Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / VMware, bulut bilişimin yazılım tabanlı uygulamaya geçmesini öngörüyor

VMware, bulut bilişimin yazılım tabanlı uygulamaya geçmesini öngörüyor

Bütün altyapılar ‘bulutlara çıkacak

Yazılım dünyasının önde gelen şirketlerinden VMware, bulut bilişimin yazılım tabanlı uygulamaya geçmesini öngörüyor. Şirket, yeni stratejisini de bunun bir servis olarak sunulacağı beklentisiyle yeniden belirliyor. Türkiye’yi büyüme potansiyeli yüksek ülkelerden biri olarak gören VMware’in Akdeniz Bölgesi Direktörü Shmulik Antebi, bulut ve sanallaştırmada Türkiye büyümesinin dünyadaki büyüme ortalamalarının yüzde 15 daha üzerinde olduğuna dikkat çekiyor.

Son yıllarda kurumlara ait birçok verinin giderek çoğalması, bu verilerin artık şirketlerin belleklerinde tutulmasını çok maliyetli hale getiriyor.

Aynı zamanda işleyişi de yavaşlatıyor. Şirketler bu sorunu çözebilmek için yoğun bir şekilde bulut bilişime yatırım yapıyor.

IT hizmetlerinin kurumun kendi veya başka bir veri merkezinden alınması anlamına gelen bulut bilişim; daha verimli, hızlı, esnek ve düşük maliyetli bir işleyiş sunuyor.

Böylece kurumlar kendi kendini yöneten hızlı bir sanal altyapıya sahip olabiliyor. Önümüzdeki dönemde daha fazla şirketin bulut bilişim sistemine geçmesinin beklenmesi nedeniyle pazarda yeni stratejiler belirleniyor.

YENİ STRATEJİLER

Bulut bilişim ve sanallaştırma yazılımında lider şirketlerden biri olarak gösterilen VMware de dönüşen iş modelleri ve teknoloji trendlerine göre belirlediği yol haritası ile ürünlerini yeni CEO’su Pat Gilsenger’ın da katılımıyla gerçekleştirdiği konferansta açıkladı.

VMware’in her yıl düzenlenen uluslararası etkinliği VMworld Europe, bu yıl 9 – 11 Ekim tarihlerinde 7 bin 500 kişinin katılımıyla Ispanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirildi.

Yapılan konferanslarda bulut alanındaki en yeni teknoloji ve gelişmeler hakkında bilgiler paylaşan VMware üst düzey yetkililerinin anlattıklarından şirketin özellikle yazılım tabanlı veri merkezi ile mobil dönüşüme odaklandıkları görülüyor.

IDC’nin araştırmasına göre şirketlerin üçte biri bu yılki bilgi teknolojileri stratejilerinde bulut bilişimi ‘hayati unsur’ olarak görüyor.

Araştırma, önümüzdeki iki yıllık sürenin bulut bilişimin Avrupa’daki dönüşümü için dönüm noktası olacağını ortaya koyuyor. IDC, 2014’e kadar Avaıpa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi’nde servis sağlayıcı bulut hizmetlerine 18.8 milyar dolar harcama yapılacağını öngörüyor. Gartner’a göre de 2015 yılında kurumlar büyük oranda hibrid bulut altyapısına geçecek. Bu beklentiler şirketlerin stratejilerini de yönlendiriyor.SANALLAŞTIRMA ARTACAK

Yazılım tabanlı veri merkezi, depolamadan güvenliğe ve ağ yapısına kadar bütün bir yapının sanallaştırılmış şekilde bir servis olarak sunulması anlamına geliyor. Bu şekildeki veri merkezlerinin kontrolü ise tamamen yazılımlar üzerinden yapılıyor. Bu yeni veri merkezleri IT departmanlarının hem genel, hem de özel bulut sistemlerini aynı yönetim araçları ile kontrol edebilmelerini sağlıyor. VMware’in CEO’su Pat Gilsenger konu hakkında, “Yazılını tabanlı veri merkezleri donanım odaklı veri merkezi yapılarını bir adım öteye götürerek sektörü ileri taşıyacak” diyor.

2008 yılında şirketlerde yüzde 25 olan sanallaştırma oranının 2012’de yüzde 60’a ulaştığını, gelecekte ise yüzde 90’a ulaşmasının beklendiği bilgisini veren Pat Gilsenger’a göre bütün altyapılar sanallaştınlacak, servis hizmeti olarak alınacak ve bunların hepsi data center’dan otomatik olarak yazılım aracılığıyla kontrol edilecek. Pazarda daha yüksek performans, kapsamlı ve ispatlanmış güvenirlilik hedefledikleri şeklinde yeni stratejilerini açıklayan Pat Gilsenger, yönetimde otomasyonu yönetim biçimi olarak belirlediklerini söylüyor. VMware de buna göre de yeni ürünlerini oluşturuyor.

MOBİL BULUTA GEÇİLİYOR

Pat Gilsenger, altyapıdan uygulamalara geçişten sonra şimdi ise mo-bil de bulut teknolojisine geçildiğini de ifade ediyor. Yeni ürünlerde de bunun yansımaları görülüyor. Akıllı telefonlarda VMware uygulamaları sayesinde, şirketin kurumsal sanal sunucusuna bağlanmasını sağlayan ayrı bir kullanıcı profili oluştuaılabi-liyor. Bu şekilde her bir akıllı telefon istenirse sanal sunucuya bağlı bir terminal olarak kullanılabiliyor.

VMware’in yeni geliştirilmiş mobil uygulaması ise Horizon Süite yazılım ailesi. Horizon Süite, IT çalışanlannın geliştirdikleri uygulamalann İPhone da dahil iOS cihazları üzerinde çalışabilmesini sağlıyor. Yeni platform, yıl sonunda piyasaya sunulacak. Horizon Süite ailesi, VMware’in gelecekte mobil cihazlara daha fazla odaklanacağını da gösteriyor. VMware zaten konferansta gösterdiği demo’larla da bunun altını çizdi.

GÜVENLİKTE SORU İŞARETİ

Gösterilen demo’lara göre İPad üzerinden bulut bilişim teknolojisiyle masaüstü bilgisayannızda bulunan PDF dosyalarını açıp paylaşabiliyorsunuz. Web uygulamalan, mobil, data, Windows uygulamaları gibi birçok uygulamayı Horizon platformu üzerinde görüp yönetebiliyorsunuz. Aynca bir data servis hizmeti de var. Buradan da hangi bilgilere eriştiğinizi, ne kadar dosyayı kimle paylaştığınızı bu servis üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Burada güvenlik de iş dünyası için bir soru işareti yaratabiliyor. Örneğin iş maillerinde paylaşılan bilgiler önemli ve gizlenmesi gerekebiliyor. Çalışanların mobil telefonlar üzerinden eriştikleri bilgileri güvenli bir şekilde kullanmaları için de sistem geliştirilmiş. Örneğin kişi, iş mailini kopyalayıp başkasına mail yoluyla iletmeye çalıştığında eğer gizli bir bilgi olarak belirtilmişse sistemde “üzgünüm bunu kopyalamanıza yetki yok” ibaresi çıkıyor ve kopyalamıyor.

Gözde Yeniova / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir