Anasayfa / Ekonomi-Finans / Venezuela’dan Türkiye’ye “konut karşılığı petrol” teklifi!

Venezuela’dan Türkiye’ye “konut karşılığı petrol” teklifi!Yaklaşık 2 milyon adet konut ihtiyacı bulunan Venezuela, Türkiye’ye, “konut karşılığı petrol” teklifinde bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Venezuela temaslarının ikinci gününde, Venezuela Enerji ve Petrol Bakanı Rafael Ramirez ile görüştü. İki saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Ramirez, ülkesinin çok sayıda konuta ihtiyacı bulunduğunu, Türkiye’den de konut yapması karşılığı, petrol veya petrol ürünleri verilebileceği konusunda Bakan Yıldız’a bir teklif götürdüklerini kaydetti.
Hedef yılda 150 bin konut

Türkiye’nin müteahhitlik hizmetlerinde, Çin’den sonra dünyada ikinci sırada yer aldığına işaret eden Yıldız, Venezuela’nın konut ihtiyacının bir kısmının hem TOKİ, hem de Türk özel sektörü tarafından yapılabileceğini dile getirdi. Yıldız, şunları söyledi: “Sayın Ramirez, özellikle Caracas’ın bir kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu söyledi. 2 milyon konut ihtiyaçları olduğunu ve yıllık minimum 150 bin konut yapmak istediklerini belirtti. Bu konut ihtiyacının bir kısmının petrol karşılığı olarak Türkiye’nin yapabileceğini belirtti. Petrol karşılığı konut teklifini onlar getirdi. Böyle bir barter önemli olabilir ve Venezuela ile biraz sıradışı bir ilişki kurulabilir.”

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir