Anasayfa / Şirket Haberleri / VİKO Elektrik ve Elektronik A.Ş 30. Yılını Kutluyor

VİKO Elektrik ve Elektronik A.Ş 30. Yılını KutluyorElektrik tesisat alçak gerilim sektörünün lideri VİKO Elektrik ve Elektronik A.Ş., 30. yılı kapsamında düzenlediği basın toplantısında başarı öyküsünü ve gelecek hedeflerini anlattı. Geçtiğimiz 30 yılda büyük başarılara imza atan VİKO, 2020 yılına kadar sektöründe dünyanın en büyük 10 şirketi arasına girmeyi ve 175 milyon TL olan cirosunu 1 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyor.

Kalıpçılıktan sektör liderliğine yolculuk
Toplantıda konuşan VİKO Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Durmaz, ‘1970’li yıllarda kalıpçılık işiyle uğraşıyordum. VİKO da kalıp ürettiğim müşterilerimden biriydi. VİKO o dönemde sadece grup priz ve aksesuar üretiyordu. VİKO’nun sahibi Viktor Kohen 1980 yılında şirketini satacağını söyleyince aile dostum Ali Dağbaşı’yla VİKO’yu almaya karar verdik. Önce Levent, ardından Merter ve sonra da anahtar priz serisini ürün gamımıza eklememizle birlikte Samandıra’daki ilk fabrikamızda üretim yaptık’ dedi.

‘30 yılda büyük adımlar attık’
Uluslararası bir kuruluş olma hedefiyle 2000’li yıllarda kurumsallaşmaya başladıklarını anlatan Durmaz, ‘2006 yılında şu anda faaliyet gösterdiğimiz yeni endüstriyel tesisimizi kurduk. İstanbul Samandıra’da kurulu tesisimiz sektörün uzmanları ve duayenleri tarafından alanında dünyanın en iyi 3 tesisinden biri olarak kabul ediliyor. Tesisimiz 50 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu ve en son teknolojinin kullanıldığı tam otomasyon sistemleri ile donatılmış modern bir işletme. VİKO olarak elektrik enerjisinin aktarılması, kullanılması ve daha kolay sunumu amacıyla çözümler üretiyoruz. 750 çalışanımız var. Sadece VİKO’ya hizmet veren yan sanayi kuruluşları dikkate alındığında yaklaşık 2000 kişilik büyük bir VİKO ailesinden söz etmemiz mümkün’diye konuştu.

VİKO’nun yıllık anahtar üretim kapasitesinin 100 milyon adede ulaştığını belirten Durmaz şunları söyledi: ‘Üretim hacmi açısından dünyanın en büyük tesislerden birine sahibiz. Satışlarımız son 10 yılda 10 kattan fazla arttı. 2000 yılında 16 milyon TL olan ciromuzu 2010 yılında 175 Milyon TL’ye yükselttik. Ciromuzda bu yıl 2009 yılına oranla yüzde 30 artış sağladık. 2009 yılında ISO 500 listesinde 367. sırada yer aldık. 2010 yılı sıralamasında daha yukarılara tırmanacağımızı öngörüyoruz. Tüm bu gelişmelere paralel olarak mükemmelliğe giden yolculuğumuza hız kesmeden devam etmekteyiz. 30 yılda büyük adımlar attık, çok yol katettik. Bugün sektörümüzde lideriz. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde halka açılmayı planlıyoruz ve gelecek 10 yıl için önemli hedeflerimiz var.’

VİKO’nun her yıl bütçesinin yüzde 4’ünü AR-GE çalışmalarına ayırdığını belirten Durmaz, tasarım ve AR-GE’nin VİKO’nun vazgeçilmezi olduğunu söyledi.
Omuz omuza verdiler, bir dünya markası yarattılar
Aile şirketlerinde bile eşine az rastlanan bir uyumla birlikte çalışarak, VİKO’yu üretiminin yüzde 45’ini 66 ülkeye ihraç eden dev bir sanayi kuruluşu haline getirdiklerini vurgulayan VİKO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Dağbaşı, VİKO’nun bugünlere güven ve dürüstlük üzerine kurulu bir dostluk anlayışıyla geldiğini söyledi. Ticaret hayatına gümüşçülükle başladığını anlatan Dağbaşı, ‘Ortaklığımız aynı hedef doğrultusunda omuz omuza ilerledi. İki arkadaş her şeyi istişare ediyor ve sonrasında uyguluyoruz. Bu sayede güçlerimizi birleştirerek bugünlere geldik. Birbirimize güvenimiz ve ilk günkü heyecanımızın hep sürmesi 30 yıllık başarımızın temelini oluşturdu. Tabi ki bu başarıda en önemli pay ürünlerimizin kalitesiydi. Hiçbir zaman kaliteden ödün vermedik. Hatta Türkiye’de standartların zorunlu olmadığı dönemlerde bile bizim ürünlerimiz dünya standartlardaydı’ dedi.

  Borusan Holding 2013 Hedefleri

VİKO’nun tüm çalışanlarıyla büyük ve samimi bir aile olduğunu belirten Dağbaşı, VİKO bireylerinin sektöründe lider, dünyanın dört bir tarafına ihracat yapan bir kuruluşun üyeleri olduğunun altını çizdi. Dağbaşı, VİKO’nun bir dünya markası haline geldiğini ve geçmişteki başarısını daha da ileri noktalara taşıyacağını söyledi.

Hedef 1 milyar TL ciro

VİKO’nun 2010 yılını değerlendiren ve gelecek dönem hedeflerini anlatan Genel Müdür Nusret Kayhan Apaydın ise, 2020 yılında sektöründe dünyanın en büyük 10 şirketi arasına girmeyi ve bugün 175 milyon TL olan cirolarını 1 milyar TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Apaydın, ‘VİKO olarak elektrik tesisat alçak gerilim sektöründe yüzde 55 pazar payıyla açık ara lider durumdayız. Bu yıl içerisinde AC Nielsen tarafından yapılan pazar araştırması Türkiye’de her iki evden birinde VİKO ürünü bulunduğunu gösteriyor. Bu yılki ciromuz 175 milyon TL ile geçen yıla oranla yüzde 30 büyüme sağladık’ dedi.

‘Organik ve inorganik büyüme stratejileri gündemimizde’
VİKO’nun geçmiş 10 yılda 10 kattan fazla büyüme kaydetmiş olmasının doğru ve akılcı stratejilerle hedeflerine ulaşabileceklerinin göstergesi olduğunu vurgulayan Apaydın, ‘2020 yılına kadar 5.5 kat büyümeyi hedefliyoruz. Bu ölçekteki büyüme için gerek organik gerekse inorganik büyüme stratejileri gündemimizde. Organik büyüme stratejileri temelde gelecek yıllarda yurtiçi ve yurtdışında yeni üretim ve lojistik tesisleri kurmak, üretim kapasitesini artırıcı yatırımlar yapmak ile sektörümüzdeki ürün gamımızı genişletmek eksenli olacak. İnorganik büyüme stratejileri ise ülkemizde veya yurtdışında stratejik işbirlikleri ve satın almalar gibi enstrümanları içerecek’ diye konuştu.

VİKO’nun son 10 yılda 100 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdiğini vurgulayan Apaydın, önümüzdeki 10 yılda 250 milyon dolarlık yatırım hedefleri olduğunu söyledi.

‘2011’de yüzde 38’lik büyüme hedefliyoruz’
Apaydın, VİKO’nun 2011 yılında yüzde 38 büyümeyi, 175 milyon TL olan 2010 cirosunu 240 milyon TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Apaydın, bu artışı yurtiçi satışlarında yüzde 45, yurtdışı satışlarında ise yüzde 27’lik büyümeyle sağlamayı amaçladıklarını söyledi. 2010 yılında üretimlerinin yüzde 45’ini 66 ülkeye ihraç ettiklerini belirten Apaydın, yakın dönemde ülke sayısını 75’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Viko Elektrik Hakkında:

VİKO, İstanbul Sancaktepe’de 50.000 m2 kapalı alana sahip Türkiye’nin sektöründeki en büyüğü olarak tanımlanan endüstriyel tesislerinde elektrik enerjisinin aktarılması, kullanılması ve daha kolay sunumu amacıyla çözümler üretmektedir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir