Anasayfa / Haberler / Work And Travel Nasıl Uygulanıyor?

Work And Travel Nasıl Uygulanıyor?Work and travel uygulaması

Geçtiğimiz günlerde Work and Travel (Amerika’da Çalış ve Gez) programı kapsamında ABD’nin Bullfrog tatil bölgesinde çalışmaya giden Merve Tokel ve Betül Yıldırım adlı iki üniversite öğrencisi, Utah eyaletindeki Powell Gölü’nde boğularak öldü. https://www.myfikirler.org Bu olayın ardından Work and Travel programının nasıl ve kimler tarafından uygulandığı, güvenlik sorunu, öğrencilerin ABD’de yaşadığı sorunlar tekrar gündeme geldi.

Programla ilgili birçok sorun yaşanması nedeniyle Türk öğrencileri korumak, onlara en etkili yardımı sağlamak ve Amerika’da haklarını bildirmek amacıyla Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından Work And Travel Yardım Masası oluşturuldu. 2012 Temmuz ayı ortası itibariyle 500’den fazla öğrenci TADF ile e-posta, telefon ve web sitesi aracılığıyla iletişime geçip sorunlarını aktardı. TADF yetkilileri de yaşanan sorunlardan yola çıkarak bir rapor hazırladı. Raporda öğrencilerin güvenliği ve yasal düzenlemeler konusunda yapılması gerekenler sıralandı. Work and Travel’ın yasal altyapısı, sponsor firmaların nasıl ve hangi seyahat acentaları ile çalıştığı, Türkiye’den ve dünyadan kaç öğrencinin katıldığı gibi bilgilere de yer verildi.

TADF, Work and Travel Masası Direktörü Engin İkiz tarafından hazırlanan rapora göre, Amerika’ya giden öğrenciler en çok işsizlik ve konaklama sorunları yaşıyor. Ayrıca programa başladıktan sonra işten atılanlar, işinden veya yaşadığı yerden memnun olmayıp iş değiştirmek isteyenler, saldırıya uğrayanlar, hapse atılanlar, programı iptal edilenler, izin verilmeyen yasak işlerde çalışanlar, öğrencinin işi sponsordan habersiz değiştirmeye çalışması sonucu uyarı veya program iptali yaşayanlar, iş kurallarına uymamak ve işverene/işyerine zarar verdiği için işten atılanlar, sağlık sorunları yaşayanlar da bulunuyor.
Kaç kişi katıldı?
Rapora göre 2005–2010 yılları arasında yıllık 150 bine kadar kişinin katıldığı programda, 2010’da tüm dünyadan 120 bin kadar öğrenci katıldı. Bu sayının 2011 yılında 100 bin, 2012’de ise 80–90 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

  Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Sistem nasıl işliyor?
Program ABD tarafından ülkeler ve kültürler arasında ortak anlayışı ve iletişimi geliştirmek amacıyla 1961’de Mutual Educational and Cultural Exchange Act anlaşması uyarınca başlatıldı. 1988 yılında kuralları kanunla da belirlenen bir şekilde devam edilen ve en sonunda 22 C.F.R. Part 62 Exhange Visitors kanunu ile göçmenlik, işleyiş ve şartları açıklığa kavuşturulmuş bir program. Amerikan Hükümeti’nin Eğitim ve Kültürel İşler Ofisi, Summer Work Travel programının yürütülmesi için özel sektör veya kar amacı gütmeyen kurumlara yetki verdi. Bu kurumlara ‘DS Sponsor’ ismi verildi. Sponsor kurum olabilmek için kanunda gerekli şartları sağlayan bütün kurumlar başvurma olanağına sahip.

Sponsorlar diğer ülkelerden öğrenci bulabilmek için kendi seçtiği acentalarla çalışıyor. Öğrenciler programa katılırken J-1 vizesi için Amerikan konsolosluklarına başvurmak zorunda.

Amerika’da iyi bir deneyim için öneriler
2012 yazında TADF Work And Travel’a gelen şikayetler değerlendirilerek, hazırlanan öneriler şöyle sıralandı:

Önleyici düzenlemeler: Öğrencilerin Türkiye’deyken program hakkında iyi bilgilenmeleri, kendilerini hazırlamaları için çalışmalar yapmaları gerekiyor.

Destekleyici düzenlemeler: Öğrenciler Amerika’ya gittikten sonra yaşadıkları sorunlar hakkında çözüm yollarının sunulması, hakları ve sorumlulukları hakkında bilgi ve danışmanlık verilmesi gibi
TADF’ın sağladığı yararları kapsıyor.

Tamamlayıcı düzenlemeler: Programda yer alan sponsorlar Amerikan Hükümeti tarafından denetleniyor. Sponsorlar Türkiye’deki acentaları denetlenmek için onlardan bir dizi doküman istiyor. Bazen acentaların sağladığı dokümanları onaylamada sponsorlar bilgi eksikliği yaşayabiliyorlar. Amerikan konsolosluğu ise her vize başvurusunu kendi şartları içerisinde sponsor/acenta ayırımı yapmadan bireysel olarak değerlendiriyor. Amerikan Konsolosluğu, acentaların performansları konusunda en büyük bilgi ve deneyime sahip olmasına rağmen, düzenleme yapma konusunda yetki ve kaynakları bulunmuyor. Acentaların düzenlenmesi ve denetlenmesi gerekiyor.

Hürriyet İK
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir