Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Visa Europe Akdeniz Ülkeleri Turizm Raporu

Visa Europe Akdeniz Ülkeleri Turizm RaporuFransa, Yunanistan, İtalya, Portekiz, İspanya ve Türkiye’yi de kapsayan Visa Europe Akdeniz Ülkeleri Turizm Raporu’nun sonuçları açıklandı.

Bu verilere göre Ocak-Nisan 2011 döneminde turizm kaynaklı döviz girişinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla meydana gelen artıştan en fazla Türkiye etkilendi. Ülkemizde yapılan yabancı turistlerin harcamaları bir önceki yılın ocak-nisan dönemine göre 2011′in aynı döneminde yüzde 32 artışla 444 milyon Euro olarak gerçekleşti. Visa Europe’un yurtdışı işlem verilerine göre, rapor kapsamında olan altı Akdeniz ülkesinde Ocak-Nisan 2011 döneminde yabancı turist harcamaları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14 artış göstererek 7,5 milyar Euro’yu aştı. Turizm kaynaklı döviz girişi 2010′un aynı döneminde 6,6 milyar Euro olarak kaydedilmişti.

Araştırmada ayrıca Türkiye’de en çok harcama yapanlar olarak ise İngilizler ön plana çıktı. İngiliz turistler, 2010 Ocak-Nisan döneminde 50 milyon Euro harcarken bu yılki harcamaları yüzde 7 artarak 54 milyon Euro’ya yükseldi. Fakat Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, bu kısma katılmıyor. Araştırmanın ağırlıklı olarak kredi kartı ile yapılan harcamaları kapsadığı belirten Bayındır, “Ancak Arap turistleri asla küçümsememek lazım. Çünkü bunlar genelde nakit veya çek kullanıyorlar. Ondan dolayı kayıtlara pek geçemiyorlar.” dedi.
TUROB Başkanı, açıklanan raporla ilgili “Bugüne kadar bilhassa İstanbul’a gelen turistlerin ciddi harcama yaptığını kimseye inandıramamıştık. Şimdi bu ortaya çıkmış oldu.” değerlendirmesinde bulundu. Özellikle İstanbul’da turist harcamalarında kamu özel sektör işbirliği sayesinde yavaş yavaş istenilen noktaya gelindiğini aktaran Bayındır, restoranların hasılatlarının otellere yakın çıkmasının da kurumlar arasındaki iletişimin bir sonucu olarak değerlendirdi. Değişim Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Aydoğdu da Türkiye’nin bu yıl 30 milyon üzerinde turist çekmesinden daha çok turistlerin niteliklerinin artmasına dikkat çekerek, “Bir turist ülkede ne kadar harcama yaparsa o ülkenin kültürü ve tarihi ile o kadar ilgili, bilgili olur. Bu anlamda açıklanan rapor, gelişen Türkiye’nin yurtdışında uyandırdığı merakı ve marka değerini de iyiden iyiye ortaya koyuyor.” açıklamasında bulundu. Raporu değerlendiren Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman ise “Turizm harcamalarındaki artış ülkemizin hızlı büyümesine destek oluyor. Geçtiğimiz yıl verilerine baktığımızda, banka ve kredi kartlarıyla gerçekleştirilen turizm harcamalarına bağlı döviz girdisi, Nisan 2011 sonu itibarıyla yıllık bazda yüzde 32′lik bir artışla, son bir yılda 5,3 milyar Euro olarak gerçekleşti.” dedi.

  Bodrum’un Gündoğan Beldesindeki Baia Bodrum Hotel

Kaynak: Zaman
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turizm Sektörü Sevindiriyor (Turizm geliri 29.5 milyar dolar oldu)

TÜRKİYE’NİN turizm geliri 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 12.3 artarak 29.5 milyar dolar oldu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir