Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / WhatsApp Mesajlaşmaları, SMS’i Geçti

WhatsApp Mesajlaşmaları, SMS’i GeçtimessageAkıllı telefonlar için geliştirilen mesajlaşma uygulamaları, atılan mesaj sayısı açısından dünya genelinde SMS’leri geçti. 2014’te bu uygulamalardan atılan mesaj sayısının günde 50 milyara yükselmesi bekleniyor. Bu eğilim, GSM operatörlerinin SMS ve MMS gelirlerini azaltırken, data gelirlerini yükseltiyor. Şirketler de buna göre yeni stratejilerini belirliyor.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte iletişim yollarımız da bunun üzerinden ücretsiz uygulamalara doğru yöneldi. Artık çoğu kişinin internet paketi bulunan bir akıllı telefonu var ve her yerden bu yolla iletişim mümkün. Sosyal ağlar üzerinden haberleşiyoruz ve ücretsiz sohbet uygulamaları yoluyla mesajlaşıyoruz. Öyle ki WhatsApp, Kik, Viber, WeChat ve MessageMe gibi mobil uygulamalar, SMS’lerin yerini aldı. Böylelikle akıllı telefonlar için geliştirilen mesajlaşma uygulamalan, atılan mesaj sayısı açısından SMS’leri geçti. Araştırma şirketi Informa tarafından yapılan araştırmaya göre, 2012’de WhatsApp ve benzeri uygulamalardan günde 19 milyar mesaj atıldı. SMS mesajlarının kullanım sayısı ise 17.6 milyar. 2014’te bu uygulamalardan atılan mesaj sayısının günde 50 milyara yükselmesi bekleniyor.

SMS KULLANIMI AZALIYOR

Bu yöndeki değişim, GSM operatörlerinin data gelirlerini artırırken SMS gelirlerini azaltıyor. GSM operatörleri de buna karşılık SMS paketlerini çoğaltıyor, internet kullanımının artması için tarifeler çıkanyor. Çünkü artık SMS gelirleri giderek data gelirlerinin altında kalmaya başladı. Sohbet uygulamalan bu dönemde SMS ve MMS’lerle rekabet içine girdi.

Örneğin WhatsApp uygulaması operatörlerin gelirlerinin üçte birini sağlayan SMS ve MMS için iyi bir alternatif oluşturuyor. Aylık 200 milyon aktif abonesi bulunan uygulama, geçtiğimiz günlerde bir günde 27 milyar mesaj gönderimi ile uygulamanın piyasaya çıktığı ilk günden itibaren “1 günlük süreçte en fazla gönderilen mesaj” rekorunu kırmış oldu. Bu durum GSM operatörlerinin gelirleri için de beklentileri değiştiriyor.

Araştırma şirketi Frost & Sullivan, sosyal mesajlaşmanın globalde operatörlerin gelirlerinde 25 milyar dolar düşüşe neden olacağını, bu rakamın üç yıl içinde ikiye katlanacağını öngörüyor. 2012’de 127 milyar dolar olan SMS gelirlerinin ise 2016 itibariyle 115 milyar dolara düşmesi bekleniyor.

Ancak Informa’nın araştırmasına göre global cirolarda hala SMS’in ağırlığı hissediliyor. Bu da henüz akıllı telefonlara geçmemiş ülkelerdeki kullanıma bağlanıyor. Buna göre WhatsApp, BlackBerry ve Messenger 2016 itibariyle mesajlaşma pazar trafiğinin yüzde 35’ini oluştururken ciroların yalnızca yüzde 8’ine sahip olacak. SMS ise yüzde 42 trafik payıyla toplam gelirlerin yüzde 65’ini oluşturmaya devam edecek.

TÜRKİYE’DE BENZER EĞİLİM VAR
Türkiye’de de yalnızca dört kullanıcıdan biri akıllı telefon kullansa da bu oran giderek artıyor. Böylelikle bu eğilimi rakamlara bakıldığında Türkiye pazarında da görmek mümkiin. BTK’nın raponına göre, Mart 2013 itibanyla Türkiye’de yaklaşık yüzde 89 8 penetrasyon oranına karşılık gelen toplam 67.9 milyon mobil abone bulunuyor. Temmuz 2009’da sunulmaya başlanan 3G hizmeti ise Mart 2013 itibanyla 43 8 milyon aboneye ulaştı. Yine aynı rapora göre SMS ve MMS sayıları çeyrekler itibariyle incelendiğinde; 2013 yılı birinci üç aylık dönemde SMS sayısının yaklaşık yüzde 3.4 oranında azalarak 45 milyon civarında gerçekleştiği görülüyor.

  10 Yıkıcı Teknoloji

2013 yılı birinci üç aylık dönemde bir önceki üç aylık döneme göre SMS sayıları bakımından Turkcell’in SMS sayısı yaklaşık yüzde 5.5 oranında, Avea’nın SMS sayısı yüzde 4.2 oranında, Vodafone’un SMS sayısı ise yüzde 0.7 oranında azaldı. SMS+MMS gelirleri TurkcelPin gelirlerinin yüzde 9.3’ünü, Vodafone’un gelirlerinin yüzde 13’ünü ve Avea’nın gelirlerinin yüzde 9.5’ini oluşturuyor. Data gelirleri ise TurkcelPde yüzde 17.8, Vodafone’da yüzde 14.1 ve Avea’da yüzde 20.5 paya sahip.

Bu trendi gören GSM operatörleri de buna göre stratejilerini yeniden şekillendiriyor.

VERİ GELİRLERİ YÜKSELİŞTE

Akıllı telefonların yaygınlaşmasına paralel olarak, ücretsiz iletişim sağlayan servislerin yükselişinin yakından takip ettikleri bir konu olduğunu söyleyen Vodafone Türkiye icra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, “Öte yandan, anlık mesajlaşma servislerinin gerekli altyapı için şebekelerimizden sunulan 3G ağımızı kullanmaları sonucu data gelirlerimizi de yukan yönlü etkilediğinin altını çizmek isteriz. Özellikle Avrupa ülkelerinde, akıllı telefon penetrasyonunun artmasıyla hızlı mesajlaşma kullanımlarının artığını ve bunun da SMS gelirlerini etkilediğini görüyoruz” diyor.

Vodafone’nun akıllı telefon penetrasyonu ise yüzde 22’ye yükseldi. 2012-13 mali yılı (Nisan 2012 -Mart 2013) sonuçlarına göre mobil internet gelirlerini yüzde 92 artıran Vodafone Türkiye, veri gelirlerinde de yüzde 55’lik bir artış yakaladı.

Mobil internet gelirleri özelinde bakıldığında son iki yıldır pazardaki büyüme trendinin üzerinde bir büyüme gerçekleştirmeyi başardıklarını ifade eden Avea Mobil Bağlantı Direktörü Baran Yurdagül de, “Hedefimiz önümüzdeki dönemlerde de hem mobil internet gelirleri özelinde, hem de tüm segmentlere yönelik olarak son yıllardaki performansımızı devam ettirmek” diyor.

Baran Yurdagül, mobil internet kullanımı ile beraber ücretsiz mesajlaşma uygulamalarının da kullanımının artmasına karşın pazarda tam doygunluğa ulaşılmadığı için SMS kullanımı konusunda yüksek oranda bir azalma görülmediğini ifade ediyor.

BU UYGULAMALARLA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

WhatsApp ile cep telefonunuzdan mesajlaşabilir, fotoğraf paylaşabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınız arasında grup kurup ortak alanda sohbet etmeniz de mümkün.

MessageMe uygulaması ile arkadaşlarınıza çizim yapıp yollayabilir, YouTubeta yer alan videoları ve iTunes’taki şarkıları direkt gönderebilirsiniz.

Tango uygulaması ile Wi-Fi, 3G, 4G kullanarak bedava video konferans görüşmeleri yapabilir, animasyonlar ile video mesajları gönderebilirsiniz.

Viber da, uygulamanın yüklü olduğu herkesle ücretsiz sesli konuşma ve mesajlaşmayı sağlayan akıllı telefon uygulaması.

Kik Messenger, ücretsiz mesaj uygulamalarından en yenisi. Google Play Store üzerinden satışa sunulan uygulama android telefonların tümünde çalışıyor.

Wechat, ücretsiz sosyal haberleşme uygulamalarından bir başkası. Yazı, sesli notlar, resimler, videolar paylaşabiliyorsunuz. Bireysel ve grup mesajlaşma özelliği ile HD kalitesinde ücretsiz görüntülü aramalar da mevcut. Salla özelliğiyle telefonu salladığınızda dünyanın bir ucunda o anda sizin gibi telefonu sallayan birileriyle sohbet edebiliyorsunuz.

Gözde Yeniova / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir