Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Vitrinler Doldu Doldu Boşaldı

Vitrinler Doldu Doldu Boşaldı

Havaların sıcak gitmesi nedeniyle kış sezonunu buruk geçiren perakendecilerin “son indirim”formülü tuttu. Birçok mağazanın rafları son bir ayda neredeyse boşaldı.

Kalan son birkaç parça üründe yüzde 70’i bulan indirimler sürüyor…

vitrinlerHAVALARIN çok sert geçmediği bir kışın sonuna yaklaşıyoruz. Ocak ayındaki bir iki günlük kar yağışını saymazsak İstanbul son yılların en yumuşak kışlarından birini geçirdi. Havaların sıcak seyretmesi ister istemez alışverişe de yansıyor.

Özellikle hazır giyim sektöründe bunun etkisini görmek mümkün.

Kış sezonunu ekim ayında açan hazır giyimcilerin çoğu, sezona indirimle başlamalarına rağmen uzun süre bekledikleri satışları gerçekleştiremediler. Bunun üzerine indirim oranları artırıldı ancak fiyatlar yine de tüketicilerin mağazalara girmesini yeterince sağlayamadı. Perakendeciler açısından son yılların en kötü kış sezonu geçiriliyor derken, ocak ayıyla birlikte bir anda hareketlilik başladı. Öyle ki birçok firmanın stokları eridi. Perakendecilere göre bunun en önemli nedenlerinden biri “son indirim” kampanyası. Bran-droom, Guess, Mothercare, Flo, Desa, LC Waikiki, Ouiksilver, Greyder, Hotiç, Kemal Tanca, yani yerli yabancı neredeyse her mağazanın vitrininde bu yazı var. İndirim oranları ise yüzde 70’i buluyor.

“AVRUPA’NIN EN UCUZ ÜLKESİYİZ”

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, kış mevsiminin yumuşak geçmesi nedeniyle palto, kaban ve mont grubunda hedefledikleri satışları uzun süre gerçekleştiremediklerini söylüyor. Bu sezon fiyatların ciddi oranda gerilediğini belirten Kiğılı, artık fiyatı tüketicilerin belirlediği görüşünde:

“Artık bir şey açıkça belli oldu. Tüketicinin istediği fiyatı koyarsanız ürün satılıyor, koymazsanız satılmıyor. Fiyatlar geçen yıla göre enflasyonun yüzde 15 altında. Şu anda Türkiye giyimde Avrupa’nın en ucuz ülkesi. Eskiden ayda bir, hatta 15 günde bir koleksiyon yenileniyordu. Artık firmalar bundan kaçınmaya başladılar. Çünkü karlılık çok azaldı. Haddinden fazla rekabet var. Elimizdeki kışlık ürünleri satmak için indirime devam ediyoruz.”

TÜKETİCİ PSİKOLOJİSİ

Collezione Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Ak-yiğit ise “son indirim”, “bitiriyoruz” gibi sloganların tüketici psikolojisinde pozitif etki yarattığını belirtiyor. Bunun da etkisiyle son bir ayda satışların arttığını vurgulayan Akyiğit, bu kış sezonunun inişli çıkışlı bir seyir izlediğini söylüyor. Akyiğit, indirimlere rağmen satışların kasım ayı ortasına kadar durgun geçtiğini, havaların bir miktar soğumasıyla birlikte canlandığını, ancak bunun da firmaları tatmin etmediğini söylüyor. Hazır giyim ve ayakkabıda kış sezonu satışlarını mont ve botun süreklidiğini ifade eden Akyiğit, bu yıl bu ürünlerin yeterince ilgi görmediğini ifade ediyor. Akyiğit’in bu sezona ilişkin değerlendirmesi şöyle:“Şu anda mağazalarımızda yüzde 30 kışlık, yüzde 70 yazlık ürün var. Önümüzde bir aylık zaman var. Bu süre içinde kışlıkları bitiririz. Planlamasını iyi yapan firmalar açısından bir sıkıntı yok. Ürün tedarikimizi büyük ölçüde iç piyasaya kaydırdık. O yüzden çok fazla stoklu çalışmıyoruz. Ancak yurtdışından alan firmaların durumu böyle değil. Bu yüzden indirim oranları arttı. Perakendeciler bundan sonra iki türlü satın alma yapacaklar. Ya iç piyasada ürettirip az stokla çalışacaklar ya da yurtdışın-dan büyük miktarlarda alım gerçekleştirecekler.”

Sarar da diğer hazır giyimciler gibi indirim kampanyasını sezon başında başlatan firmalardan. Ekim ayı ortasında yüzde 30 indirim kampanyası düzenlediklerini belirten Sarar Giyim CEO’su Emre Sarar, indirim oranının şu anda yüzde 50 olduğunu söylüyor. Sarar, “Cirosal olarak geçen kışa göre daha iyi bir sezon geçirdik. Satışlarımız gerilemedi.

15 Şubat itibariyle ilkbahar yaz sezonu koleksiyonlarımız raflarda kısmen yer aldı. Mart ortasında yeni sezonu tamamen açmış oluruz.”

AYAKKABICILARIN RAFLARI BOŞALDI

İndirimler açısından bakıldığında ayakkabı sektöründe de durum farklı değil. Ancak satışlar açısından hazır giyimcilere göre daha iyi bir sezon geçirdiklerini söyleyebiliriz. İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, indirim kampanyasına sezon açıldıktan kısa bir süre sonra yüzde 25 ile başla-dıklannı ise yüzde 60 in-dirim uyguladıklarını belirtiyor. Bu sezon için daha fazla indirim yapmayacaklarını belirten Kızıltaş, “Zaten elimizde fazla bir ürün kalmadı. Kalanları da outlet mağazalarımızda satacağız” diyor. Kızıltaş’ın kış sezonu satışlarıyla ilgili değerlendirmesi ise şöyle:

“Ayakkabı firmaları sezona fazla ürünle girmediler. Yani stok maliyetlerini daha iyi kontrol etmeye başladılar. Bu yüzden ellerinde fazla ürün kalmadı.”

Kemal Tanca Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Tanca da geçene yılki kış sezonundan daha iyi bir sezon geçirdiklerini belirtiyor. Tanca, firma olarak çok fazla indirim kampanyaları düzenlemediklerini, buna rağmen depolarında kışlık ürün kalmadığını belirtiyor. Mağazalarda satışına devam edilen kış sezonu ürünlerinin de önümüzdeki günlerde tükeneceğini ifade eden Tanca, ellerinde kalacak sezon soru ürün adedinin beklentilerinin de altında olacağına işaret ediyor. Kemal Tanca da bazı mağazalarında yaz sezonuna geçmiş. Tamer Tanca, mart sonuna kadar kışlık ürünleri outlet mağazalarda satacaklarını söylüyor.

Cabani Ayakkabı ise sezona yüzde 20 indirimle başlamış. Kışlık ürünlerde şu anda yüzde 70’e kadar indirim uyguluyor. Cabani Ayakkabı Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kubilay Kaban, kış sezonu ürünlerinin yüzde 90’ını sattıklarını vurguluyor. Kalanları ise mağazaların içinde sergi şeklinde satışa sunduklarını belirtiyor. Kaban, “Kış sezonu geçen yıllara göre daha geç başlamasına rağmen ürünlerimizin yüzde 90’ını sattık. Bunun en önemli nedeni, koleksiyonumuzun yarısını babet, kısa bot, kapalı ayakkabı gibi geçiş ürünlerinin oluşturması. Zaman zaman lokasyona göre kısa süreli farklı kampanyalar da gerçekleştirdik. Lokasyona bağlı olarak bazı mağazalarda yaz sezonunu açtık.”

Özbeymen / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir