal kapsamında Türkiye Pavyonu büyük ilgi gördü. Pavyonun koordinasyonunu üstlenen İstanbul Kültür Sanat Vakfı adına yönetim kurulu başkanı Bülent Eczacıbaşı ile Türkiye Pavyonu’nun destekleyen Fiat adına Tofaş’ın üst yöneticisi Ali Pandır’ın ev sahipliği yaptığı açılışa sanatçılar, küratörler, müze ve galeri yöneticileri ile sanat eleştirmenleri katıldı. Bienalde Türkiye Pavyonu’nda Plan B çalışmasıyla Türkiye’yi temsil eden ve projesiyle günde en az 2 bin ton kanal suyunu arıtan Ayşe Erkmen ve pavyonun küratorü Fulya Erdemci’ye ilgi yoğundu. Bu ilgi uluslararası basında da karşılık buldu. Erkmen ve Erdemci ile çok sayıda röportaj yapıldı. Endüstri tasarımcısı Konstantin Grcic’in proje çerçevesinde tasarladığı Plan B çantası ise kısa sürede tüketti.
BİENALDE KERVANSARAY
Bienalin en çok ilgi gören bir diğer pavyonu ise İngiltere Pavyonu. Yaklaşık üç saat kuyrukta bekleyerek girilebilen pavyonda sanatçı Mike Nelson’ın, Magazin: Büyük Valide Han isimli işi izleniyor. 2003’de, İstanbul Bienali’nde Tahtakale’deki kervansaray Büyük Valide Han’da eserlerini sergileyen Mike Nelson, bianele Büyük Valide Han’ı yeniden ‘inşa ederek’ katılıyor. Böylece bienalin en çok ilgi gören pavyonunda izleyiciler İstanbul’da bir kervansarayın yeniden kurulmuş halini görüyor.

KORTUN VE BERAL
Bienalde Türkiye’yi temsil eden Erkmen ve Erdemci ile birlikte iki Türk küratör daha var: Vasıf Kortun ve Beral Madra. Vasıf Kortun Birleşik Arap Emirlikleri Pavyonu’nun bienale katıldığı Second Time Around başlıklı çalışmanın küratörlüğünü, Beral Madra ise Azerbaycan Pavyonu’nun bienale katıldığı Relational, of Baku adlı çalışmanın küratörlüğünü üstleniyor.

  Türkiye Ermenistan Sınırında Yer Alan Ani HarabeleriYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Sattım!.. Aldım!.. Müzayede Evlerini Sizler İçin Araştırdık

Müzayededen eser alıp satmak artık çok daha kolay. Online müzayedecilik sayesinde bu alana yönelik ilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir