Anasayfa / Haberler / Yabancı Üniversitelerin Başvuru Koşulları

Yabancı Üniversitelerin Başvuru Koşulları

Ülke ülke lisans rehberi

Artık iş dünyası yüksek donanımlı adayları tercih ediyor. Siz de yabancı bir ülkede yüksek lisans yaparak bu rekabette öne geçebilirsiniz. İşte yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler ve üniversitelerin başvuru koşulları…

TÜRK öğrenciler yabancı okulları genelde lisansüstü eğitim programları için tercih ediyor. En popüler bölümlerse mühendislik ve işletme. Son yıllarda yabancı üniversitelerin lisansüstü eğitim ücretleri önemli ölçüde düştü. Öyle ki çoğu Türkiye’deki vakıf üniversiteleriyle aynı seviyelerde, hatta daha düşük ücretler talep ediyor. Bu da uzmanlara göre, çocuklarını yurtdışında okutmak isteyen aileleri cesaretlendirmiş durumda.

Peki yurtdışındaki yüksek lisans programları için öğrencilerden hangi belgeler isteniyor? Okul seçerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?..

OKUL YERİNE FAKÜLTEYE ODAKLANIN

IDP Education Türkiye Ülke Müdürü Cari Holtman, “Yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenler okulun prestijinden çok seçtikleri araştırma konusunun ilgili fakülteyle ne kadar uyumlu olduğuna bakmalı” diyor. Örneğin Harvard, biyo medikal mühendislik alanında bir numara olsa da alanının önde gelen profesörleri ve araştırma konusundaki ilgileri öğrencileriyle uyum gösteren kişiler Mississip-pi Üniversitesinde olabiliyor. Yani fakülte okulun prestijinden daha önemli.

Holtman, yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin karar vermek ve bunu hayata geçirmek için zaman ayırmasını gerektiğini vurguluyor: “Bu bir ay öncesinden karar verilebilecek bir konu değil. Eğitime başlaya cakları tarihten 18 ay önce araştırmaya başlamalarında yarar var. Biz yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen lisans öğrencilerine üçüncü sınıfın sömestr tatilinden itibaren düşünmeye ve araştırmaya başlamalarını tavsiye ediyoruz. Zira ne kadar erken adım atarlarsa olası eksiklerini o kadar erken tamamlama şansı bulacaklardır. “Yüksek lisans veya doktora için bazı testlere girmek gerekiyor. Örneğin işletmeyle ilgili eğitim alanlar GMAT, işletme dışı olanlarsa GRE testlerine girmek zorunda. Lisansüstü eğitim için öğrencilerin ne okumak istediğini çok iyi düşünmesi gerekiyor. Doktora seviyesindeki öğrenci için arzu ettiği alanda araştırma yapan bir profesör bulmak çok önemli. Sıralamalar ve okulların prestijin’den çok aynı alanlarda araştırma yapmış bir profesörü izler,ck çok daha önemli. Örneğin Harvard, her alandaki en iyi profesörler için tekel değil. Nitekim Cari Holtman da böyle bir durum yaşamış. Harvard’a kabul edildiği halde Wisconsin Üniversitesindeki uzman profesörle çalışmayı tercih etmiş.DİL YETERLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Oxford House Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Genel Koordinatörü Deniz Akar, yabancı bir okula başvururken belki de en önemli koşulun dil yeterliği olduğunu vurguluyor. Öğrencinin dil yeterliliğini ölçmek için birkaç yol var. En genel olanı ise IELTS testi. IELTS, dünyaca kabul gören bir İngilizce yeterlilik testi. Bu test, kağıt üzerinde uygulanan bir sınav ve öğrencinin İngilizce konuşabilme becerisini ölçen yüz yüze mülakat sistemini içeriyor. Öğrenciler genelde bu testi tercih ediyor. Çünkü diğer testler öğrencilerin Ingilizcc konuşma yeterliliğini bilgisayara konuşturarak test ediyor. Ki bu doğal olmayan bir sistem.

Akar, standart testler dışındaki koşulların ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğinin söylüyor. İşte yabancı öğrenciler tarafından en çok talep gören ülkeler ve öğrenci kabul şartları…

İNGİLTERE
1 yılda yüksek lisans diploması
İngiltere’de yükseköğrenim imkanı sağlayan 300’ü aşkın kurum bulunuyor. Yüksek lisans programlarının ücreti 9 bin ile 15 bin sterlin arasında değişiyor. Yüksek lisans eğitimi için IELTS sınavından 6.5 veya TOEFL sınavından 213 ve üzeri not almak gerekiyor. Not ortalaması ise 4 üzerinden en az 2.5 olmalı.

Bazı üniversiteler, tngilizcesi yeterli olmayan öğrencilere kurs verebiliyor. Ülkede konaklamak için de çeşitli alternatifler bulunuyor. “Homestay” adı verilen aile yanı konaklamanın bedeli haftalık 100-200 sterlin arasında değişiyor.

AVUSTRALYA
Öğrencilere çalışma izni veriyor
Yıllık yaşam masrafları ise 7-8 bin Avustralya Doları civarında. Geniş kapsamlı dil ve belli başlı bilim dallarında teknik, lisans ve yüksek lisans programları bulunuyor. Öğrencilerin eğitim gördükleri sürede çalışma olanakları da var. Yüksek lisans diploması almak için üniversite eğitiminden sonra 2 yıllık yüksek lisans eğitimi almak gerekiyor. Doktora eğitimi ise yüksek lisans eğitiminden sonra 3 yıl sürüyor. Yüksek lisans programlarına kabul koşulları üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte, IELTS dil yeterlilik sınavından en az 6.0 almak gerekiyor. Genel not ortalaması ise 4 üzerinden en az 2.5 olmalı.

KANADA
İki dil avantajı var
Üniversitelerde yıllık öğrenim ücretleri programlara göre 7 ile 28 bin Kanada Doları arasında değişiyor. Kanada üniversitelerinin hemen hepsi, anadili İngilizce olmayan öğrencilerden kabul şartı olarak TOEFL sınavından yeterli puan istiyor. Bilgisayarlı sistemle yapılan TOEFL sınavında iyi bir üniversiteye girmek için en az 213 puan almak gerekir. Çok iyi İngilizce bilmeyen öğrencinin Kanada’da herhangi bir lisans, yüksek lisans ya da doktora programına katılması mümkün değil. Yüksek lisans için başvuran öğrenciden üniversite derslerini ve notlarını gösteren not dökümü isteniyor. Birçok üniversite, kabul şartı olarak en az B (10 üzerinden 7.5 ya da 4 üzerinden 3) genel not ortalaması istiyor. Daha düşük not ortalamasıyla öğrenci kabul eden üniversiteler de var.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir