Anasayfa / Şirket Haberleri / X5, rakibi Kopeyka’yı 1,7 milyar dolara satın aldı

X5, rakibi Kopeyka’yı 1,7 milyar dolara satın aldıSatış açısından Rusya’nın en büyük parekende satış zincirine sahip olan X5 grup, en büyük rakiplerinden biri olan Kopeyka’yı 51,5 milyar ruble (1,7 milyar dolar) satın aldığını açıkladı.

Rus milyarderlerden Alfa Grup’un da sahibi olan Mihail Fridman X5’in yüzde 50’sine ortak. da Kopeyka da UralSib bankasının sahiplerinden Nikolay Tsvetkov’a ait. 33’ü franchising olmak üzere toplam 660 markete ulaşan Kopeyka, 290 bin metrekarelik bir alanda müşterilerine hizmet veriyor. Kopeyka 2011 hedefi 700 markete ulaşmak.

Sıcaklar ve yangınlarla zorlu bir yaz geçiren Rusya tüketim sektörü yeniden büyümeye başladı. Resmi rakamlara göre Ekim ayı tüketici rakamları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 artış gösterdi.

30 Haziran 2010’da verilen rapora göre Kopeyka’nın bir yıllık gelirleri 59,3 milyar ruble ve karı  da 3,8 milyar ruble. Genelde indirimli mallara yönelik satışlar yapan Kopeyka Moskova, Moskova bölgesi ve Rusya’nın batı bölgelerinde aktif olarak faaliyet gösteriyor. Rusya Federasyonu Tekelle Mücadele Kurumu satışın yasalara uygun olduğunu belirledi.
x5

X5 CEO’su Lev Hasis konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İndirimli satış market zincirini satın alarak Moskova ve Moskova bölgesinde aktif olmak istiyoruz. Kopeyka’nın da zincirimize dahil olması ile birlikte X5’in alım dağıtım ve satışlarında önemli bir avantaj yakalamış olacağız…” dedi. En ucuza en kaliteli ürünü satma konusunda ısrarcı olacaklarına değinen Hasis, Kopeyka’nın tecrübelerinden de yararlanacaklarını söyledi.

Eylül 2010 itibari ile X5’in 1630 parekende satış mağazası bulunuyor. Rusya’nın avrupa kısmı, Moskova, St. Petersburg ve Ukrayna’da aktif olan X5, 1232 adet indirim market, 289 süpermarket ve 65 hipermarketle müşterilerine ulaşıyor. 2009’da 8,7 milyar dolarlık satış gerçekleştiren X5’in karı ise 736 milyon doları buldu.

  Bakır telde ABD’ye teknoloji taşıdıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir