Anasayfa / Haberler / Visa Temassız Kart

Visa Temassız Kart

Visa

Visa Europe verilerine göre, Türkiye pazarında, Şubat 2010’da 936.119 olan Visa temassız kart adedi, 2011 Şubat ayı sonunda 2 milyona ulaştı.

Türkiye, Visa Europe pazarları içerisinde temassız kartlarla yapılan alışveriş işlem adetlerinde birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de Visa markalı temassız kartlar ile Şubat 2011 sonu itibariyle geçtiğimiz 12 aylık dönemde gerçekleşen toplam alışveriş işlem adedi 2 milyon 373 bin oldu. Sadece Şubat ayında ise temassız kartlarla 231 bin alışveriş işlemi gerçekleşti.

Şubat 2011 sonu itibariyle Türkiye’de bulunan temassız ödeme noktası (POS terminali) sayısı ise 45.651’e ulaştı.Şubat ayında, Türkiye’de kullanımda olan tüm temassız kartlar, işlem adedi bazında en çok seyahat ve taşımacılık sektöründe kullanıldı. Temassız kartlar, seyahat ve taşımacılık alanında yüzde 36 oranında kullanılırken, hemen ardından yüzde 30’luk işlem adedi ile yemek alışverişleri ve yüzde 21’lik işlem adedi ile market alışverişleri geldi.

Visa Europe Türkiye Hakkında:

Visa Europe çatısı altında yer alan Visa Türkiye, Avrupa’nın en büyük ikinci pazarını oluşturuyor. 23 üye bankasıyla faaliyet gösteren Visa Türkiye, geliştirdiği yeni teknolojiler ve ödeme sistemlerindeki temassız kart uygulamalarıyla sektöre öncülük ediyor. Türkiye’de Aralık 2010 sonu itibariyle 28 milyon kredi kartı ve 44 milyonu banka kartı olmak üzere toplam 72 milyon Visa markalı kart ve 1,8 milyon satış terminali bulunuyor. Aralık 2010 itibariyle Visa kartlarıyla yapılan alışveriş ve nakit çekim işlemlerinin toplam kulanım hacmi 262 milyar TL olarak gerçekleşirken, Visa Türkiye’nin tüketici harcamalarındaki payı Eylül 2010 itibariyle yüzde 15,2 olmuştur. Türkiye’de de en çok tercih edilen ödeme kartı markası olan Visa, Türkiye’deki faaliyetlerini Visa Europe’un 1994 yılında kurduğu İstanbul Temsilcilik Bürosu ile sürdürüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir