Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yabancı Yatırımcı Gözünü Gaziantep’e Dikti

Yabancı Yatırımcı Gözünü Gaziantep’e DiktiYabancı Yatırımcı Gözünü Gaziantep’e Dikti

Türkiye’nin büyüyen yüzü Gaziantep ihracatta yakaladığı başarılarını inşaat sektöründe de gösteriyor. Ekonomisi hızla gelişen şehir, yeni konut projeleriyle büyük şirketleri çekerken, konut arzının talepten az olması nedeniyle de konut üreticilerinin yeni cazibe merkezi olmaya aday.

Başarılı sanayi yatırımlarıyla Anadolu’nun yıldızı haline gelen Gaziantep, 173 ülkeye yılda 5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiriyor. Sanayileşme alanında hızlı adımlar atan kentin 2023 hedefi 30 milyar dolar. Şehir, birçok alandaki liderliğine son dönemde inşaat sektörünü de ekledi. Kentte 600’iin üzerinde müteahhit şirket aktif olarak proje üretiyor. 2010 yılında yapımına başlanan projeler sırasıyla tamamlanırken, bir yandan da yeni projelere imza atılıyor.

Son dönemde markalı konut üreticileri de kenti mercek altına aldı. Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Antepia Projesi’ni Paralel Yapı ile birlikte hayata geçirmeye başlayan Sinpaş Yapı, beş etapta, 3 bin 470 konutluk projeyi Gazianteplilere sundu. Önümüzdeki dönemde kentte büyük çaplı yeni konut projelerinin gündeme gelmesi de beklentiler arasında. 1,2 milyar dolarlık bütçesiyle GAP’tan sonra en büyük yatırım olarak nitelendirilen Antepia’nm mimarlarından biri olan Paralel Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Taner Nakıboğlu, hayat geçirdikleri projeyle yabancı yatırımcının gözünün Gaziantep’e döndüğünü söylüyor. Nakıboğlu, “Türkiye ekonomisinin son yıllardaki istikrarlı yapısı, yabancı yatırımcıların büyük dikkatini çekiyor ve yabancı şirket yatırımları gerçekleştiriliyor. Bu ekonomik gelişmeleri izleyen özellikle komşu ülkeler, Türkiye’de konut yatırımı da yapmak istiyor” diyor.

LÜKS KONUT TALEBİ ARTIYOR

Dünyanın en hızlı büyüyen 10’uncu şehri olarak kabul edilen Gaziantep’in 2012’de büyüme rakamlarını daha yukarıya taşıyacağına inandıklarını ifade eden Paralel Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Taner Nakıboğlu, Gaziantep’in önümüzdeki yıllarda cazibesinin daha da artacağını belirtiyor. Türkiye’nin ihracat açısından en dinamik 5 şehrinden biri olan Gaziantep’in çevre illerden ciddi göç aldığını ifade eden Nakıboğlu, göçün lüks ve orta ölçekli konut talebini artırdığını belirtiyor.

Sinpaş Yapı işbirliğiyle gerçekleştirdikleri Antepia’da, birinci etap olan Safir Mahallesi’ndeki 6l4 konut kısa bir sürede sahiplerini bulduğunu anlatan Nakıboğlu, projeyle ilgili şunları söylüyor: “Şu an satışta olan ikinci etap Yakut Mahallesi nin de çok kısa bir sürede yüzde 35’inin satışını tamamladık. Yüzde 5 peşinat ve bin 370 TL’den başlayan taksitlerin yanı sıra, şirket bünyesinde 48 ay faizsiz, vade farksız taksitlendirme seçeneği kısa bir süre daha devam edecek.”

ÜNİVERSİTELERİN ETKİSİ BÜYÜK

Bölgenin ekonomik başkenti konumundaki Gaziantep’te konut fiyatlarının hızla artacağını öngördüklerini ifade eden Nakıboğlu, bölgenin ekonomik yönden kalkınmış olmasının, halkın birikim ve yatırım oranlarının, gelişimi olumlu yönde etkilediğini belirtiyor. Bölgede en çok tercih edilen yatırım aracının gayrimenkul olduğuna dikkat çeken Nakıboğlu, uzun süreli araştırmalar ve çalışmalar doğrultusunda bölgedeki yoğun talebi fark ettiklerini ve bu talebe yanıt vermek için Gaziantep’i seçtiklerini söylüyor.
Bölgenin gelişmeye açık yapısı ve özellikle aynı alanda bulunan Zirve Üniversitesi sayesinde önümüzdeki 10 yıl içinde bu bölgenin büyük bir değer artışı elde edeceğini tahmin ettiklerini aktaran Nakı-boğlu. “Gaziantep’e değer katacak bir konut projesini hayata geçirmeyi düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk şirket Sinpaş Yapı oldu. Çünkü, proje, Gaziantep’in gelenekleri ve tarihi dokusundan uzaklaşmadan lüks, seçkin ve keyifli yaşam alanları sunmalı ve bölgenin ilk ve en büyük temalı konut projesi özelliklerini taşımalıydı. Bu istediğimiz özellikleri ancak Türkiye’nin kentsel gelişiminde önemli rol üstlenen Sinpaş Yapı’nın gerçekleştirebileceğine inandığımız için işbirliğine gittik ve bugün geldiğimiz noktada ne kadar doğru bir karar verdiğimizi görüyoruz. Sinpaş Yapı gayrimenkul sektöründeki deneyimlerini burada bizlere aktarıyor” diyor.

  İthal ayakkabılara getirilen ek vergiler ve ayakkabı üretimi

KONUTTA ARZ FAZLASI VAR

TÜTK’in yayınladığı raporda 2011 yılının ilk 9 aylık döneminde Gaziantep konut sektöründe 6’ncı sırada yer aldı. 2011 yılında konut satışlarında yüzde 7’lik bir artış oldu. Konut satışlarının yanında yapı ruhsatlan ve kullanım izin belgelerinde de artış gözlenirken, konut kredisi kullanımının yavaşladığı görüldü. Yaşanan ekonomik krizin ardından, 2010 yılı sonlarında normale dönmeye başlayan inşaat-yapı sektörü, 2011 yılı itibarıyla en hızlı gelişen sektörlerden biri oldu. Sektör içerisinde yüzde 13 oranında artış yakaladı.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Metehan Gündüz, “Sayısal değerler incelendiğinde Gaziantep’te konut açığının olduğu görülüyor. Ama satış sıkıntısı yaşayan şirketler ya da boş kalmış konutlar göz önüne alındığında, arz fazlası olduğu da söylenebilir” diyor. Gündüz, bu çelişkinin nedenini ise şöyle özetliyor: “Mevcut konutların yapımında hedeflenen alıcı ile konut ihtiyacı bulunanların talep ettiği konutlar arasında uyumsuzluk var. Bugün Gaziantep’te kentsel dönüşüm adı altında veya dar gelirliye yönelik üretilmiş konutların birçoğu boş durumda. Bunlar konutlara olan talebi düşülüyor. Özetlemek gerekirse, Gaziantep’te konut ihtiyacı bulunan kesimin önemli bir kısmını orta gelir grubu oluşturuyor. Oysa şehrin lüks semtlerindeki projeler üst gelir grubuna yönelik, banliyöler veya kentsel dönüşüm alanlarında yapılan konutlar ise alt gelir grubuna yönelik üretiliyor.”

İNŞAATÇI YÜKSEK MALİYET KISKACINDA

TMMOB inşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Metehan Gündüz KONUT MALİYETLERİ YÜKSEK Bunun en büyük sebebi, ilk girdi olan arsalardaki yüksek fiyatlar. Gaziantep’te imar planı nüfusun çok üzerinde bir projeksiyona göre yapılmış. Nüfusun ihtiyacından oldukça fazla planlı alan oluşturulmasına rağmen, halkın yoğun olarak talep gösterdiği ve tercih edilen bölgelere yakın konumda planlama yapılmamış. Dolayısıyla tercih edilen bölgelerde arsa fiyatları çok yüksek. Bunun yanında, imar planına alınmış olmasına rağmen, talep görmeyen bölgelerdeyse aksi bir durum ortaya çıkıyor. Bu bölgeler yıllar önce planlanmış olmasına rağmen talep görmüyor. Paralel Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Taner Nakıboğlu EN BÜYÜK SORUN ARSA FİYATLARI ilimizde konut sektörünün eksileri   arasında arsa sıkıntısının yer aldığını söyleyebiliriz.

Mevcut imar planının revize edilmesi konusunda yerel yönetimlerin hemfikir olduğunu ve imar düzenlemelerinin yapılması için çalışmaların başlatıldığını biliyoruz. Şehrimizdeki konut sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlayacak bu düzenlemenin en kısa zamanda gerçekleşmesini umut ediyoruz. 600’ün üzerinde müteahhitlik şirketinin aktif olarak proje ürettiği Gaziantep’te, yapılaşmanın şehrin batısına doğru kayıyor. Kentimizin batısında yer alan ibrahimli 2 bölgesi ile Şahinbey Belediyesi sınırlarında yer alan Yamaçtepe ve Kızılhisar bölgelerinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde şehrin modern yüzü olacağına inanıyoruz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir