Anasayfa / Kariyer ve İş / Vestel 2011 iş başvurusu, Vestel 100 genç mühendis arıyor

Vestel 2011 iş başvurusu, Vestel 100 genç mühendis arıyorGenç yetenekleri keşfetmek için yeni projeler geliştiren Vestel, geçen yıl 30 yeni mezun elemanı bünyesine kattı. Hedef bu yıl çoğu mühendis 100 gence istihdam yaratmak.

Yönetici adayı yetiştirmek, klasik Management Trainee (MT) programları yürütmekle sınırlı değil artık. Şirketler daha kendilerine özel tasarımlarla yönetici adaylarını keşfedip eğitmeyi tercih ediyor. Vestel bu amaçla Özyeğin Üniversitesi’yle ortak bir MT programı geliştirmiş. Yaklaşık altı ay süren programın 12 haftalık kısmı her hafta tüm gün ders; diğer 12 haftalık kısmı da Vestel Grubu’nun şirketlerinde stajla geçiyor. Vestel İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Ebru Sunal, şirketin Manisa’daki üssü Vestel City’de verilen teorik eğitimden sonra yönetici adaylarının çeşitli bölümlerde altı haftalık staj yaptığını anlatıyor. “Bu programı diğerlerinden ayıran en büyük özellik bize özel tasarlanması ve akademik yanının olmasıdır” diyen Sunal, program kapsamında pazarlama, üretim, yönetim, dış ticaret ve hukuk gibi konularda teorik dersler verildiğini vurguluyor.
 
Tamamen ücretsiz verilen bu eğitime katılan öğrencilere tam ücret ödeniyor ve diğer çalışanlara tanınan haklardan yararlanmaları sağlanıyor. MT programından mezun olan gençler Vestel’in elektronik, dış ticaret, beyaz eşya ve pazarlama şirketlerinde daha çok satış uzmanı, ürün sorumlusu, Ar-Ge mühendisi, finans uzmanı, tedarik ve planlama uzmanı olarak istihdam ediliyor. Ebru Sunal, bu gençlerin 10 yıl içinde kıdemli uzman, şef, müdür pozisyonlarına gelmelerini hedeflediklerinin altını çiziyor. Vestel MT programı diğerlerinden farklı olarak, gençlere her yaz farklı dersleri alarak üç veya dört dönem sonrasında Özyeğin Üniversitesi’nden MBA diploması alma hakkı da tanıyor.
Daha çok mühendis alıyor
Vestel, yeni mezun alımlarının tamamını MT programı çerçevesinde gerçekleştiriyor. Geçen yıl 30 yeni mezunu bünyesine katan şirketin hedefi bu yıl bu sayıyı 100’e çıkarmak. Bu yıl özellikle Ar-Ge bölümü için alım yapacaklarını belirten Ebru Sunal, tüm bölümler için mühendis alımı hedeflediklerini anlatıyor. 

  Taşeron İşçilere Düzenleme

MT programına yapılan başvurular değerlendirilirken okudukları bölüm ve okul önemli kriter olarak dikkat çekiyor. Özellikle bilgisayar, elektrik-elektronik, makine ve endüstri mühendisliği öğrencileri tercih ediliyor. Bunun dışında satış ve destek pozisyonlarında istihdam edilecek gençler uluslararası ilişkiler, işletme ve iktisat bölümlerinden mezunlar arasından seçiliyor.

Öncelik verilen üniversiteler ise şunlar; ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi, İTÜ, Koç, Sabancı, Yıldız Teknik, Ege, Dokuz Eylül, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (YTE) ve Gebze YTE. Sunal, ayrıca bu üniversitelere eş değer puanlı ve burslu eğitim veren diğer üniversitelerden mezun ya da üniversite sınavında ilk 2000’e giren adayların özgeçmişlerini de değerlendirdiklerini söylüyor.

Sunal, “adayın askerliğini yapmış olması, çok iyi derecede İngilizce bilmesi ve Manisa ya da İzmir’de ikamet etmesi kriterlerimizi oluşturuyor” diyor.

CV’deki staj bölümü de mülakata çağrılmak için önemli bir detay. Başarılı bir staj dönemi geçirmesi yeni mezunun Vestel’de işe başlama şansını artıran etkenlerden biri. Ebru Sunal CV’yle ilgili de şu tüyoyu veriyor: “Öncelikle adaylar özgeçmişte yeteneklerini iyi ifade etmeliler. Özgeçmiş, ilk 10 saniye içinde adayın hangi alanda yetenekli olduğunuzu anlatırsa, önce insan kaynakları uzmanının daha sonra da yöneticinin ilgisini çekmeyi başarır.”

Dört aşamalı alım süreci
Vestel’de işe alım süreci CV’lerin değerlendirilmesi, iş görüşmeleri, değerlendirme ve iş teklifi olmak üzere dört aşamadan oluşuyor. Şirkete www.vestelkariyer.com adresinden iş ya da staj başvurusunda bulunulabiliyor. Başvurular şirketin veri tabanında toplanıyor. Yıllık olarak yapılan iş gücü planlaması doğrultusunda açık pozisyonlar için bu veri tabanına bakılarak bir havuz oluşturuluyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir